خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 14340
۱۴۰۰/۱۱/۰۲ - ۱۳:۲۹

سومین مسیر اتصال سیستان و بلوچستان به کرمان از تفتان و بزمان در حال اجراست

سومین مسیر اتصال سیستان و بلوچستان به کرمان از تفتان و بزمان در حال اجراست
با هدف رونق بخشیدن به اقتصاد و گسترش تعاملات اجتماعی به‌عنوان مطالبه به حق مردمی اجرای پروژه شاخص راه گوهرکوه تفتان به بزمان به‌عنوان سومین مسیر اتصال ۲ استان سیستان و بلوچستان و کرمان موردتوجه دولت و در حال اجراست.

به گزارش اس.بی پرس، این محور به‌منظور رونق‌بخش کشاورزی، اقتصادی و افزایش رفاه شهروندی ایجاد می‌شود که در اشتغال‌زایی، ارتقای مناسبات تجاری بین کشورهای ایران و پاکستان، تسریع در صادرات و واردات کالا و تسهیل در تردد به استان‌های هم‌جوار تأثیرگذار است.

هم‌اینک حدود ۱۲ کیلومتر از اجرای این پروژه در حوزه شهرستان تفتان به سمت جاده بزمان باقی‌مانده که نیازمند تأمین اعتبار برای زیرسازی و آسفالت است.

بر حسب برنامه پیش‌بینی شده در سال‌های اخیر قطعه نخست محور اسکل آباد- گوهرکوه- بزمان ۴۷ کیلومتر طول داشته که گوهرکوه، چاه درختی و زیروکی را به هم وصل و قطعه دوم این محور به طول ۴۳ کیلومتر پس از عبور از دشت بزمان در ۲۰ کیلومتری شمال بزمان به محور بزمان- ریگان متصل می‌شود.

فرماندار تفتان بیان کرد: محور اسکل آباد- گوهرکوه- بزمان، فاصله بین زاهدان تا چابهار را حدود ۷۰ کیلومتر نزدیک‌تر خواهد کرد و مسیر دسترسی شهرستان‌های خاش و تفتان را به شهرهای مرکزی کشور میسر می‌سازد.

جمشید هاشم زهی افزود: این پروژه در اتصال شهرستان‌های خاش و تفتان سیستان و بلوچستان به استان‌های هم‌جوار و داخلی کشور نقش تأثیرگذاری داشته و مردم این استان می‌توانند راحت‌تر به استان‌های کرمان و یزد سفر کنند.

نماینده مردم خاش، تفتان، میرجاوه و بخش‌های کورین و نصرت‌آباد زاهدان سیستان و بلوچستان در مجلس شورای اسلامی گفت: اجرای پروژه‌های شاخصی مانند راه گوهرکوه به بزمان و جنوب کرمان، راه مرزی روتک، اجرای باند دوم محور خاش به زاهدان و ایرانشهر در کنار اجرای پروژه‌های گازرسانی و راه‌آهن موردتوجه دولت بوده و تلاش بر این است که با هدف گسترش تعاملات فرهنگی و اجتماعی ۲ استان سیستان و بلوچستان و کرمان به هم نزدیک‌تر شوند.

اسماعیل حسین زهی در حاشیه بازدید از جاده ارتباطی نازیل به چاه‌احمد تفتان اظهار داشت: این محور در اوایل دهه ۹۰ کلنگ زنی شد اما متأسفانه عملیات اجرایی آن انجام نشده بود.

وی ادامه داد: پیرو بازدیدهای قبلی و مطالبات مردمی با تلاشی مستمر، ساخت چهار کیلومتر از این مسیر تأمین اعتبار شده و به‌زودی نامساعد شدن آب‌وهوا قیرپاشی پروژه انجام خواهد شد.

حسین زهی پس از بخش نازیل با حضور در دهستان چاه احمد و بازدید از پروژه راه چاه احمد به سمسور بیان کرد: این پروژه نیز بخشی از مسیر بین استانی سیستان و بلوچستان و کرمان است که باعث اتصال بخش نازیل و شهرستان تفتان به استان‌های غربی و مرکزی کشور خواهد شد.

