خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 14023
۱۴۰۰/۱۰/۲۰ - ۱۱:۰۹

تخصیص حق‌آبه «هامون» در گرو مذاکره با طالبان

تخصیص حق‌آبه «هامون» در گرو مذاکره با طالبان
با لبریز شدن سد کمال‌خان در غرب افغانستان، این کشور ملزم به رهاسازی آب در رودخانه هیرمند و تأمین حق‌آبه تالاب هامون است اما تاکنون این کار انجام نشده است.

به گزارش اس.بی پرس، سد کمال‌خان یکی از پروژه‌های مهم کنترل آب در افغانستان است که در ولایت نیمروز، بالای رود هیرمند قرار دارد. این سد که مخزن 52 میلیون مترمکعبی دارد، بیش از 80 هزار هکتار زمین کشاورزی را در افغانستان آبیاری می‌کند و بیش از 9 مگاوات انرژی برق برای مردم این کشور تولید می‌کند.

بارش‌های دی‌ماه جاری در کشور افغانستان مخزن این سد را کاملاً پر کرده است و آب از دیواره‌های سد کمال‌خان لبریز شده است. میزان بارندگی‌ها در غرب افغانستان به قدری بود که سازمان جهانی هواشناسی به مسئولین این کشور هشدار وقوع سیل در پایین‌دست سد کمال‌خان را داده است.

با آبگیری کامل سد کمال‌خان انتظار می‌رود که افغانستان، حق‌آبه هر ثانیه معادل 24 مترمکعب آب که بر اساس معاهده سال 1351 به آن متعهد شده است را در رودخانه هیرمند جاری کند و حق‌آبه ایران را از رودخانه هیرمند بپردازد اما به نقل از منابع محلی افغانستان آب لبریز شده از سد کمال‌خان به منطقه گودزره افغانستان منتقل شده و در آنجا به وسیله یک بند خاکی مهار شده است.

 

 

افغانستان در دو دهه گذشته از پرداخت حق‌آبه قانونی هیرمند به ایران سر باز زده و ادعای مسئولین این کشور مبنی بر پایبند بودن به مفاد معاهده سال 1351 در حد شعار بوده است. اقدامات این کشور در عدم تخصیص حق‌‌آبه ایران، منجر به خشک شدن تالاب هامون شده است.

در حال حاضر تالاب هامون به دلیل بارش‌های اخیر آبگیری شده است و اگر رهاسازی حق‌آبه این تالاب از سمت افغانستان صورت گیرید، بهترین فرصت برای احیای هامون مهیا می‌شود. در ماه‌های اخیر مسئولین وزارت خارجه مستقر نشدن دولت مرکزی را دلیل توقف مذاکرات با افغانستان برای رهاسازی حق‌آبه هیرمند عنوان کرده‌اند اما اکنون که 6 ماه از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان گذشته و این گروه کنترل کشور افغانستان را در دست گرفته است، بهانه‌ای برای تأخیر در مذاکرات وجود ندارد.

 

 انتهای پیام/

منبع : tasnimnews.com

نظرات شما

capcha