خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 14143
۱۴۰۰/۱۰/۲۴ - ۱۹:۳۴
امام‌جمعه شهر علی‌اکبر:

همه مسئولین استان باید خواستار فوریت حق آبه هامون باشند

همه مسئولین استان باید خواستار فوریت حق آبه هامون باشند
حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد لطفیان سرگزی گفت: همه مسئولین حوزه سیستان و استان با هر سلیقه‌ای یک صدا و به فوریت حقابه و آب زیست‌محیطی تالاب بین‌المللی هامون را طلب نمایند.

به گزارش اس.بی پرس، حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد لطفیان سرگزی امام‌جمعه شهر علی‌اکبر، با توجه به وضع موجود حق آبه هامون در خطبه‌های نماز جمعه امروز گفت: در شرایط حال حاضر که حجم زیادی آب در پشت سد کمال خان متوقف شده و این سد درست در ۸۰ کیلومتری مرز احداث شده، نشان از این است که افغانستان از این اهرم در قبال ایران معامله کند و روی ایران فشار بیاورد.

وی تأکید کرد: مشکل ما در دیپلماسی بسیار ضعیف آب در کلان کشور است. ایران و بخصوص شورای امنیت کشور بایستی تصمیم شایسته و پاسخ مقتدرانه‌ای به افغانستان نشان بدهد از مسیر مرز که بخش عمده‌ای از بودجه افغانستان تأمین می‌شود ولی حقابه هیرمند که خودشان هم قبول دارند ممانعت می‌کنند و آب را سعی می‌کنند مازاد آن را به سمت کودزره هدایت کنند.

خطیب جمعه شهر علی‌اکبر تصریح کرد: همه مسئولین حوزه سیستان و استان با هر سلیقه‌ای یک صدا و به فوریت حقابه و آب زیست‌محیطی تالاب بین‌المللی هامون را طلب نمایند البته نمایندگان استان باید در تهران از دولت و شورای امنیت کشور مسئله آب را مطالبه کنند و از طرفی هشدار جدی سیاسی و حتی امنیتی به مقامات افغانستان داده شود.

 

سمیه لطیفی خبرنگار اس.بی پرس در هامون

 انتهای پیام/

منبع : sbpress.ir

نظرات شما