خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 13963
۱۴۰۰/۱۰/۱۸ - ۱۵:۲۷
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان بیان کرد؛

بررسی بیش از 1000 درخواست در کمیته‌های مشاغل سخت سیستان و بلوچستان

بررسی بیش از 1000 درخواست در کمیته‌های مشاغل سخت سیستان و بلوچستان
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان گفت: از ابتدای سال 1400 تاکنون، قریب به 1132 درخواست در کمیته بدوی مشاغل سخت و زیان آور استان بررسی شده است.

به گزارش اس.بی پرس، مهرداد جهاندیده اظهار داشت: در 10 ماه گذشته از سال جاری؛ 45 جلسه کمیته بدوی و 7 جلسه کمیته تجدید نظر مشاغل سخت و زیان آور استان با حضور اعضا برگزار شده است.

وی اظهار داشت: در این مدت کار بررسی قریب به هزار و 132 درخواست در کمیته بدوی انجام و از این تعداد 942 درخواست مورد تایید قرار گرفت.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گفت: همچنین 101 اعتراض در کمیته تجدید نظر مورد بررسی قرار گرفت که 92 مورد آن تایید شد.

جهاندیده یادآور شد: بر اساس قانون کارهای سخت و زیان آور، کارهایی است که در آن ها عوامل فیزیکی، شیمیایی، مکانیکی و بیولوژیکی محیط کار، غیر استاندارد بوده و در اثر اشتغال کارگر تنشی به مراتب بالاتر ازظرفیت های طبیعی (جسمی و روانی) در وی ایجاد می شود که نتیجه آن بیماری شغلی و عوارض ناشی از آن است.

وی اظهار کرد: مشاغل سخت و زیان آور به دو (گروه الف و ب) تقسیم بندی می شوند. (گروه الف) شامل مشاغلی است که صفت سخت و زیان آوری با ماهیت شغل وابستگی دارد اما می توان با به کارگیری تمهیدات بهداشتی ، ایمنی و تدابیر مناسب توسط کارفرما سختی و زیان آوری آن ها را حذف کرد و(گروه ب) شامل مشاغلی است که ماهیتاً سخت وز یان آور بوده و با به کارگیری تمهیدات بهداشتی ، ایمنی و تدابیر فنی توسط کارفرما، صفت سخت و زیان آوری آن ها کاهش یافته ولی کماکان سخت و زیان آوری آن ها حفظ می شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تصریح کرد: بر این اساس، کارگاه هایی که مشاغل آنان در گروه الف تشخیص داده می شود، کارفرما مکلف است با تایید کمیته استانی، نسبت به ایمن و استاندارد سازی شرایط محیط کار اقدام کند.

جهاندیده گفت: حسب درخواست کارگر، کارفرما، تشکل ها، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان تامین اجتماعی، تعیین سخت و زیان آور بودن مشاغل در هر کارگاه با بررسی سوابق، انجام بازدید و بررسی شرایط و با تایید کمیته های استانی انجام می گیرد.  

 

 

انتهای پیام/

منبع : ISNA.IR

نظرات شما