خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 14194
۱۴۰۰/۱۰/۲۶ - ۱۱:۰۱

آغاز دومین فصل کاوش در محوطه باستانی تپه رستم سیستان

آغاز دومین فصل کاوش در محوطه باستانی تپه رستم سیستان
سرپرست گروه باستان‌شناسی تپه رستم سیستان گفت: در پی برنامه‌های گروه باستان‌شناسی دانشکده هنر و معماری که با هدف آموزش دانشجویان باستان‌شناسی و استفاده از توان متخصصان داخلی و بومی جهت کاوش در محوطه‌های کلیدی سیستان صورت می‌گیرد، دومین فصل کاوش در تپه رستم سیستان توسط اعضای هیئت‌علمی و دانشجویان گروه باستان‌شناسی دانشگاه زابل با رویکردی متفاوت آغاز شد.

به گزارش اس.بی پرس، دکتر کاوش افزود: تعداد ۱۵ نفر از دانشجویان ترم آخر باستان‌شناسی علاوه بر فعالیت میدانی و کسب تجربه، به‌منظور یافتن پاسخ‌های احتمالی، دو ترانشه 7 و 10 را با هدف شناسایی آثار معماری تعیین و کاوش می‌کنند.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه زابل ادامه داد: با توجه به نتایجی که تاکنون از کاوش‌های این محوطه به دست آمده است، برخی از قطعات سفالینه‌ها و دیگر داده‌های مکشوفه از این محوطه باستانی ارتباط و تأثیرپذیری آن با شهر سوخته را اثبات می‌کند و از این رو اهمیت این محوطه را در عصر مفرغ (پنج هزار سال پیش) یعنی هم‌زمان با شهر سوخته سیستان آشکار می‌دارد.

وی ادامه داد: محوطه مذکور بر روی یک تپه مصنوعی ساخته‌شده و ساختار معماری آن از یک حصار مدور با دیوارهای بلند بر گرد یک بنای بزرگ مرکزی تشکیل شده است. فضاهای متعددی با دیوارهای قطور بصورت مدور در اطراف بنای مرکزی وجود داشته است که به دلیل اهمیت این سازه در گذشته توسط ساکنین آن قبل از ترک کردن تپه، فضاهای اطراف بنای مرکزی جهت حفاظت با خاک و پهن حیوانات پر شده است.

وی اضافه کرد: این مسئله نشانگر اهمیت این سازه معماری است و به فرضیه کارکرد آن به‌عنوان یک بنای مقدس قوت می‌بخشد. بی‌تردید تداوم حفاری و هویدا شدن کامل بنا از زیر خاک کارکرد آن در عصر مفرغ و یا دوره تاریخی را به قطعیت مشخص خواهد کرد.

تپه رستم سیستان یکی از محوطه‌های اقماری شهر سوخته است که در دشت جنوبی سیستان و در محدوده حوض دار تاریخی در نزدیکی قلعه رستم قرار دارد. این فصل از حفاری با مجوز پژوهشکده باستان‌شناسی کشور صورت می‌گیرد.

 

 انتهای پیام/

منبع : isna.ir

نظرات شما