خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 14303
۱۴۰۰/۱۰/۳۰ - ۱۳:۱۱
معاون استاندار تهران:

مشکلی برای تأمین میوه شب عید نداریم/مخالف ذخیره‌سازی میوه هستیم

مشکلی برای تأمین میوه شب عید نداریم/مخالف ذخیره‌سازی میوه هستیم
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار تهران با تأکید بر اینکه برای شب عید امسال مشکلی در تأمین میوه وجود ندارد و طرح ذخیره‌سازی با ذخیره ۳۰۰۰ تن پرتقال و ۱۰۰۰ تن سیب دنبال می‌شود گفت: به‌شخصه با طرح ذخیره‌سازی میوه شب عید که هزینه‌های زیادی را به دولت تحمیل می‌کند مخالف هستم.

به گزارش اس.بی پرس، حشمت‌الله عسگری درباره برخی اخبار منتشرشده مبنی بر اینکه دولت میوه‌های شب عید را گران‌تر به مردم می‌فروشد گفت: من از قیمت اطلاع ندارم اما به‌شخصه با سیاست اجرای طرح ذخیره‌سازی مخالف هستم چرا که معتقدم طرح اشتباهی است که میوه داخل کشور را از میوه‌فروش خریداری کنی تا در شب عید عرضه کنیم درحالی‌که دولت یارانه‌ای هم برای این بابت پرداخت نمی‌کند لذا نهایتاً به‌جای اینکه میوه در دو روز پایانی سال گران شود، از دی‌ماه گران می‌شود.

وی افزود: باید اجازه دهیم بازار کار خود را انجام دهد و اگر کمبود در میوه‌ای وجود دارد برای واردات اقدام کنیم. در حال حاضر همان کاری که دولت انجام می‌دهد اتحادیه‌ها هم انجام می‌دهند؛ از شهرستان دماوند و ارومیه و شمال خرید می‌کنند و با نگهداری در سردخانه، شب عید کاسبی می‌کنند. اتفاق حال حاضر این است که همه استان‌ها به دنبال خرید از مراکز اصلی عرضه میوه هستند تا ذخیره‌سازی کنند یعنی ۳۱ استان به جان بازار افتاده‌اند و میوه از سطح شهر در حال جمع شدن است که گران شدن میوه را به همراه دارد.

وی ادامه داد: دو حالت وجود دارد، اگر وفور میوه داریم اجازه دهیم بازار کار خود را انجام دهد اگر کمبودی وجود دارد اجازه واردات کالا را بدهیم؛ مگر دولت بخواهد اختلاف قیمت را با یارانه بدهد یعنی هرکس میوه می‌آورد مبلغی توسط دولت یارانه داده شود که در حال حاضر دولت برای این کار پولی ندارد، لذا در این شرایط چرا باید دپو میوه انجام دهیم که هزینه‌های زیادی را برای دولت به همراه دارد لذا مخالفت خود با طرح ذخیره‌سازی را اعلام کرده‌ایم.

معاون استاندار تهران تأکید کرد: در طول سال‌های گذشته هم با اجرای این طرح توفیقی نداشته‌ایم به شکلی که سال گذشته دو بار قیمت پایین آوردیم تا به سطح قیمت بازار برسیم. البته امسال هم بر اساس تصمیم ستاد تنظیم بازار طرح ذخیره‌سازی انجام خواهد شد و ۳۰۰۰ تن پرتقال و ۱۰۰۰ تن سیب برای استان تهران ذخیره‌سازی خواهد شد. تهران در شب عید با توجه به مراجعه زیاد شهروندان به سایر استان‌ها، جمعیتش کم می‌شود لذا نگرانی برای شب عید و تأمین میوه نداریم. از سوی دیگر نزدیکی استان تهران به استان‌های شمالی و وجود شهرستان دماوند شرایطی را فراهم می‌کند که برای شب عید نگرانی نداشته باشیم.

 

 انتهای پیام/

منبع : isna.ir

نظرات شما