خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 14176
۱۴۰۰/۱۰/۲۶ - ۰۸:۱۹
کاهش اهدای خون در استان؛

بیشترین خون از تهران وارد سیستان و بلوچستان می‌شود

بیشترین خون از تهران وارد سیستان و بلوچستان می‌شود
معاون فنی سازمان انتقال خون سیستان و بلوچستان گفت: بین ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش اهدای خون روزانه را داریم به‌طوری‌که حداقل روزانه بین ۴۰۰ واحد خون در سطح استان نیاز است.

به گزارش اس.بی پرس، کرمی افزود: با سرد شدن هوا، شمار مراجعین به مراکز انتقال خون سیستان و بلوچستان، به‌طور چشمگیری کاهش یافته است.

وی بیان کرد: حدود نیمی از بیماران تالاسمی کل کشور متعلق به استان ماست که نیازمند خون و فرآورده‌های خونی هستند.

کرمی گفت: میزان ذخایر خونی سیستان و بلوچستان به دلیل کاهش تعدادمراجعه کنندگان با کاهش چشمگیری مواجه شده است.

معاون فنی سازمان انتقال خون سیستان و بلوچستان افزود: از دوم تا هشتم بهمن‌ماه به دلیل بزرگداشت روز زن، پویش همگانی اهدای خون توسط بانوان هم‌زمان با سراسر کشور برگزار می‌شود.

همچنین رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز اخیراً در جمع خبرنگاران با تأیید کمبود خون در استان و با اشاره به اینکه در سیستان و بلوچستان در زمینه ایجاد پایگاه‌های انتقال خون و نمایندگی پزشکی قانونی در شهرستان‌های تابعه دچار مشکل هستیم، افزود: در این استان مشکل کمبود پایگاه انتقال خون و نیرو داریم که این موضوع در حال پیگیری است و مشکل خون‌گیری نیز به دلایل و محدودیت‌های مختلف در استان وجود دارد بر همین اساس بیشترین خون از تهران وارد سیستان و بلوچستان می‌شود.

دکتر شهریاری ادامه داد: پزشکان به دلیل حقوق پایین حاضر به همکاری با انتقال خون نیستند که همین مسئله بیماران تالاسمی را نیز با مشکل جدی مواجه کرده است.

شهریاری بیان کرد: بیماران تالاسمی مظلوم و دارای مشکلات خاصی هستند و برخی داروهای ایرانی نیز برای آن‌ها جواب نمی‌دهد و دچار مشکلات متعدد مانند بیماری‌های قلبی، کلیوی و غیره می‌شوند که امیدواریم هرچه سریع‌تر مشکل این بیماران برطرف شود.

 

 انتهای پیام/

منبع : isna.ir

نظرات شما