خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 14334
۱۴۰۰/۱۱/۰۲ - ۱۱:۵۲
نماز جمعه محلی برای رفع‌ورجوع مشکلات مردم است،

پاسخ مسئولان، در خصوص تأمین حق آبه رودخانه هیرمند از افغانستان

پاسخ مسئولان، در خصوص تأمین حق آبه رودخانه هیرمند از افغانستان
در پی گله مردم زابل در خصوص تأمین حق آبه رودخانه هیرمند از کشور افغانستان، امروز مسئولان در مراسم نماز جمعه این شهرستان توضیحاتی دادند.

به گزارش اس.بی پرس، دهمرده نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی گفت: بند کمال خان محصول افغانستان نیست بلکه این بند توسط دولت‌های استکباری ازجمله آمریکا ساخته‌شده است تا عرصه بر مردم ایران تنگ شود.

وی با اشاره به پیگیری حق ابه هیرمند از وزارت امور خارجه ادامه داد: پروژه‌ی آب ژرف تبدیل به قانون شده و اعتبار ویژه‌ای دارد اما از دولت گله دارم چرا که دکل مربوط به این پروژه را از منطقه نیمروز جابجا کرده‌اند.

همچنین ارجمندی، فرماندار ویژه زابل در این مراسم گفت: دو دریچه از بند کمال خان بازگشایی شده اما حجم آب به میزان کافی نیست و دولت به دنبال باز شدن دریچه‌های بیشتر است.

وی با اشاره به عدم لایروبی رودخانه در کشور افغانستان در تأخیر ورود آب به سیستان، ادامه داد: هر چند آب در نزدیکی مرز است اما حجم آن بسیار کم و در مرز ایران کار لایروبی به‌سرعت در حال انجام است.

مدیر امور منابع آب استان ‌نیز گفت: وابستگی سیستان به افغانستان موجب بروز مشکلاتی در منابع آب این منطقه شده است.

دلمرادی افزود: برای‌ پروژه انتقال آب از دریای عمان به استان سرمایه‌گذار اعلام آمادگی کرده است و مراحل در حال پیگیری است.

توجه بیشتر به مردم، پیگیری حق آبه سیستان و تأکید به وحدت در مقابل دنیای استکبار، بخشی از خطبه‌های امروز نماز جمعه شهرستان‌های استان سیستان و بلوچستان بود.

 

 انتهای پیام/

منبع : iribnews.ir

نظرات شما