خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 13891
۱۴۰۰/۱۰/۱۵ - ۱۳:۴۹

آخرین وضعیت مناطق سیل‌زده کشور / اعلام مرگ ۹ تن از سوی مدیریت بحران

آخرین وضعیت مناطق سیل‌زده کشور / اعلام مرگ ۹ تن از سوی مدیریت بحران
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور آخرین وضعیت مناطق متأثر از سیل از کشور را تشریح کرد و از مرگ ۹ تن درپی این حادثه‌جوی خبر داد.

به گزارش اس.بی پرس، اسماعیل نجار در تشریح آخرین وضعیت مناطق سیل‌زده کشور اظهار کرد: پیش از زمان آغاز بارش‌ها و با توجه به پیش‌بینی سازمان هواشناسی، سازمان مدیریت بحران کشور هشدارهای لازم را به‌تمامی استان‌ها صادر کرده و بر ضرورت آماده‌باش آن‌ها تأکید کرد، دستگاه‌های امدادی، خدماتی و اطلاع‌رسانی در این استان‌ها نیز به حالت آماده‌باش درآمدند و جلسات هماهنگی قبل از آغاز بارش‌ها برگزار شد.

وی ادامه داد: گزارش تحلیل سازمان هواشناسی کشور از میزان بارش‌ها از تاریخ هفتم دی تا ۱۳ دی‌ماه امسال نشان می‌دهد که طی هفت روز گذشته بیشینه استانی میانگین تجمعی بارش هفتگی در استان‌های بوشهر، فارس و هرمزگان به ترتیب با مقادیر ۹۲.۹، ۸۶.۸ و ۷۲.۴ میلی‌متر به ثبت رسیده است که این میزان بارش در برخی از شهرستان‌ها بی‌سابقه محسوب می‌شود.

نجار با بیان اینکه پیش‌بینی میزان بارش طی این مدت ۶۱.۶ میلی‌متر برآورد شده بود، گفت: سهم بارش هفته اخیر ۲۰.۵ میلی‌متر است و ۲۶ درصد از بارش یک سال کامل زراعی را تأمین کرده است. البته حدود یک‌پنجم پهنه کشور بارش کمتر از ۲۱ میلی‌متر داشته است.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور افزود: به‌عنوان‌مثال در شهرستان نهبندان طی ۱۲ ساعت ۸۰ میلی‌متر بارندگی داشتیم که این میزان برابر با میزان بارش‌های این شهر طی این مدت ۳.۵ است. در میناب طی ۴۸ ساعت ۲۷۲ میلی‌متر بارندگی و در عسلویه طی همین مدت ۱۲۸ میلی‌متر بارندگی داشتیم که بی‌سابقه است.

وی با بیان اینکه ۳۰ استان کشور به‌جز سمنان متأثر از سیل و آب‌گرفتگی بودند، گفت: در ۱۷ استان کشور شامل آذربایجان غربی، اردبیل، اصفهان، بوشهر، قزوین، فارس، کرمان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، زنجان، سیستان و بلوچستان، خوزستان، خراسان جنوبی، لرستان، مازندران، هرمزگان و یزد خدمات امدادی به شهروندان ارائه شد. در مجموع ۱۰۱ شهرستان و ۳۰۹ منطقه تحت تأثیر قرار داشتند.

نجار با بیان اینکه در استان‌های هرمزگان، کرمان، فارس، بوشهر و سیستان و بلوچستان امدادرسانی بیشتری انجام شد، گفت: متأسفانه درپی این سیل‌ها و بارندگی‌ها ۹ تن از هم‌وطنانمان نیز جان خود را از دست دادند که پنج نفر در استان فارس، دو نفر در کرمان و دو نفر نیز در استان سیستان و بلوچستان بودند.

وی درباره اینکه گفته می‌شود شمار فوتی‌ها ۱۰ نفر بوده نیز گفت: آمارهایی که تا به این لحظه به دست ما رسیده حاکی از مرگ ۹ تن است. پیشتر اعلام شده بود که یک کودک جان خود را از دست داده که مشخص شد زنده است و احتمالاً دلیل اعلام ۱۰ نفر همین موضوع باشد.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه خساراتی نیز به تأسیسات زیربنایی، خدمات، کشاورزی و منازل مسکونی وارد شده است، گفت: اقدامات برای ارزیابی و تخمین خسارات در حال انجام است. خوشبختانه مشکل قطعی برق در اکثر نقاط حل شده و ارتباطات مخابراتی نیز برقرار است. جریان آب در برخی مناطق به دلیل شرایط بهداشت همچنان قطع است و چند راه مواصلاتی نیز همچنان مسدود است که اقدامات برای بازگشایی آن‌ها در حال انجام است.

وی ادامه داد: طی این مدت به حدود ۳۵ هزار نفر در مناطق سیل‌زده و نیز دیگر مناطق متأثر از مداخلات جوی دیگر نظیر برف و کولاک و ... خدمات امدادی ارائه شده است.

به گفته نجار، آماده‌باش دستگاه‌های امدادی و خدمات در مورد سیل همچنان ادامه دارد و امدادگران در حالت آماده‌باش هستند.

 

 انتهای پیام/

منبع : isna.ir

نظرات شما