خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 13846
۱۴۰۰/۱۰/۱۴ - ۱۰:۱۷
مجید فیاضی:

برداشت خیار گلخانه‌ای در ایرانشهر از مرز پنج هزار تن گذشت

برداشت خیار گلخانه‌ای در ایرانشهر از مرز پنج هزار تن گذشت
مدیر جهاد کشاورزی ایرانشهر در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: از آغاز برداشت خیار از سطح ۵٣ هکتار گلخانه در این شهرستان تاکنون افزون بر پنج هزار تن محصول برداشت و روانه بازار مصرف شده است.

به گزارش اس.بی پرس، مجید فیاضی اظهار داشت: خیار تولیدی ایرانشهر علاوه بر داخل استان به مناطق دیگر کشور شامل مشهد، اصفهان، تهران و کرمان عرضه می‌شود.

وی افزود: امسال کشاورزان ایرانشهری بیش از ۵٣ هکتار از اراضی خود را به کشت خیار گلخانه‌ای اختصاص داده‌اند.

مدیر جهاد کشاورزی ایرانشهر با اشاره به افزایش تولید خیار در گلخانه‌ها نسبت به فضای باز افزود: از هر مترمربع گلخانه‌ به طور میانگین بین ٢۵ تا ٣٠ کیلوگرم محصول خیار برداشت شده و این در حالی است که در فضای باز در هر مترمربع فقط بین پنج تا هفت کیلوگرم خیار برداشت می‌شود.

وی تصریح کرد: مهم‌ترین مزیت‌هایی که گلخانه‌ها ایجاد می‌کنند عبارت‌اند از استفاده از حداقل زمین برای تولید محصول و اشتغال‌زایی بیشتر، تولید محصول بیشتر در واحد سطح، امکان تولید محصول در خارج از فصل، پیش رس کردن محصول، تنظیم برنامه کشت مطابق با نیاز بازار، افزایش کیفیت محصول در شرایط گلخانه و افزایش کارایی آب است.

فیاضی ادامه داد: افزایش کمی و کیفی و تولید چند بار محصول در سال، کاهش مصرف آب و عناصر غذایی، امکان تولید محصول با توجه به شرایط و نیاز بازار، محیط‌های کنترل‌شده گلخانه‌ای هم‌زمان با صرفه‌جویی در مصرف آب تا ۹۰ درصد، افزایش عملکرد در واحد سطح بین پنج تا ۱۰ برابر بیشتر از فضای باز بالا از دیگر مزایای کشت گلخانه‌ای است.

 

 انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما