خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 14171
۱۴۰۰/۱۰/۲۵ - ۱۱:۴۳
نماینده البرز:

دولت آقای رئیسی هشدار می‌دهیم! (ویدئو)

دولت آقای رئیسی هشدار می‌دهیم! (ویدئو)
مهدی عسگری نماینده البرز در مجلس شورای اسلامی گفت: معیشت و کیفیت زندگی هشتاد میلیون نفر وابسته به سواد و تعهد ۲۷۶ نماینده مجلس است. هر دقیقه آن‌ها به‌ویژه در ایام بررسی بودجه بر زندگی میلیون‌ها نفر مؤثر ارزشمند و حیاتی است اما شاهد هستیم که برای برخی چطور به روزمرگی و بازدید و سخنرانی می‌گذرد.

به گزارش اس.بی پرس به نقل از مکتوبات یک پزشک از جنوب شرق: انتظار می‌رفت با توجه به اینکه استان سیستان و بلوچستان کمترین درآمد سرانه و نرخ پس‌انداز، سرمایه، سپرده و بالاترین نرخ فقر روستایی و شهری دارد و قربانی بزرگ‌ اما در سکوت شوک‌درمانی‌های دولت و مجلس است، نقد و اعتراض و ارائه بررسی نمایندگان سیستان و بلوچستان چه در مجلس، چه در رسانه‌ها و نیز جریان نخبگان دانشگاهی و سیاسی اجتماعی ...را شاهد باشیم؛ اما هر سال دریغ از پارسال.

واضح کیفیت و سبک نمایندگی برخی حضرات منقضی و مخرب است.

همچنین هر روز، اضطرار به احزاب سیاسی حرفه‌ای و برنامه محور جهت تربیت سیاسیون حرفه‌ای و تدوین برنامه مشخص چه مجلس چه دولت بیشتر نمایان است. نقد و هشدارهای تحقیقی نماینده مجلس، مهدی عسگری، عضو کمیسیون تلفیق بودجه و نماینده کرج، در خصوص لایحه بودجه:

ما نباید نگاه سیاسی به بررسی کلیات بودجه داشته باشیم بلکه باید واقعیت‌های جامعه را در نظر بگیریم.

باید نگران شکاف و فاصله بین ملت و حاکمیت باشیم، این مسئله مهم امروز کشور است.

ازجمله اشکالات این لایحه:

عدم شفافیت، ضعیف بودن رویکرد عدالت اجتماعی، عدم انقباضی بودن بودجه نسبت به عملکرد ۱۴۰۰؛ این بودجه حاوی سه نوع تورم سنگین در اثر افزایش نرخ ارز است:

یک: تورم نفتی حاصل از تغییر نرخ تسعیر ارز صادرات نفت.

دو: تورم وارداتی؛ که از طریق افزایش نرخ ارز مبنای محاسبه حقوق ورودی گمرک اتفاق می‌افتد.

سه: تورم حاصل از حذف ارز ۴۲۰۰ کالاهای حیاتی.

تجربه ۳۰ سال گذشته نشان داده که مارپیچ تورم از طریق شوک‌های وارده به متغیرهای مهم اتفاق می‌افتد.

آیا با این فشار سنگین اقتصادی که از طریق تحریم ناجوانمردانه بر مردم تحمیل‌شده مردم تحمل شوک تورمی جدیدی را دارند یا خیر؟

بیش از ۱۰ میلیون خانوار زیر خط فقر هستند؛ فقر یعنی ستون فقرات مردم شکسته است، چرا متوجه این شکستن نمی‌شویم، مردم تحمل فشار جدید را ندارند؛

قرار ما بر این بود که تغییر به نفع مردم ایجاد شود چرا دولت جلوی نقدینگی که از طریق بانک‌ها ایجاد می‌شود و خلق پولی که اتفاق می‌افتد را نمی‌گیرد؟

آیا تنها راه‌حل جبران کسری بودجه دست کردن در جیب مردم است؟

به دولت آقای رئیسی هشدار جدی می‌دهیم که جامعه مستعد تحمل چنین تورمی نیست.

 

 


download

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha