خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 13842
۱۴۰۰/۱۰/۱۴ - ۰۹:۵۲
فرماندار:

بیش از ۲ هزار خانه در کُنارک دچار آب‌گرفتگی شده است

بیش از ۲ هزار خانه در کُنارک دچار آب‌گرفتگی شده است
فرماندار کُنارک در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: آب حاصل از بارش باران به بیش از ۲ هزار خانه در این شهر بندری نفوذ پیدا کرده است و بیش از ۱۲ هزار نفر درگیر آب‌گرفتگی خانه‌های خود هستند.

به گزارش اس.بی پرس، «عبدالغفور هوت» اظهار داشت: شهر کُنارک بیش از ۴۰ هزار نفر جمعیت دارد و به‌ واسطه خاک نفوذناپذیری که دارد نمی‌تواند بیش از پنج میلی‌متر آب را در خود جای دهد و در واقع زمین این شهر کِشش لازم برای جذب بیش از ۳۵۰ میلی‌متر بارندگی چند روز اخیر را ندارد.

وی افزود: نکته قابل تأمل دیگر اینکه بسیاری از این محله‌ها دارای کوچه‌های باریک و با عرض خیلی کم هستند و همین موضوع، روند کمک‌رسانی را با کُندی مواجه کرده است.

وی ادامه داد: ورود آب به این خانه‌ها به همین دلیل است که این منازل از سطح کوچه‌ها هم پایین‌تر هستند و آب به راحتی به داخل آن‌ها هدایت شده است.

 

پیش‌بینی پنج مکان اسکان اضطراری با ظرفیت ۲ هزار نفر در کنارک

فرماندار کنارک با اشاره به اینکه پنج مکان اسکان با ظرفیت ۲ هزار نفر در کنارک پیش بینی شده است، خاطرنشان کرد: اولویت با تخلیه آب از خانه‌ها و محلات دچار آب‌گرفتگی است تا مردم بتوانند به روند عادی زندگی خود برگردند چراکه بسیاری از مردم به هر دلیلی حاضر نیستند خانه‌های خود را ترک کنند و در مکان‌های اسکان اضطراری مستقر شوند.

هوت با بیان اینکه بارش ۱۰۰ میلی‌متر باران طی ۲۰ دقیقه آغازین روز گذشته در طول تاریخ این شهرستان بندری، بی‌سابقه بوده است، اظهار داشت: طی روزهای گذشته نیروهای امدادی و ماشین‌آلات متعددی از دستگاه‌های مختلف اداری و بخش خصوصی تمامی سیلاب و آب‌گرفتگی خانه‌ها را تخلیه و ۵۰ درصد خانه‌ها آماده شده بود که مجدداً وضعیت به حالت قبل برگشته است.

رئیس ستاد پیشگیری هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران شهرستان کُنارک گفت: تخصیص حداقل ۲۰۰ کف‌کِش، دستگاه‌های لجن‌کِش و تخلیه آب به این شهر برای جمع‌آوری و هدایت آب‌های سطحی از منازل مسکونی بسیار ضروری است.

وی کار و تلاش‌های شبانه‌روزی قشرهای مختلف مردم، نیروهای نظامی و انتظامی به ویژه نیروی دریایی و شهرداری کنارک، گروه‌های جهادی، مسئولان دستگاه‌های اجرایی چابهار و کنارک و اعضای ستاد مدیریت بحران برای خدمات‌رسانی به مردم و مرتفع کردن مشکلات قدردانی کرد و ادامه داد: برای جمع‌آوری آب‌های سطحی نیازمند مشارکت دستگاه‌های مختلف اجرایی و ادارات کل استان سیستان و بلوچستان و وزارتخانه‌ها، بخش خصوصی و خیران محلی، استانی و کشوری هستیم.

فرماندار کنارک با اشاره به اینکه خوشبختانه قطعی آب و برق قطع نداریم و شهرداری مشهد با نیرو و ماشین‌آلات به کمک مردم این شهر آمده است، خاطرنشان کرد: هم‌اینک ۱۲ گروه امدادی در قالب ۲۰۰ نیروی انسانی با استفاده از ۱۳۰ کف‌کِش، در حال تخلیه آب بیش از ۲ هزار خانه هستند و تلاش‌ها تا پایان بارندگی ادامه دارد.

 

خیران و نهادهای حمایتی به کمک مردم کُنارک بشتابند

فرماندار کنارک با بیان اینکه درواقع همه اهالی کنارک درگیر آب‌گرفتگی خانه هستند، افزود: مردم آسیب‌دیده از بارندگی‌ها شدیداً به مواد غذایی، پتو و چادرهای امدادی نیاز دارند که انتظار داریم هرچه سریع‌تر توسط نهادهای خدمات‌رسانی و خیران تهیه و به این شهرستان ارسال و توزیع شود.

شهرستان کنارک در هم‌جواری سواحل مکُران و در حدود ۶۵۰ کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان واقع شده است.

 

 

 انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

داغ های مجازی