خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 14089
۱۴۰۰/۱۰/۲۲ - ۱۱:۵۳
سرپرست سفارت افغانستان در تهران تشریح کرد

جزئیات دیدار وزیر خارجه طالبان با احمد مسعود و اسماعیل‌خان در تهران

جزئیات دیدار وزیر خارجه طالبان با احمد مسعود و اسماعیل‌خان در تهران
سرپرست سفارت افغانستان در ایران جزئیات دیدار وزیر خارجه طالبان با احمد مسعود و اسماعیل‌خان در تهران را تشریح کرد و گفت: هیچ اختلافی در مذاکره بین متقی با اسماعیل‌خان و مسعود وجود نداشت.

به گزارش اس.بی پرس، عبدالقیوم سلیمانی، سرپرست سفارت افغانستان در ایران در یک نشست خبری پیرامون سفر امیرخان متقی، وزیر امور خارجه دولت موقت طالبان به تهران و مذاکره وی با محمد اسماعیل‌خان، از رهبران جهادی و احمد مسعود، فرمانده جبهه مقاومت پنجشیر ضمن رد هرگونه اختلاف بین دو طرف بیان داشت: فضا کاملاً صمیمانه بود، صحبت‌های امیر خان متقی در این مذاکره خوب بود و در برابر صحبت‌های طرف مقابل موضع‌گیری منفی نداشت.

بر اساس گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا) این عضو ناظر در مذاکره گفت: طرفین مذاکره به این نتیجه رسیدند که با تیم‌ها، طیف‌های مختلف و مردم افغانستان صحبت کنند و بعد از یک بررسی، مجدداً و با میانجیگری جمهوری اسلامی ایران مذاکرات بین‌الافغانی را آغاز کنند.

عبدالقیوم سلیمانی سه‌شنبه شب در این نشست خبری در مقر سفارت افغانستان در تهران گفت که وی نیز در این مذاکره بین وزیر خارجه طالبان با محمد اسماعیل‌خان و احمد مسعود حضور داشته و آنچه را که بیان می‌کند، به‌عنوان یک عضو حاضر بی‌طرف است و از هیچ‌یک از طرفین نمایندگی نمی‌کند.

وی افزود: مشکلات افغانستان را همه ما درک می‌کنیم و باید متوجه این قضیه باشیم که مردم ما وضع خوبی ندارند و از سویی به تعداد مهاجرین ما در ایران هر روز افزوده می‌شود که مشکلات گوناگونی دارند و باید به آن‌ها رسیدگی شود.

به گفته سرپرست سفارت افغانستان در ایران اگر ما مشکلات موجود افغانستان را بپذیریم، باید این را نیز بپذیریم که مذاکره بهترین راه‌حل این مشکلات است.

روایت وی از نشستی که بین بزرگان «امارت اسلامی» و اسماعیل‌خان و احمد مسعود به نمایندگی از سیاسیون افغانستان صورت گرفته بود، این است که این مذاکره به ابتکار و به میزبانی جمهوری اسلامی ایران در سفر آقای متقی به تهران صورت گرفته تا طرفین افغانستانی بیایند و با هم در داخل جمهوری اسلامی با آقای متقی و تیم شان که از کابل آمده بود، صحبت کنند.

سلیمانی اظهار داشت: نشستی که بین متقی و شماری از سیاسیون افغانستان در تهران برگزار گردیده بود، یک نشست خوب بود که اولین نشست حدوداً پنج ساعت به طول انجامید و طرفین روی مسائل کلیدی صحبت کردند. هر دو طرف نظرات و مسائلی که از دید آن‌ها برای حل مشکل افغانستان مهم بودند، بسیار بی پرده و در یک فضای کاملاً آرام و صمیمانه مطرح کردند.

وی یادآور شد: در این نشست اسماعیل‌خان تأکید کرد که برای حل مشکلات افغانستان باید یک حکومت فراگیر داشته باشیم و همچنان بحث قانون اساسی، حقوق زنان و سایر مسائل که در یک چارچوب ما را به عدالت اجتماعی برساند. همچنان احمد مسعود هم به این شیوه حرف‌های خوبی را مطرح کرد و گفت که طرفدار جنگ نبوده، بلکه همه طرفدار صلح هستیم و باید بالاخره از طریق مذاکره به یک نتیجه رسید. امیر خان متقی و دوستانش نیز حرف‌های خوبی را گفتند و صحبت‌ها به شکل خوب ادامه پیدا کرد.

سرپرست سفارت افغانستان ادامه داد: این نشست اول بود و طبیعتاً وقتی بخواهیم برای حل مشکل یک کشور دو جانب را با هم بنشانیم و روی نقاط اختلافی با هم‌صحبت کنند و در یک چارچوبی وارد شوند که بتواند منتج به یک مذاکره بین الافغانی شود هم زمان‌گیر است و هم مباحث آن طولانی خواهد بود. پس توقع این‌که چرا در یک مذاکره در تهران نتیجه حاصل نشد، منطقی نیست و شما در قطر دیدید که مذاکرات حدوداً دو سال طول کشید.

وی اظهار داشت: این مذاکره برای آغاز مذاکرات بین الافغانی خوب بود و جمهوری اسلامی ایران هم اعلام آمادگی کرد که از هر مذاکره و نشستی که برای حل مشکلات افغانستان و نزدیکی بین حکومت طالبان و سایر گروه‌های سیاسی، در بیرون یا داخل افغانستان برگزار شود، استقبال و حمایت می‌کند.

سلیمانی گفت: نتیجه مذاکره مثبت بوده، اما با توجه به این‌که مذاکره ابتدایی بود صحبت روی این شد که طرفین دوباره با بزرگان، مردم و تیم خودشان مشورت کنند و بعد از مشورت، مسیر بعدی را با همدیگر پیگیری کنند.

وی افزود: «اگر واقعاً این باور را داشته باشیم که مشکلات افغانستان و حل آن نیاز به گفتگو و مذاکره بین الافغانی دارد، باید واقعیت‌ها را بگوییم و من از آدرس خود و به‌عنوان سرپرست سفارت افغانستان که در حقیقت در شرایط فعلی نماینده مردم افغانستان هستم، حاشیه‌هایی در فضای مجازی در ارتباط با مذاکره اخیر که گویا در بین سیاسیون افغانستان و متقی اختلاف ایجاد شده را تکذیب می‌کنم، بلکه فضا کاملاً صمیمانه بود و هیچ اختلافی در طول مذاکره به وجود نیامد».

این دیپلمات ارشد افغانستان تأکید کرد: بحث‌های خیلی جدی روی ساختار نظام، قانون اساسی و ایجاد یک نظام که منتج به ایجاد یک حکومت فراگیر و مردم‌سالار شود، صورت گرفت و همچنان صحبت‌های آقای متقی نیز خوب بود و در برابر صحبت‌های طرف مقابل، موضع‌گیری منفی نداشت.

وی گفت: دو طرف به این نتیجه رسیدند که با تیم‌ها و طیف‌های مختلف مردم افغانستان صحبت کنند و بعد از یک بررسی، مجدداً و با میانجیگری جمهوری اسلامی ایران مذاکرات بین الافغانی را دوباره آغاز کنند.

این عضو ناظر در مذاکره تهران اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران نیز تلاش داشت که طرفین با هم صحبت کنند و این‌که علاقه‌مند هستند زمینه مذاکره بعدی را هم فراهم کند. با این حال نقش جمهوری اسلامی در مذاکرات آینده بین‌الافعانی مثبت خواهد بود.

همچنین عبدالقیوم سلیمانی در بخش دیگری از سخنانش پیرامون حل مشکلات مهاجرین افغانستانی در ایران صحبت کرد و افزود: ما با نمایندگان سازمان‌های بین‌المللی روی حل مشکلات مهاجرین صحبت کردیم؛ با توجه به این‌که حجم مهاجرین به ۳.۵ الی ۴ میلیون رسیده و در حال افزایش است، اما کمک‌های نهاد های بین‌المللی به شکل گسترده نیست.

او از سازمان‌های بین‌المللی خواست که ضمن این‌که برای مهاجرین در داخل ایران کمک‌ها صورت بگیرد، باید در داخل افغانستان نیز کمک‌های جدی و بنیادی صورت بگیرد تا مردم مجبور نشوند به خاطر فقر و بیکاری از کشور راهی مهاجرت شوند.

سرپرست سفارت افغانستان در تهران یادآور شد: جامع‌ترین پاسخ به شایعات در مورد چگونگی فعالیت سفارت افغانستان در ایران، این است که سفارت افغانستان در ایران بعد از تحولات اخیر مطابق قوانین بین‌المللی و کنوانسیون وین در سال ۱۹۶۱ به فعالیتش ادامه می‌دهد.

وی در واکنش به حکم و نامه‌ای که اخیراً در فضای مجازی در مورد سرپرستی او در سفارت افغانستان در تهران منتشر شده، تصریح کرد: نامه‌ای که در فضای مجازی نشر شده، هیچ ربطی به مذاکره اخیر ندارد، بلکه این نامه در ۲۹ عقرب (آبان) از سوی وزارت خارجه حکومت اسلامی طالبان به سفارت افغانستان در ایران صادر شده که بر اساس آن بعد از رفتن عبدالغفور لیوال، سفیر افغانستان، عبدالقیوم سلیمانی را به‌عنوان سرپرست سفارت تعیین نموده است.

سلیمانی تصریح کرد: سفارت را نباید متهم به رابطه و یا عدم رابطه با حکومت فعلی کرد، زیرا سفارت افغانستان در تهران لازم نمی‌بیند که به خاطر موقف‌گیری‌های‌شان با حکومت فعلی برای حل مشکلات مردم ارتباط نداشته باشد؛ لذا فعالیت سفارت و نمایندگی‌های آن در ایران کمافی‌سابق ادامه دارد. مهم‌ترین وظیفه سفارت در شرایط امروزی خدمت به مهاجرین است و به همین لحاظ سفارت تاکنون کوشش نموده که از حاشیه سیاسی به دور باشد، چون مردم ما نیاز به ارائه خدمات دارند.

وی درباره اهداف سفر وزیر خارجه دولت اسلامی طالبان در تهران گفت: در این سفر صحبت‌های بین طرفین در مورد مسائل اقتصادی و حل مشکلات مهاجرین شده و چندین کمیسیون اقتصادی تشکیل شد که در آن مسائل مختلف از جمله ترانزیت، تجارت و راه‌آهن بحث شد که هم به نفع مردم افغانستان و هم به نفع مردم ایران می‌باشد.

این دیپلمات ارشد افغانستان در سخنان پایانی خود خاطرنشان ساخت: ما باید از جمهوری اسلامی ایران بابت این‌که مهاجرین افغانستانی بیش از چهل سال در ایران حضور دارند و در طول این دوره، میزبان خوبی بوده، متشکر باشیم. این‌که فعلاً بیش از چهارصد هزار دانش‌آموز و بیش از بیست هزار دانشجو و هزاران کسبه‌کار و تجار در ایران داریم، به این معنی است که این کشور میزبان خوبی بوده است. البته مشکلاتی هم که وجود دارد، قابل‌حل است و دولت میزبان نیز همیشه در صدد حل مشکلات مهاجرین بوده است.

 

 انتهای پیام/

منبع : isna.ir

نظرات شما

capcha