خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 13816
۱۴۰۰/۱۰/۱۳ - ۱۰:۳۳
نماینده مردم شاهرود و میامی:

هزینه انتقال هر لیتر آب از دریای عمان حداقل ۱۸ هزار تومان است

هزینه انتقال هر لیتر آب از دریای عمان حداقل ۱۸ هزار تومان است
نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس گفت: بر اساس طرح انتقال آب از دریای عمان به استان‌های کم آب هزینه هر لیتر آب ۱۸ هزار تومان می‌شود.

به گزارش اس.بی پرس، علی‌اصغر خانی نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس درباره مشکل کم‌آبی استان سمنان گفت: میزان مصرف آب در استان سمنان در فصول مختلف سال متفاوت است، ولی این استان یکی از شهر‌های مسافر پذیر است و در تعطیلات عید نزدیک به ۱۶ میلیون مسافر داریم که از مسیر استان سمنان به مقاصد سفری خود من حرکت می‌کنند.

به گفته‌ی خانی، در طول تابستان نیز میزان مسافر بیشتر است، اما آن چیزی که هم‌اکنون برای ما مهم است این است که استان سمنان یکی از استان‌های کم آب و جزء یکی از ۳۰۰ شهرستانی است که وضعیت آب بحرانی دارند در شهرستان‌های سمنان وضعیت متفاوت است در برخی از شهرستان‌ها مشکل آب شرب و در برخی مشکل آب صنعتی وجود دارد.

این نماینده مجلس یازدهم گفته است که در شهرستان شاهرود سال گذشته سرانه مصرف آب شرب ۱۵۰ لیتر بوده است و مشکل دیگر اینکه میزان حفر چاه در این استان در گذشته ۹۰ تا ۱۰۰ متر بوده و در حال حاضر به دلیل بحران بی‌آبی و خشک شدن سفره‌های آب زیرزمینی باید حدود ۳۰۰ تا ۳۵۰ متر حفر شود تا به آب برسیم.

نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس معتقد است که در حال حاضر از ذخیره آب آیندگان استفاده می‌شود و باید برای کم‌آبی استان سمنان فکری جدی شود.

اجرای طرح‌های انتقال آب با توجه به معضلات فراگیر خشک‌سالی و کم‌آبی در استان‌های مختلف کشور به تأکید برخی کارشناسان ضرورتی است اجتناب‌ناپذیر که برنامه‌ریزان باید برای تحقق این نیاز اساسی منطقه تدابیر ویژه‌ای بیندیشند البته که برخی از فعالان محیط زیستی این طرح‌های را اقدامی اشتباه می‌دانند و معتقدند اگر آب را از خارج از کشور خریداری کنیم هزینه آن کمتر خواهد بود.

در حال حاضر آنچه مهم است آب شرب مورد نیاز مردم است، خانی تأکید می‌کند که یکی از بحث‌هایی که روحانی در دوره ریاست جمهوری‌اش داشت این بود که آب شرب به استان سمنان از خزر تأمین شود که مقداری هم عملیاتی شد. استان سمنان به اذعان وزیر نیرو یکی از استان‌های بحرانی در زمینه کم‌آبی است.

این نماینده مجلس گفت: تأمین آب در داخل کشور یکی از بحث‌های جدی ما است دو راه برای کمبود بی‌آبی وجود دارد یکی این است که با افزایش بارش‌ها مواجه شویم که متأسفانه از این شرایط برخوردار نبوده و با خشک‌سالی روبه‌رو هستیم و وقتی این راه وجود ندارد که با برف و باران سفره‌های آب زیرزمینی پر شود در نهایت مجبور به استفاده از راه دوم یعنی به‌کارگیری طرح‌های انتقال آب هستیم.

خانی گفت: ما باید یا از دریای عمان یا از دریای خزر آب بیاریم که در مجلس هم به تصویب رسید از دریای عمان به شهرستان‌های کم آب، آب منتقل کنیم که در اولویت استان سیستان و بلوچستان قرار گرفته و سپس به سایر استان‌ها که سمنان هم جزو آن‌ها است قرار دارد. البته این طرح زمان‌بر است و بر اساس برآورد هزینه‌ای که انجام داده‌ایم هزینه انتقال هر لیتر آب از دریای عمان به استان‌های کم آب، حداقل ۱۸ هزار تومان است.

 

 انتهای پیام/

منبع : yjc.news

نظرات شما

[1400/10/23 - 00:17]
طرح انتقال آب از دریای عمان به استان سیستان و بلوچستان در مجلس نهایی شد


از مسئولان سایت خواهشمندم نظریه زیر را بعلت اهمیت حیاتی آن برای مجریان طرح انتقال آب ارسال کنند:

با توجه به هزینه سنگین انتقال آب بهتر است بررسی شود که آیا ممکن است آب دریا را که بعلت داشتن نمک الکترولیت خوبی محسوب می شود بجای نمک زدایی، بوسیله انرژی خورشید یا برق اتمی تجزیه کنیم و هیدروژن حاصل از آن را که سبک است و هزینه انتقال کم تری دارد بطرف مقصد پمپاژ کنیم (در مقصد می توان با سوزاندن هیدروژن آب خالص بدست آورد و همچنین انرژی صرف شده در هنگام تجزیه را بازیافت کرد) و اکسیژن و سایر محصولات باقی مانده از تجزیه را نیز می توانیم به کارخانه ها بفروشیم.