خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 14275
۱۴۰۰/۱۰/۲۹ - ۱۰:۴۸
استاندار سیستان و بلوچستان:

رهاسازی آب از بند کمال خان تا تامین کامل حقابه هیرمند ادامه دارد

رهاسازی آب از بند کمال خان تا تامین کامل حقابه هیرمند ادامه دارد
استاندار سیستان و بلوچستان با اشاره به بازگشایی ۲ دریچه از بند کمال خان گفت: آن چیزی که توافق شده با طرف‌های افغانستانی این است که به یاری خدا جریان رهاسازی آب از این بند ادامه پیدا خواهد کرد تا حقابه ایران از هیرمند به صورت کامل تامین شود.

به گزارش اس.بی پرس، حسین مدرس‌خیابانی روز چهارشنبه در گفت‌وگویی خبری و تلویزیونی اظهار داشت: خوشبختانه با رایزنی‌ها و پیگیری‌ها و توامان بارندگی‌های خوبی که در منطقه افغانستان صورت گرفت دیروز ۲ مورد از دریچه‌های بند کمال‌خان باز شد.

وی افزود: با توجه به فاصله ۸۰ تا ۹۰ کیلومتری بند کمال‌خان با مجموعه چاه‌نیمه‌های ما پیش‌بینی می‌شود با این حجم آبی که در حال حرکت به سمت ایران است بین ۴۸ تا ۷۲ ساعت دیگر آب وارد خاک کشورمان خواهد شد.

استاندار سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه این آب که از دریچه‌های بند کمال خان رهاسازی شده وارد چاه نیمه‌ها می‌شود تصریح کرد: در واقع تامین اکثر منابع آبی مورد نیاز برای منطقه سیستان از محل ذخایر چهار چاه نیمه این منطقه بوده که تقریبا ذخایرش تا یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون متر مکعب می‌رسد اما متاسفانه به دلیل خشکسالی‌های اخیر این میزان به یک‌چهارم تقلیل پیدا کرده است.

 وی خاطرنشان کرد: امیدواریم با این حرکت رهاسازی آب از بند کمالخان چاه نیمه‌های سیستان پر شود و به یاری خدا ما مشکلی به لحاظ تامین آب سال ۱۴۰۱ نداشته باشیم.

 

 انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha