خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 14054
۱۴۰۰/۱۰/۲۱ - ۱۲:۱۶

جایگاه‌های سوختی شلوغ و مشکلات مردم خاش

جایگاه‌های سوختی شلوغ و مشکلات مردم خاش
چند ماهی است که صف‌های طویل و کیلومتری خودروها در مقابل جایگاه‌های سوختی خاش برای دریافت بنزین مردم این شهر مرزی سیستان و بلوچستان را با مشکل روبرو کرده است.

به گزارش اس.بی پرس، معضل کمبود جایگاه و بعضاً نبود سوخت هر چند سال یکبار طی چند ماه متوالی مردم این شهرستان را آزار می‌دهد و تاکنون تدبیری برای مقابله با آن اندیشیده نشده است.

قاچاق سوخت و تفاوت فاحش قیمت مواد سوختی در دو سوی مرز ایران با کشورهای همسایه بسیاری از جوانان و نوجوانان بیکار را جذب کرده بطوریکه برای کسب درآمد اقدام به سوخت کشی به‌صورت غیرمجاز می‌کنند و تردد خودروهای حامل مواد سوختی در جاده‌های سیستان و بلوچستان هرساله موجب کشته و زخمی شدن تعدادی زیادی از این قبیل افراد و رانندگان و مسافران عبوری می‌شود.

سرعت زیاد، رعایت نکردن قوانین و بی‌توجهی به هشدارهای ایمنی از علل بروز این قبیل حوادث در جاده‌های استان به‌ویژه مسیرهای منتهی به مرزها است.

قاچاقچیان سوخت یا به تعبیر عامیانه سوخت‌کش‌ها عامل داغدار شدن بسیاری از خانواده‌ها شده‌اند.

دردناک‌تر اینکه بسیاری از تصادف‌های خودروهای حامل مواد سوختی غیرمجاز منجر به آتش‌سوزی شده و راننده و سرنشینان خودروها زنده در آتش می‌سوزند.

در واقع قاچاق سوخت عامل بسیاری از مشکلات از جمله تشکیل صف‌های طولانی در مقابل جایگاه‌ها، تصادف و آتش‌سوزی در جاده‌ها، هدر رفت سرمایه‌های ملی و جذب روستاییان و کشاورزان به درآمدهای کاذب قاچاق سوخت و در نتیجه تبدیل نیروهای مولد به قاچاقچی سوخت شده است.

خشک‌سالی‌های ۲ دهه گذشته خسارات زیادی به بخش کشاورزی، دامداری و صیادی استان وارد کرده و شمار زیادی از روستاییانی که تولید کننده محصولات مختلف کشاورزی بودند به ناچار به سوخت کشی رو آورده و طعم درآمد کاذب آن چند صباحی کامشان را شیرین کرده اما غافل از اینکه این شغل و درآمد کاذب آن آینده کشاورزی منطقه را به ورطه نابودی می‌کشاند.

 سوخت کش‌ها خیلی از خانواده‌ها را داغدار می‌کنند و اگر اندکی به عاقبت این کار فکر کنند به این نتیجه می‌رسند که سود زیادی به دست نمی‌آورند.

آیا سود حاصل از سوخت کشی آن‌قدر ارزش دارد که جوانان ما در آتش تصادف‌ها بسوزند و مادران و همسرانی تا آخر عمر داغدار جوانان خود باشند؟

به گواه کارشناسان حوزه قضایی و آمار نیروی انتظامی متأسفانه بیشترین کشته‌ها در حوادث جاده‌ای استان سیستان و بلوچستان حاصل ترددهای غیرمجاز خودروهای سوخت کش است.

به گفته برخی شهروندان خاشی؛ وجود باندهای مافیایی سوخت و دلالان و فعالیت گسترده قاچاقچیان سوخت با همکاری برخی از پمپ چی ها و مدیریت نادرست و ناکافی جایگاه داران سبب پدید آمدن این معضل شده و مردم و مسئولان این شهرستان مرزی از این پدیده و آسیب و ناهنجاری اجتماعی به‌شدت رنج می‌برند.

مردم این شهر و به‌ویژه مسافران عبوری و خانواده‌های دارای افراد بیمار و فرزندان محصل و کارمندان دولتی بیشترین ناراحتی و نگرانی از شلوغ بودن جایگاه‌های سوخت را تحمل و با تلف شدن وقت با ارزش شان در صف‌های بنزین روزگار دشواری را سپری می‌کنند.

شماری از شهروندان خاش با ابراز گلایه از معضل تشکیل صف‌های طولانی در مقابل جایگاه‌های سوختی برای دریافت مقادیری بنزین از مسئولان خواستار چاره‌اندیشی لازم برای برچیدن صف‌ها شده‌اند.

محمد ریگی یکی از شهروندان خاش گفت: دغدغه مهم مردم این است که افرادی با همکاری متصدیان پمپ‌های بنزین و انجام تخلف آشکار هر روز بارها سوخت‌گیری می‌کنند و عامل تشکیل صف‌های طولانی می‌شوند.

وی افزود: این‌گونه افراد سودجو و به‌نوعی قاچاقچیان سوخت با تعبیه باک‌های اضافی در خودروی شان و در اختیار داشتن چندین کارت سوخت سبب ضایع شدن وقت مردم این شهرستان می‌شوند.

امیرحسین شهنوازی نیز بیان کرد: با کدینگ کردن و پایش مشکلی حل نخواهد شد بلکه فقر و به دنبال آن سرقت و دزدی در شهر بیشتر خواهد شد، همه ما الآن شاهد کم شدن سرقت در شهر هستیم که با بالا رفتن قیمت بنزین سارقان هم مشغول کسب درآمد شده‌اند و از طرفی دیگر وضعیت بازارها هم رونق پیدا کرده است.

وی افزود: از فرماندار و مسئولان دست‌اندرکار درخواست داریم که در پی افزایش سهمیه سوخت شهرستان باشند تا جایگاه‌ها به‌صورت شبانه‌روزی فعالیت کنند.

رضا شهابی یکی دیگر از شهروندان خاش اظهار داشت: شاهد بودم که فردی روزانه ۳۰ بار در جایگاه سوخت‌گیری می‌کند اما فردی دیگر بعد از گذشت چند روز نمی‌تواند ۳۰ لیتر بنزین بزند؛ انتظار است که تکلیف این تخلف‌های آشکار روشن شود و مسئولان برای مسافران، خانواده‌های دارای بیمار و دانش‌آموز و کارمند چاره‌اندیشی کنند که چندین ساعت وقتشان در صف‌ها تلف نشود.

وی افزود: شهر خاش در مسیر چندین شهرستان جنوب سیستان و بلوچستان قرار دارد و در هر شبانه‌روز تعداد زیادی از هوطنان با خودروهای شخصی‌شان از این شهر عبور می‌کنند که نیاز به بنزین دارند و

وجود صف‌های طولانی به دلیل کمبود جایگاه و نبود سوخت آنان را نیز گرفتار می‌کند.

این شهروند خاشی ادامه داد: اگر جایگاه‌های سوخت تمامی تلمبه‌های خود را روشن کنند و به هر خودرو فقط سهمیه یک کارت سوخت تحویل دهند مشکل زیادی به وجود نمی‌آید اما مشکل این است که برخی افراد با چندین کارت و باک‌های اضافی سوخت‌گیری می‌کنند و عامل شلوغی صف‌ها می‌شوند و ازآنجایی‌که برخی پمپ چی ها با این قبیل افراد ارتباط دارند حق دیگران را ضایع می‌کنند.

عبدالرحیم روحی یکی دیگر از شهروندان خاش نیز بیان کرد: افراد سوخت کش حق دیگران را ضایع می‌کنند زیرا بی‌نوبتی و بی‌نظمی می‌کنند و مسئولان جایگاه‌ها نیز هر چه تذکر می‌دهند رعایت نمی‌کنند.

وی ادامه داد: همه می‌دانیم که برخی افراد به خاطر بیکاری و محرومیت اقدام به سوخت کشی می‌کنند، اما نباید به حقوق دیگران تجاوز کنند، یک جایگاه در خاش برای اورژانسی‌ها در نظر گرفته‌شده ولی یک جایگاه کفاف نمی‌کند، عموم مردم سرگردان و حیران‌اند.

این شهروند اظهار داشت: با سوخت کشی مخالف نیستم اما باید نظم رعایت شود، اگر تعداد جایگاه‌ها و سهمیه بنزین شهرستان افزایش پیدا کند بسیاری از مشکلات کاسته می‌شود.

خالد شهنوازی شهروند دیگر خاشی نیز بیان کرد: پدیده سوخت کشی به ضرر مردم و مملکت است و جوانان ما متأسفانه وقت گران‌بهای خود را در این صف‌های تاراج سرمایه مملکت هدر می‌دهند.

وی گفت: معضل قاچاق سوخت در واقع فرصت سوزی بیش نیست و از این سفره گسترده نفع زیاد نصیب بانیان اصلی این پدیده، یعنی مافیای سوخت می‌شود و در واقع این غول قاچاق هم سرمایه مملکت و عزت و اقتدار دولت را می‌بلعد و هم عمر جوانان وطن را تلف می‌کند و متأسفانه تنها منبع بخور و نمیر اکثر جوانان بیکار شهر همین شغل کاذب شده است.

شهنوازی افزود: آن چیزی که زجرآور و رنج دهنده است اینکه مافیای سوخت در اختیار اتباع بیگانه است و سود کلان به جیب آنان می‌رود و جوانان و نوجوانان ما برای آنان کار می‌کنند و اندک سودی می‌برند.

نوراحمد هاشم زهی مدیر جایگاه سوختی چاوش خاش با اشاره به اینکه در جایگاه او یک نازل برای سوخت‌گیری خودروهای افراد دارای شرایط اضطراری پیش‌بینی شده است گفت: به پمپ چی ها و کارکنان جایگاه تأکید شده که به بهترین نحو برای جلب رضایت مردم تلاش کنند و الحمدالله جایگاه خلوت بوده و مردم با کمترین دغدغه و با آرامش خاطر سهمیه بنزین خود را دریافت می‌کنند.

وی اظهار داشت: وزارت نفت کارمزد لازم را به‌صورت ماهانه به جایگاه داران سوخت پرداخت می‌کند و دلیلی نمی‌بینیم که به فکر سودجویی باشیم.

وی ادامه داد: در برخی جایگاه‌های سوختی افرادی هستند که با در اختیار داشتن چندین کارت حق مردم را ضایع و چندین مرتبه سوخت‌گیری می‌کنند، اما تأکید ما بر این است که عدالت اجرا و بر حق خودمان قانع باشیم.

مسئول روابط عمومی شرکت پخش فرآورده‌های نفتی شهرستان خاش نیز با تشریح فعالیت سیزده جایگاه فعال سوختی در این شهرستان گفت: حدود ۶۰۰ هزار لیتر انواع سوخت در جایگاه‌های شهری و روستایی و بین‌راهی خاش توزیع می‌شود که سرانه مصرف بنزین به حدود ۴۰۰ هزار لیتر در روز می‌رسد و هیچ‌گونه کمبودی در تأمین و توزیع نداریم و برای رفع مشکلات مسافران عبوری و مردم خاش سهمیه وجود دارد.

صاحب گل صالحی فرماندار خاش هم گفت: به‌منظور ساماندهی جایگاه‌های سوخت و جلوگیری از معطلی شهروندان سامانه رصد و پایش تراکنش‌های سوخت‌گیری هر خودرو از روز گذشته در تمامی جایگاه‌های سوخت فعال‌شده و پس از جمع‌بندی تراکنش‌های سوخت‌گیری در بازه زمانی مشخص ضمن مسدود کردن کارت سوخت، با مالک خودروی متخلف برابر مقررات برخورد خواهد شد.

محمدابراهیم گرگیچ مقدم مسئول روابط عمومی دادگستری خاش نیز اظهار داشت: در صورت تداوم ایجاد صف‌های طولانی در مقابل جایگاه‌های سوختی خودروهای متخلف که چندین بار در روز اقدام به سوخت‌گیری کنند در راستای ارائه خدمات مطلوب به مردم و جلوگیری از تشکیل صف‌های طولانی در جایگاه‌های سوختی توقیف می‌شوند.

وی افزود: خودروهای متخلف در صورت مشاهده و محرز شدن تخلف از سوی بازرسان بین ده روز تا دو ماه توقیف خواهند شد.

کشورهای پاکستان و افغانستان نیاز مبرمی به سوخت دارند که اگر جمهوری اسلامی ایران نتواند نیاز آن‌ها را به‌طور قانونی تأمین کند قاعدتاً این نیاز از مسیر قاچاق تأمین می‌شود.

به همین دلیل قاچاق سوخت در استان سیستان و بلوچستان به‌عنوان استان هم مرز با این ۲ کشور رواج دارد، اما جالب اینجاست که سهم این استان در قاچاق سوخت کمتر از ۱۵ درصد است و افزون بر ۸۵ درصد سوخت قاچاق از سایر نقاط کشور وارد این منطقه می‌شود.

مشکلی که وزارت نفت بر سیستان و بلوچستان تحمیل کرده این است که عرضه کارت‌های سوخت آزاد در سایر استان‌ها و شهرهای کشور رواج دارد اما در این استان چنین امکانی برای مردم فراهم نشده است به‌طوری‌که خارج از این استان در تمامی جایگاه‌های سوخت به ازای هر نازل یک کارت سوخت آزاد وجود دارد.

با این شرایط دیگر نیازی نیست که مردم از کارت هوشمند خودروی خود استفاده کنند و در واقع کارت‌های هوشمند سوخت در سایر استان‌های کشور تقریباً بدون استفاده می‌ماند.

شهرستان مرزی خاش از توابع سیستان و بلوچستان در ۱۸۵ کیلومتری جنوب زاهدان مرکز این استان واقع شده است.

 

 انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha