خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 14272
۱۴۰۰/۱۰/۲۹ - ۰۹:۳۲
مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان:

ورود آب بندکمال‌خان به سیستان دغدغه‌مند نیست

ورود آب بندکمال‌خان به سیستان دغدغه‌مند نیست
مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان با بیان اینکه هفته گذشته تیم‌های فنی دستگاه‌های متولی مسیرهای ورود آب هیرمند به سیستان را بررسی کردند گفت: هم‌اینک دغدغه خاصی برای ورود حجم آب پیش‌بینی شده به کشور بعد از باز شدن دریچه‌های بند کمال‌خان نداریم.

به گزارش اس.بی پرس، علیرضا شهرکی اظهار داشت: با توجه به شرایطی که در بارندگی‌های اخیر و در سامانه بارشی قبلی اتفاق افتاد پیش‌بینی ما این بود که باید بحث لایه‌روبی مسیل‌ها و کانال‌های آب را در منطقه سیستان داشته باشیم زیرا احتمال بارندگی جدید در حوزه کشور افغانستان حساسیت کار را بالا برده بود.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به گزارشی که تا این لحظه داریم ۲ دریچه بند کمال‌خان باز و آب به سمت مرزهای کشورمان جاری شده این مهم برای ۴۸ ساعت آینده وضعیت را متفاوت خواهد کرد و ورودی آب را خواهیم دید.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان تصریح کرد: گزارشات ما از شرایط منطقه نشان می‌دهد دغدغه‌ای در هیچ مسیری نداشته و نداریم و با توجه به برنامه‌ریزی خوبی که در ۱۰ روز گذشته انجام شده نگرانی پیش نخواهد آمد و امیدواریم با مدیریت این آب سهم خوبی را برای ذخیره‌سازی، کشاورزی و محیط زیست داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه شب گذشته سامانه بارشی نیز در سیستان و بلوچستان تقویت و بارندگی را در استان داشتیم گفت: همچنان مسیرهای مناطق جنوبی استان به سمت کرمان (دلگان- زهکلوت) بسته است.

شهرکی تصریح کرد: مسیر دلگان - ایرانشهر امروز صبح به جهت طغیان رودخانه مسدود اعلام شده تا مطمئن شویم شرایط ایمن است و بعد اجازه تردد را خواهیم داد.

وی تاکید کرد: بارندگی در حوزه شهرستان خاش به‌ویژه تفتان حجم قابل توجهی داشته به‌گونه‌ای که دیشب در منطقه چاه احمد و روستاهای منطقه اسکان اضطراری طراحی شد.

 

 

چندی پیش سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه رودخانه هیرمند دارای رژیم حقوقی تعریف شده‌ای است و بر اساس قراردادی که در سال ۱۳۵۱ بین دو کشور به امضاء رسیده، حق آبه ایران کاملا مشخص بوده گفت: دولت افغانستان هم به این حق آبه متعهد است.

سعید خطیب زاده افزود: رودخانه هیرمند دارای رژیم حقوقی تعریف شده‌ای است و بر اساس قراردادی که در سال ۱۳۵۱ بین دو کشور به امضاء رسیده و در مجالس قانونگذاری هر دو کشور به تصویب رسیده حق آبه ایران کاملا مشخص بوده و دولت افغانستان هم به این حق آبه متعهد است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: البته حق آبه طبیعت و صیانت از حیات هامون‌ها موضوع جداگانه‌ای است که از مدت ها قبل با دولت افغانستان در حال مذاکره است و خوشبختانه اهمیت‌ حیات هامون‌ها و ضرورت تامین حق آبه آن‌ها مورد توجه دولت افغانستان نیز می باشد. خشک‌ شدن هامون‌ها آسیب‌های جدی از جمله طوفان‌های شن برای مردم در هر دو سوی مرز در پی خواهد داشت.

خطیب زاده با تاکید بر اینکه مساله توسعه سیستان موضوعی است که مورد توجه‌ دولت جمهوری اسلامی ایران بوده و طبیعتا برای برنامه‌های توسعه، آب مورد نیاز می‌بایست به طرق مقتضی تامین گردد، افزود: در این باره دولت برنامه‌های مختلفی را از سال ها قبل در دست مطالعه و اجرا دارد ‌که از جمله آن‌ها انتقال آب شیرین شده دریای عمان، بهره‌گیری از منابع آب ژرف، انتقال آب از سایر منابع داخلی و از همه مهمتر اجرای طرح‌های بهینه‌سازی مصرف آب می‌باشد.

همچنین استاندار سیستان وبلوچستان با بیان این‌که پیگیری حق‌آبه هیرمند به عنوان جدی‌ترین برنامه مسوولان استانی و کشوری است گفت: رایزنی‌های دیپلماتیک در این رابطه صورت گرفته و امیدواریم به‌زودی شاهد جریان آب در رودخانه هیرمند و دشت تشنه سیستان باشیم.

 

 انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما