خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 14150
۱۴۰۰/۱۰/۲۵ - ۰۸:۴۶
مدیر جهاد کشاورزی خاش:

مرمت و بازسازی سه رشته قنات در خاش به اتمام رسید

مرمت و بازسازی سه رشته قنات در خاش به اتمام رسید
مدیر جهاد کشاورزی خاش سیستان و بلوچستان گفت: مرمت ۱۲ رشته قنات از ابتدای امسال در دستور کار این مدیریت قرار گرفت که تاکنون با اعتبار بیش از سه میلیارد و ۵٠٠ میلیون ریال سه رشته قنات در مناطق بخش مرکزی، ایرندگان و پشتکوه این شهرستان به اتمام رسید.

به گزارش اس.بی پرس، شیرزاد کمالی اظهار داشت: کشاورزان مناطق بهره‌مند از آب قنوات با مشارکت خود، زمان بازسازی مجدد قنات‌ها را کوتاه‌تر کرده و پس از اتمام اجرای عملیات مرمت و بازسازی با افزایش ۲۵ درصدی آبدهی قنوات، شرایط بهبود کشت ۶۰ هکتار از اراضی کشاورزی نیز فراهم شد.

وی با بیان اینکه کار مرمت ۹ رشته قنات با پیشرفت فیزیکی ٣٠درصد در حال انجام است خاطرنشان کرد: خاش دارای ۲۰۰ رشته قنات است که ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی منطقه را آبیاری می‌کند.

مدیر جهاد کشاورزی خاش گفت: عملیات مرمت و بهسازی شامل کول گذاری، ریزش برداری، سنگ بند سیمان، طوقه چینی، بغل بری، تغییر مسیر و پوشش بتنی انجام شده است.

سیستان و بلوچستان جزو استان‌های قنات خیز کشور محسوب می‌شود به گونه‌ای که رتبه ۶ کشور در تعداد و رتبه چهارم در وابستگی به آب قنات را دارد.

وی افزود: هم‌اینک یک هزار و ۹۲۵ رشته قنات با ۲ هزار و ۳۲۷ کیلومتر طول در سیستان و بلوچستان وجود دارد که بیشترین آن‌ها در شهرستان‌های خاش، نیکشهر، سراوان و ایرانشهر قرار دارد.

 

 انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

داغ های مجازی