خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 14346
۱۴۰۰/۱۱/۰۳ - ۰۹:۱۲
مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان‌ بیان کرد؛

توسعه بندر چابهار با اتصال راه‌آهن/ بندر چابهار نیازمند نگاه ویژه در تخصیص سهمیه کالاهای اساسی

توسعه بندر چابهار با اتصال راه‌آهن/ بندر چابهار نیازمند نگاه ویژه در تخصیص سهمیه کالاهای اساسی
مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: با سرمایه‌گذاری عظیم و ظرفیت‌های مناسب به وجود آمده در بندر چابهار، این بندر می‌تواند به‌عنوان مبدأ ورود مواد اولیه و کالاهای موردنیاز مراکز مصرف و صنایع شرق کشور عمل کند.

به گزارش اس.بی پرس، بهروز آقایی افزود: بندر چابهار همچنین می‌تواند در واردات کالاهای اساسی، نهاده‌های دامی و مواد اولیه مصرفی و تولیدی کارخانه‌ها از جمله مواد اولیه موردنیاز صنایع فولاد استان‌های شرقی و مرکزی کشور داشته باشد.

وی تأکید کرد: این بندر همچنین می‌تواند سبب تسهیل صادرات مواد معدنی و تولیدات صنایع تولیدی و تبدیلی کشور شود. ازاین‌رو نیازمند نگاه ویژه دولت در تخصیص سهمیه کالاهای اساسی و نهاده‌های دامی به میزان ۵۰ درصد، اعطای معافیت ۲۵ درصدی در سود بازرگانی ۵ گروه کالایی پرتکرار، تخفیف ۲۵ درصدی در تعرفه‌های صادراتی به مواد معدنی به میزان حداقل ۱۵ درصد به مدت ۳ سال و در کنار آن تکمیل زیرساخت‌های مواصلاتی به بندر است.

وی با بیان اینکه تکمیل و اتصال راه‌آهن چابهار – زاهدان – مشهد می‌تواند مهم‌ترین اولویت دولت در جهت رونق و توسعه بندر چابهار باشد، خاطرنشان کرد: این مسئله می‌تواند در جذب ترافیک به بندر و درنتیجه توسعه بندر و منطقه شرق کشور به‌ویژه استان محروم سیستان و بلوچستان سهم بسزایی داشته باشد.

آقایی افزود: متصل نبودن بندر به راه‌آهن سراسری کشور و متناسب نبودن حمل‌ونقل جاده‌ای با رشد عملکرد تخلیه و بارگیری و توسعه زیرساخت‌های بندری ازجمله مهم‌ترین موانع و محدودیت‌ها در مسیر بهره‌برداری بهتر از بندر به شمار می‌رود.

وی خاطرنشان کرد: اعطای مشوق‌های گوناگون به کامیون داران و شرکت‌های حمل‌ونقلی و رفع یا کاهش عوارض جاده‌ای می‌تواند زمینه‌ساز توسعه حمل‌ونقل جاده‌ای باشد. از دیگر محدودیت‌های عمده پیش روی بندر چابهار می‌توان به ناهماهنگی دستگاه‌های نظارتی مختلف و برداشت نادرست از قوانین و مقررات و درنتیجه بروکراسی اداری دست و پاگیر در ترخیص کالاها اشاره کرد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان با تأکید بر لزوم مشارکت بخش خصوصی در جهت ارتقای بندر چابهار، گفت: هم‌اکنون زیرساخت‌های زیربنایی و تأسیسات بسیار مطلوبی در زون‌های مختلف بندری برای جذب و کاهش هزینه‌های سرمایه‌گذاری انجام شده است تا بتوان با ایجاد فرصت‌های سرمایه‌گذاری در زون‌های مختلف از جمله صنعتی، نفتی و معدنی، زمینه‌های جذب سرمایه‌گذاری و مشارکت بخش خصوصی را فراهم کرد.

وی گفت: تاکنون درخواست‌های مختلف سرمایه‌گذاری در زمینه احداث انبار و صنایع به‌صورت بلندمدت و روش BOT به بندر ارسال شده و به تصویب رسیده است که بسیاری از این طرح‌ها پیشرفت زیادی داشته و توانسته است زمینه جذب سرمایه‌گذاران عظیم بخش خصوصی در بندر را فراهم آورد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: بندر چابهار با ایجاد بستر لازم برای همکاری با بخش خصوصی، همواره این بخش را به‌عنوان سرمایه‌گذار زیرساخت‌ها و روساخت‌های بندری و مکمل سرمایه‌گذاری بخش دولتی شناخته است. ازجمله‌ی این فرصت‌های سرمایه‌گذاری در بندر می‌توان به طرح‌های مهم ترافیک کالا و جذب کشتی به بندر اشاره کرد.

 

 انتهای پیام/

منبع : isna.ir

نظرات شما