خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 13885
۱۴۰۰/۱۰/۱۵ - ۱۲:۲۸
مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان:

احتمال رفتارهای پرخطر گاندوها در فصل بارش‌های زمستانی وجود دارد

احتمال رفتارهای پرخطر گاندوها در فصل بارش‌های زمستانی وجود دارد
مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به بارش‌های اخیر و افزایش سطح آب در زیستگاه‌ها و برکه‌های منطقه، احتمال جابجایی گاندوها با جریان آب و واکنش‌های پرخاشگرانه‌ آن‌ها افزایش یافته است.

به گزارش اس.بی پرس، داوود میرشکار اظهار داشت: قلمرو زیستی گونه‌های حیات‌وحش براثر حوادث طبیعی از قبیل سیل، خشک‌سالی یا جاری شدن روان آب‌های بارشی دچار تغییر و در بسیاری از موارد باعث تغییر مکان گونه‌های جانوری مثل گاندوها از زیستگاه اصلی می‌شود.

وی اشاره کرد: تغییر مکان گاندوها بر اثر بارندگی‌ها و جاری شدن سیلاب‌های اخیر و در نتیجه تغییر قلمرو زیستی باعث رفتارهای پرخاشگرانه و تهاجمی از سوی این‌گونه جانوری به دلیل حفظ قلمرو می‌شود و این هشداری جدی است به گردشگران و برخی جوامع محلی میزبان گاندو تا ضمن مراقبت در فصل بارش‌ها، با مشاهده این تمساح‌ها در نزدیکی سکونتگاه‌های انسانی موضوع را بلافاصله به محیط زیست استان برای انجام اقدامات حفاظتی و انتقال آن‌ها به زیستگاه امن اطلاع‌رسانی کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان تصریح کرد: گشت‌های یگان حفاظت محیط زیست طبق برنامه‌ریزی فشرده انجام شده به‌صورت مرتب و شبانه‌روزی، وسعت بسیار زیادی از مناطق تحت مدیریت و زیستگاه‌های گونه‌ی گاندو را تحت مراقبت دارد و به‌محض اطلاع‌رسانی از سوی مردم و دوستداران محیط زیست در محل حاضر و اقدامات مورد نیاز را انجام خواهند داد.

وی خاطرنشان کرد: از عموم هم استانی‌های عزیز به‌ویژه جنوب سیستان و بلوچستان تقاضا داریم از نزدیک شدن به برکه‌ها و زیستگاه‌های گاندو تا حد امکان پرهیز کنند و در صورت مشاهده‌ی، گونه‌ی ارزشمند تمساح پوزه کوتاه در نزدیکی سکونتگاه‌های انسانی موضوع را به نزدیک‌ترین اداره حفاظت محیط زیست اطلاع‌رسانی کنند.

 

 انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما