خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 14083
۱۴۰۰/۱۰/۲۲ - ۱۱:۱۳
طبق تصویب نمایندگان مجلس:

دولت مکلف به انتقال آب از دریای عمان به سیستان و بلوچستان شد

دولت مکلف به انتقال آب از دریای عمان به سیستان و بلوچستان شد
نمایندگان مجلس شورای اسلامی دولت را مکلف کردند نسبت به انتقال آب از دریای عمان به استان سیستان و بلوچستان و شیرین کردن آن با اولویت شهرهای زاهدان و زابل اقدام نماید.

به گزارش اس.بی پرس، در جلسه علنی روز چهارشنبه (۲۲ دی‌ماه) مجلس شورای اسلامی، ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون عمران در مورد طرح انتقال آب از دریای عمان به استان سیستان و بلوچستان در دستور کار قرار گرفت. جزئیات این طرح با ۱۷۰ رأی موافق، ۳۱ رأی مخالف و ۷ رأی ممتنع از ۲۲۷ نماینده حاضر در مجلس به تصویب رسید.

بر اساس ماده‌ واحده، متن زیر به‌عنوان بند خ به ماده ۲ قانون توسعه و بهینه‌سازی آب شرب شهری و روستایی در کشور مصوب ۲۴ اسفندماه ۱۳۹۴ الحاق می‌گردد:

در بند (خ) ماده واحده آمده است: وزارت نیرو با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و نیز با استفاده از توان علمی معاونت علمی ریاست جمهوری، مکلف است زمینه سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی برای برداشت آب، نمک‌زدایی و انتقال آب و استفاده از نمک‌ها و فلزات بازمانده از دریای عمان (با اولویت انتقال آب به استان سیستان و بلوچستان) اقدام کند. خرید آب نمک‌زدایی شده و انتقال یافته برای جبران مصارف شرب، در چارچوب ماده (۲۰) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) از سرمایه‌گذار تضمین می‌گردد.

آیین‌نامه اجرایی این قانون حداکثر ۳ ماه پس از تصویب آن توسط وزارت نیرو تدوین و به تصویب هیئت‌وزیران می‌رسد.

بر اساس این طرح دولت مکلف است نسبت به انتقال آب از دریای عمان به استان سیستان و بلوچستان و شیرین کردن آن با اولویت شهرهای زاهدان و زابل اقدام نماید.

در تبصره این طرح نیز تأکید شده است: بار مالی ناشی از اجرای این قانون در سال جاری از ردیف‌های شماره ۱۳۰۷۰۰۲۰۳۸ و ۱۳۰۷۰۰۲۱۰۴ تأمین و در سال‌های آتی در لوایح بودجه سنواتی پیش‌بینی می‌شود.

در این طرح پیشنهاد اصلاحی «علی‌رضا سلیمی» نماینده محلات با ۱۶۴ رأی موافق به تصویب رسید که در ماده واحده لحاظ شده است.

 

 انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha