خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 13922
۱۴۰۰/۱۰/۱۷ - ۱۱:۰۹

ادامه دور هشتم مذاکرات در روزهای آتی/مسائل دشوار و چالش‌برانگیز روی میز ۱+۴ و آمریکا

ادامه دور هشتم مذاکرات در روزهای آتی/مسائل دشوار و چالش‌برانگیز روی میز ۱+۴ و آمریکا
منابع نزدیک به مذاکرات می‌گویند که گفت‌وگوها در سطوح کارشناسی و سیاسی در چارچوب دیدارهای دوجانبه و چندجانبه میان ایران و ۱+۴ و نیز میان ایران و آمریکا از طریق مکاتبات غیررسمی با محوریت هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام در روزهای آتی ادامه می‌یابد.

به گزارش اس.بی پرس، علی باقری روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت که «تلاش‌ها برای دستیابی به نتیجه ادامه دارد.»

باقری تأکید کرده است که رمز موفقیت مذاکرات وین دستیابی به توافق در زمینه لغو مؤثر تحریم‌های ظالمانه علیه ایران است.

وی گفته است که هرچه قدر طرف مقابل ما آمادگی جدی‌تری برای لغو تحریم‌ها داشته باشد و اراده جدی‌تری برای پذیرش سازوکارهای مدنظر جمهوری اسلامی ایران در لغو تحریم‌ها نشان دهد به‌ویژه در دو موضوع راستی آزمایی و تضمین در مدت‌زمان کوتاه‌تری می‌توانیم به توافق دست پیدا کنیم.

سفر معاون وزیر امور خارجه کره جنوبی به وین و دیدار با روسای هیئت‌های مذاکره‌کننده ایران و ۱+۴ در روز چهارشنبه و پنجشنبه از موضوعات مهم و قابل‌توجه بود.

حرف و حدیث درباره اینکه معاون وزیر خارجه کره جنوبی به دعوت کدام طرف یا طرف‌های برجامی به وین سفر کرده، زیاد است؛ با این حال این مقام کره‌ای روز پنجشنبه به‌طور جداگانه با علی باقری رئیس هیئت مذاکره‌کننده ایران در محل نمایندگی کشورمان در وین دیدار کرد. در عین حال دولت کره جنوبی اعلام کرده است که هدف از دیدار با رئیس هیئت ایرانی در وین رایزنی در مورد پول‌های بلوکه‌شده ایران در کره است.

وزارت خارجه کشورمان روز پنجشنبه اعلام کرد: در جلسه‌ای که به درخواست طرف کره‌ای و در محل نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در وین برگزار شد، معاون وزیر خارجه کره جنوبی با اشاره به اهمیت روابط سئول - تهران، توضیحاتی در خصوص پول‌های بلوکه‌شده ایران نزد کره جنوبی ارائه و عنوان کرد که این کشور برای بازپرداخت بدهی خود به ایران تلاش می‌کند.

همچنین معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در این دیدار تأکید کرد که فارغ از نتایج گفت‌وگوها در وین، دولت کره جنوبی موظف به آزادسازی پول‌های بلوکه‌شده ایران است و تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا نمی‌تواند توجیهی برای عدم پرداخت بدهی‌ها به ایران باشد.

در این جلسه تصریح شد که خودداری غیرقانونی و غیرقابل‌توجیه کره جنوبی از بازپرداخت بدهی‌های خود به ایران، نقطه‌ای تیره در تاریخ روابط دو کشور خواهد بود و سئول باید هرچه سریع‌تر نسبت به آزادسازی منابع ایران اقدام نماید.

کره جنوبی حدود ۷ میلیارد دلار برای خرید میعانات گازی به ایران بدهکار است که از سال ۲۰۱۸ به این سو و به بهانه تحریم‌های ایران از پرداخت آن تاکنون خودداری کرده است؛ اختلاف میان تهران و سئول بر سر پرداخت این بدهی و چگونگی صدور مجوز پرداخت از سوی آمریکا در اواخر دولت حسن روحانی به یکی از موضوعات چالش‌برانگیز در روابط ایران و کره جنوبی منجر شد.

همچنین وزارت امور خارجه کره جنوبی اعلام کرد، چوی جونگ کان با رابرت مالی نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران، انریکه مورا هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام و به‌علاوه، نمایندگان فرانسه، آلمان و انگلیس ملاقات داشته است.

وزارت امور خارجه کره جنوبی در ادامه بیانیه خود آورده است، چوی در دیدار با مذاکره‌کنندگان کشورهای عضو برجام و نماینده آمریکا تصریح کرده است که دور فعلی مذاکرات وین به یک مقطع حساس رسیده و خواستار تلاش برای دستیابی به پیشرفت‌های مثبت شده است.

همچنین در این بیانیه آمده است، چوی بار دیگر تأکید کرده است که دولت سئول به تلاش‌های دیپلماتیک برای پیشرفت در مذاکرات هسته‌ای با ایران ادامه می‌دهد و در عین حال به‌صورت فعال هر نقشی که بتواند در این راستا ایفا می‌کند.

سئول ابراز امیدواری کرده است که احیای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به رسیدگی به موضوع پیچیده دارایی‌های مسدود شده جمهوری اسلامی ایران در کره جنوبی به‌واسطه تحریم‌های ایالات‌متحده کمک کند.

هم‌زمان با سفر این مقام کره‌ای به وین از سوی دولت عراق اعلام شد که بدهی بغداد به تهران بابت واردات گاز به‌طور کامل پرداخت شد.

علاوه بر این حواشی سفر معاون وزیر خارجه کره به وین، دیدار متفاوت نماینده عربستان در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و میخاییل اولیانوف نماینده روسیه در گروه ۱+۴ در روز پنجشنبه نیز قابل‌توجه بود.

اولیانوف در توییتی با انتشار تصویری از دیدارش با نماینده عربستان در آژانس خبر داد اما به جزییات این دیدار اشاره‌ای نکرد.

وی نیز جداگانه با معاون وزیر خارجه کره جنوبی و نمایندگان تروئیکای اروپا در گروه ۱+۴ دیدار داشت.

در همین چارچوب در ادامه رایزنی‌های چندجانبه در وین، نمایندگان روسیه، آمریکا، چین و تروئیکای اروپا با حضور انریکه مورا هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام روز پنجشنبه با یکدیگر دیدار کردند و در آن درباره مسائل دشوار و چالش‌برانگیز در مذاکرات گفتگو شد.

حسین امیرعبداللهیان در آخرین موضع‌گیری درباره مذاکرات وین و نگاه ایران تصریح کرد که مذاکرات در مسیر طبیعی و خوب جریان دارد. ابتکارات طرف ایرانی این فضا را رقم زده است و اکنون این‌طرف غربی است که باید نشان دهد حسن نیت و اراده جدی برای توافق خوب دارد یا خیر.

وی گفته است که ما از هیئت آمریکایی صحبت‌های خوبی می‌شنویم ولی مشاهده اقدامات جدی، اهمیت دارد.

وزیر امور خارجه کشورمان تأکید کرده است که ایران در مذاکرات وین خواستار ضمانت‌هایی است که مانع اعمال تحریم‌های جدید و بازگشت تحریم بعد از برداشته شدن آن شود.

شایان ذکر است، مذاکرات در دور هشتم همچنان روز جمعه و روزهای آتی در وین ادامه خواهد داشت.

 

 انتهای پیام/

منبع : isna.ir

نظرات شما

capcha