خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 14128
۱۴۰۰/۱۰/۲۳ - ۱۷:۲۲
خطاب به آیت الله سید ابراهیم رئیسی

درخواست فعالان هرمزگان از رئیس جمهور/منظر طبیعی هرمز جهانی شود

درخواست فعالان هرمزگان از رئیس جمهور/منظر طبیعی هرمز جهانی شود
جمعی از فعالان و کارشناسان در استان هرمزگان از رئیس جمهور خواستند نسبت به ثبت جهانی جزیره هرمز اقدام شود تا از تخریب این سرمایه ملی جلوگیری و مقدمات تبدیل آن به دومین اکو موزه فراهم شود.

به گزارش اس.بی پرس، جمعی از فعالان حوزه میراث فرهنگی در استان هرمزگان خطاب به آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور کشورمان نوشتند:

همان گونه که مستحضر هستید، سرزمین عزیزمان از سپیده دمان تاریخ به عنوان یکی از گهواره‌های شکل گیری تمدن بشری شناخته شده است. مردم استان هرمزگان نیز نقش مهمی در ساخت و پاسداری از این هویت ملی داشته‌اند.

اقتداری از جنس دوستی با ملت‌های دیگر از راه تجارت و سفر که در طی چندین قرن و خصوصاً قرون پنجم تا نهم هجری، ثروتی گران بها را به بار آورد. گنجینه‌ای که زمینه ساز رشک استعمارگران پرتغالی و انگلیسی و در نتیجه هجوم غارت گرانه آنان را به سواحل خلیج فارس پدید آورد که در تاریخ ثبت شده است.

سالیان سال است که این پیشینه سرافراز تاریخی و طبیعی گاهی خود را در قالب سنگ نوشته‌های بادافشان رودان، سنگ نگارهای باستانی دهتل بستک، قلعه‌های هزاره میناب و فین و مغویه، صنعت لنج سازی قشم، بافت معماری بندر کنگ و گاهی در قالب مناظر بی نظیر طبیعی چون جنگل حرا (هرا) و غارهای نمکدان قشم موجب افتخار و عشق به مام میهن شده است.

زلزله و سیل امسال متأسفانه ضمن آسیب فراوان به این بناهای تاریخی و مناظر طبیعی، بار دیگر نشان داد که کار حفاظت و مرمت و نگهداری از این میراث‌های بی همتا به درستی انجام نپذیرفته است و نیازمند توجه جدی دولت است.

با این همه اما شاید هیچکدام به اندازه جزیره بی نظیر هرمز در معرض خطر و نیازمند توجه جدی دولت نیست تا هم از تخریب غیر قابل جبران جلوگیری شود و هم بار دیگر در چشم جهانیان شناسانده شود و زمینه آن شود که این بار تمامی مردم جهان به عنوان گردشگر مهمان این جزیره موزه‌ای و مبهوت جمال بی مانندش شوند و توسعه منطقه در ساحتی بسیار امروزی شکل بگیرد.

همان گونه که مستحضر هستید این جزیره به علت ویژگی‌های طبیعی و زمین شناسی اش در جهان بی نظیر است و از این رو به بهشت زمین شناسی جهان شهرت یافته است. این گنبد نمکی یگانه که فقط چهل و دو کیلومتر مربع مساحت دارد، پر از تپه‌های رنگینی است که خوراکی بوده و و در خود هفتاد نوع کانی با بیش از نود طیف رنگی شناسایی شده دارد که در کل جهان همانند نداشته است اما به دلیل غفلت از درک عظمت و اهمیت بی مانندش در سال‌های اخیر فقط مرکز استحصال نمک و فروش خاک سرخ بوده است یعنی گوهری که میلیون‌ها سال طول کشیده تا ذره ذره شکل گرفته، خروار خروار با کم‌ترین بها صادر شده است آن هم خاکی که تماشای سرخی بی بدیل آن هزاران خاطر خواه در میان دوست داران طبیعتگردی جهان دارد.

دره رنگین کمان‌ها نامی است برای توصیف فقط قسمتی کوچک از طبیعت مسحور کننده هرمز که هر وجب آن به رنگی و طیفی و طراوتی از یشمی و فیروزه‌ای گرفته تا یاسی و ارغوانی است و هر ساله هزاران هم وطن گردشگر با تماشای آن ضمن لذت بصری فراوان از چنین شاهکاری از تنوع رنگ و سنگ و خاک و گره خوردگی آن با دریا، به خود به عنوان یک ایرانی افتخار می‌کند که مستحق چنین موهبت الهی شده است و این در حالی است که تمامی جزیره چنین ویژگی منحصر به فردی دارد.

ثبت و حفظ موزه‌های طبیعت یکی از سالم‌ترین گونه‌های جدید توسعه در جهان امروز است که ده‌ها نمونه آن در فهرست آثار غیر ملموس و طبیعی بشر در سازمان فرهنگی و آموزشی ملل متحد (یونسکو) به ثبت رسیده است و مؤلفه‌های فرهنگی و طبیعی سبب ساز آن شده است که در سال‌های اخیر این گوهر ارزشمند به عنوان طعمه‌ای در چشم عده‌ای نا محرم در آید و زمین خواری گسترده برای تصاحب منظر طبیعی جزیره در زیر عناوین نهادها و شرکت‌های سرمایه گذار باب شود و حیثیت این جزیره در معرض تملک غیر مسولانه و تخریب‌های وحشتناک قرار گیرد. لذا ما امضا کنندگان زیر به عنوان علاقه مندان به میراث فرهنگی و طبیعی هرمزگان خواستاریم:

در گام نخست منظر طبیعی و فرهنگی کل جزیره هرمز به ثبت ملی برسد و سپس پرونده سازی های لازم جهت قرار گرفتن در فهرست میراث طبیعی یونسکو به عمل آید. تا هم از تخریب این سرمایه ملی جلوگیری شود و هم مقدمات تبدیل آن به دومین اکو موزه کشور فراهم شود.

ما بسیار امیدواریم که این توفیق برای مردم هرمزگان در دولت جناب عالی و وزرات جناب آقای ضرغامی رقم بخورد.

 

انتهای پیام/

منبع : mehrnews.com

نظرات شما

capcha