خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 13833
۱۴۰۰/۱۰/۱۳ - ۱۳:۴۲
ناصر چمنی:

افزایش سن بازنشستگی به زیان نیروی جوان آماده کار

افزایش سن بازنشستگی به زیان نیروی جوان آماده کار
یک کارشناس حوزه کار معتقد است: کسانی که از امید به زندگی سخن می‌گویند امید به زندگی خودشان بالا رفته است. وی از نمایندگان مجلس خواست تا ضمن پایدارسازی منابع صندوق‌های بیمه‌ای و بازنشستگی، کمک کنند ساختار صندوق تأمین اجتماعی از حالت هیأت امنایی به شورایی تغییر یابد تا جلوی برداشت‌های متعدد از آن گرفته شود.

به گزارش اس.بی پرس، ناصر چمنی با اشاره به افزایش سن بازنشستگی در لایحه بودجه ۱۴۰۱ و پیشنهاد حذف آن از سوی کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: درست است که کمیسیون اجتماعی مجلس آن را حذف کرده ولی می‌تواند در کمیسیون تلفیق مصوب شود و برای رأی‌گیری به صحن علنی بیاید لذا رأی کلی مدنظر است اما معتقدم به چنین موضوعی باید از تمام زوایا نگاه کرد. کسانی که پیشنهاد کرده‌اند باید سن بازنشستگی را بالا ببریم دیدگاهشان این است که با این کار به صندوق‌ها کمک می‌شود اما نه‌تنها کمکی نمی‌کند بلکه به ضرر صندوق‌ها به‌خصوص صندوق تأمین اجتماعی است.

وی ادامه داد: در حال حاضر در بحث منابع صندوق‌ها با دو معضل بزرگ روبه رو هستیم؛ یکی دست‌اندازی و برداشت مکرر دولت‌ها از منابع صندوق‌ها و دوم تحمیل تعهدات و هزینه‌های متعدد که هر دو به زیان صندوق‌ها تمام شده است.

به گفته این کارشناس حوزه کار، صندوق تأمین اجتماعی متعلق به جامعه کارگری و کارفرمایی و بزرگ‌ترین صندوق کشور است که بیش از ۴۸ میلیون نفر عضو دارد.

چمنی از مجلس خواست تا راهکارهایی برای حفظ و پایدارسازی منابع صندوق‌ها پیش‌بینی کند و ادامه داد: یکی از راهکارها برگرداندن صندوق تأمین اجتماعی به حالت شورایی است متأسفانه تأمین اجتماعی از دولت‌های قبل هیأت امنایی شد و بعدها دیدند که در حالت هیأت امنایی دست دولت بازتر است و می‌توان به راحتی از صندوق برداشت کرد لذا علیرغم آنکه پیشنهاد دادیم و درخواست کردیم که از حالت هیأت امنایی خارج و به شورایی برگردد همچنان مقاومت می‌شود.

این کارشناس حوزه کار یادآور شد: وزارت کار نمی‌تواند در این زمینه کاری انجام بدهد، چون اساساً از اختیارات رئیس‌جمهوری است ولی مجلس می‌تواند به دولت فشار بیاورد تا شورای عالی تأمین اجتماعی مجدداً احیا شود. اگر این اتفاق بیفتد گام بزرگی برای جلوگیری از دست‌اندازی به منابع صندوق تأمین اجتماعی برداشته شده است.

به گفته وی طی سال‌های اخیر هر دولتی که روی کار آمده تعهدی بر دوش سازمان تأمین اجتماعی گذاشته و بدهی‌هایش را به تأمین اجتماعی نپرداخته است به نحوی که امروز بیش از ۳۲۰ هزار میلیارد تومان دولت‌ها به تأمین اجتماعی بدهکارند و آن را برنگردانده‌اند.

چمنی ادامه داد: در حال حاضر یک نفر در بهترین شرایط با ۲۵ تا ۳۰ سال سن اگر وارد بازار کار شود در سن ۵۵ سالگی باید بازنشسته شود اگر دو سال به سن بازنشستگی افراد اضافه کنیم کارایی و انگیزه او را از بین برده‌ایم و بهره‌وری لازم را نخواهد داشت.

این کارشناس حوزه کار تصریح کرد: در شرایط کنونی معضل بزرگی به نام بیکاری جوانان تحصیل‌کرده داریم و با افزایش دادن سن بازنشستگی، عملاً جلوی اشتغال نیروهای جوان آماده‌به‌کار را که از نظر فکری، علمی و جسمی می‌توانند به بازار کار کمک کنند، می‌گیریم.

وی گفت: وقتی دو سال به سن بازنشستگی افزوده شود، افراد اصلاً دو سال آخر را کار نمی‌کنند و این یک ضربه بزرگ به اقتصاد و صنعت کشور است؛ با این طرح هم نیروی پیر و خسته‌ای که ۳۰ سال تمام کار کرده و انگیزه‌ای برای کار ندارد نگه‌داشته‌ایم، هم جلوی ورود نیروهای جوان آماده‌به‌کار را گرفته‌ایم.

این کارشناس حوزه کار درباره استدلال موافقان طرح که افزایش امید به زندگی را دلیل ارائه این پیشنهاد می‌دانند، گفت: لابد کسانی که از امید به زندگی حرف می‌زنند، ‌ امید به زندگی خودشان بالا رفته است ولی در نیروی کارگری و کارمندی به دلیل فشار کار و استرس‌های روحی و روانی و محیطی چنین چیزی وجود ندارد. اگر امید به زندگی بالا رفته چرا سکته‌های قلبی به زیر ۴۰ سال رسیده و آمار آن افزایش‌یافته است؟

چمنی در پایان از نمایندگان مجلس خواست تا با نگاه واقع‌بینانه، این موضوع را از لایحه بودجه حذف کنند و ضمن حفظ و پایدارسازی منابع صندوق‌های بیمه‌ای و بازنشستگی، از تعهداتی که بر دوش صندوق‌ها گذاشته می‌شود، جلوگیری کنند.

 

 انتهایی پیام/

منبع : isna.ir

نظرات شما