خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 13892
۱۴۰۰/۱۰/۱۵ - ۱۳:۵۴

آسیب باران به آثار باستانی «تیس» در چابهار

آسیب باران به آثار باستانی «تیس» در چابهار
مدیر گردشگری سازمان منطقه آزاد چابهار گفت: بر اثر بارندگی‌ها و سیل اخیر آسیب «جدی» و «شدیدی» به آثار باستانی و تاریخی روستای تیس وارد شده است.

به گزارش اس.بی پرس، عدنان حسینی با اشاره به بازدیدی که از قلعه تاریخی تیس، از مهم‌ترین قلعه‌های چابهار داشته است، اظهار کرد: متأسفانه قسمت‌هایی از برج و باروهای حصار قلعه بر اثر بارندگی شدید در چند روز اخیر از بین رفته است.

او اضافه کرد: آسیب به دیوارها و فضاهای داخلی این قلعه نیز وارد شده است، به همین منظور از همه گردشگران و مردم چابهار تفاضا داریم برای حفظ اثر و جلوگیری از آسیب‌های بیشتر به این اثر تاریخی روی دیوارها و بقایای آن تردد نکنند.

حسینی گفت: دیگر آثار باستانی و تاریخی روستای تیس آسیب دیده‌اند که کار بررسی و برآورد میزان خسارات در دستور کار است.

 تاکنون ۳۳ اثر تاریخی و طبیعی چابهار در ردیف آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌اند.

قلعه تیس که به آن قلعه پرتغالی‌ها نیز گفته می‌شود متعلق به دوران اسلامی است که در زمان شاه سلیمان صفوی ساخته شده و در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است. پیش از این بارها نسبت به سرعت تخریب این قلعه و همچنین درباره مرمت‌های غیراصولی آن در سال‌های گذشته از سوی باستان‌شناسان هشدار داده شده بود.

بارندگی‌های شدید در روزهای گذشته به بسیاری از روستاهای جنوب استان سیستان و بلوچستان خسارت وارد کرده و بسیاری از خانه‌ها دچار آب‌گرفتگی شده است.

 

 انتهای پیام/

منبع : isna.ir

نظرات شما