وی افزود: با پیگیری‌های انجام شده چهار کیلومتر از مسیر فوق تکمیل و به بهره‌برداری رسیده و پنج کیلومتر دیگر از این مسیر تأمین اعتبار شده که با تعادل آب‌وهوا قیرپاشی انجام و هفت کیلومتر باقی‌مانده مسیر بعد از انجام مطالعات زیرساختش هم انجام خواهد شد.

حسین زهی با تقدیر از حضور مدیران کل راهداری و حمل‌ونقل، ارتباطات و فناوری و مدیرعامل شرکت توزیع برق استان برای بررسی مطالبات مردمی حوزه انتخابیه گفت؛ با پیگیری‌های انجام شده و مساعدت شرکت توزیع برق استان، روستاهایی که مطالعات و نقشه‌برداری طرح هادی‌شان انجام‌شده، طرح توسعه شبکه برق در این نقاط به سرانجام خواهد رسید.

اسماعیل حسین زهی نایب‌رئیس کمیسیون عمران و نماینده مردم خاش در مجلس، به همراه عوض زاده مدیرعامل توزیع برق، ایوب کرد مدیرکل راهداری و امور حمل‌ونقل، بلوچ‌زهی مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان، هاشمزهی فرماندار و بخشداران شهرستان تفتان برای بررسی مطالبات و دیدار با مردم حوزه انتخابیه در بخش‌های نازیل، گوهرکوه و بخش مرکزی شهرستان تفتان حضور یافتند.

بررسی مسائل مناطق مذکور در حوزه‌ی راه، برق‌رسانی و مخابرات از برنامه‌های سفر این هیئت به شهرستان تفتان بود.

گفتنی است با پیگیری‌های نماینده مردم حوزه انتخابیه خاش، میرجاوه، تفتان و بخش‌های کورین و نصرت‌آباد زاهدان در مجلس شورای اسلامی و همکاری و همراهی مدیران دستگاه‌های دست‌اندرکار ۲۰ سایت وب طی دو سال اخیر در سطح شهرستان تفتان نصب شده و به‌زودی نمایندگی ادارات کمیته امداد و جهاد کشاورزی در بخش گوهرکوه این شهرستان مستقر خواهند شد.

اختصاص اعتبار و در دستور قرار گرفتن اجرای پروژه‌های شاخص گازرسانی و راه‌سازی و راه‌آهن در سیستان و بلوچستان سبب ارتقای شاخص‌های رضایتمندی مردم منطقه می‌شود.

سرمایه‌گذاری‌ها و توجه ویژه دولت به این منطقه محروم و مرزی در رشد شاخص‌های اقتصادی و توسعه‌ای تأثیرگذار خواهد بود و قطعاً به بهبود وضع معیشتی خانوارها کمک می‌کند.

اجرای پروژه راه‌سازی در مسیر مرز روتک و تسریع در اجرا و تکمیل پروژه راه خاش به منطقه گوهرکوه به بزمان و جنوب استان کرمان در کنار دوبانده کردن محورهای ارتباطی خاش به سراوان و خاش به زاهدان و خاش به ایرانشهر و تکمیل پروژه ریلی و اجرای خط انتقال آب از کارواندر به خاش از مطالبات به حق مردم منطقه بوده که امید است در دولت آیت‌الله رئیسی محقق شوند.

شهرستان خاش در شاهراه ارتباطی محور توسعه شرق کشور واقع شده و تردد زیاد خودروها در این مسیر معمولاً سوانح ناگوار رانندگی را رقم می‌زند.

استان سیستان و بلوچستان اکنون از دو مسیر زاهدان- بم و ایرانشهر - بم به استان کرمان متصل است که با ساخت و تکمیل راه تفتان به بزمان سومین مسیر ارتباطی این ۲ استان نیز برقرار می‌شود.

 

 انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما