خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 14388
۱۴۰۰/۱۱/۰۵ - ۰۸:۲۲
فرماندار بیان کرد:

زرآباد نیازمند اجرای طرح مکانیزاسیون موز

زرآباد نیازمند اجرای طرح مکانیزاسیون موز
سرپرست فرمانداری زرآباد گفت: جنوب استان سیستان و بلوچستان، قابلیتی ویژه برای کشت میوه‌های گرمسیری دارد، در این بین زرآباد را باغ‌های سرسبز موز فرا گرفته است، باغ‌هایی که در سایه واردات و کم‌آبی در دست فراموشی قرار گرفته است.

به گزارش اس.بی پرس، نجاری افزود: در شهرستان زرآباد، 200 هزار هکتار اراضی قابل‌کشت وجود دارد که دوازده هزار هکتار آن زیر کشت میوه‌های گرمسیری رفته است.

وی اظهار کرد: در این شهرستان پنج هزار هکتار زیر کشت موز رفته است که سالیانه 80 تا 90 هزار تن موز از آن برداشت می‌شود.

نجاری افزود: در این شهرستان قابلیت بالایی برای تولید و صادرات سایر میوه‌ها نظیر انبه، گوواوا، زیتون، هندوانه و آناناسی وجود دارد.

وی به کمبود آب برای کشاورزی در این شهرستان اشاره کرد و گفت: پنج رودخانه این شهرستان در فصل بارندگی‌ها سبب تخریب باغ‌های موز می‌شود.

نجاری با اشاره به اهمیت تقویت دیواره حفاظتی و لایروبی این رودخانه‌ها افزود: ضرورت دارد تا سدی بروی این رودخانه احداث شود تا علاوه بر کاهش خسارات سیل، نیاز آبی این باغ‌ها هم تأمین شود.

سرپرست فرمانداری زرآباد گفت: به علت نبود سردخانه، موز برداشت‌شده به استان‌های کرمان، خراسان و شهر زاهدان برای نگهداری ارسال می‌شود.

وی با بیان اینکه میزان واردات سالیانه موز کشور ششصد هزار تن است، تصریح کرد: اگر طرح مکانیزاسیون موز در این شهرستان عملی شود می‌توانیم موز موردنیاز کشور را تأمین کنیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان هم گفت: حدود پنج هزار هکتار از سطح باغات جنوب سیستان و بلوچستان به کشت موز اختصاص دارد که بیش از سه هزار هکتار آن بارور و بقیه غیر بارور است.

نیکبخت بیان کرد: اگر روزی کشور بخواهد درزمینهٔ تولید موز خودکفا باشد، باید این اتفاق در سیستان و بلوچستان رقم بخورد.

وی با اشاره به ظرفیت‌های کشاورزی سیستان و بلوچستان، تأکید کرد: این استان با توجه به سواحل جنوب در موضوع صید و صیادی و آبزی‌پروری شرایط بی‌نظیری دارد، در باغبانی نیز شرایط این خطه خاص و در چند محصول در ردیف اول کشور قرار دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان ادامه داد: این استان با دارا بودن شرایط آب و هوایی تقریباً استوایی، گرم و مرطوب خاستگاه متنوع‌ترین میوه‌های گرمسیری کشور است به‌طوری‌که در تولید برخی میوه‌ها در ایران بی‌رقیب است.

نیکبخت تصریح کرد: موز از مهم‌ترین محصولات گرمسیری سیستان و بلوچستان است که نسبت به سایر محصولات گرمسیری بیشترین سطح کشت را به خود اختصاص داده است و «پاپایا» یا خربزه درختی نیز از دیگر محصولات گرمسیری استان محسوب می‌شود که از نواحی گرمسیری امریکای مرکزی به این استان راه یافته است، خربزه درختی پوستی بسیار نازک و مزه شیرین دارد که علاوه بر مصرف خوراکی، قابل‌استفاده در صنایع تبدیلی نیز است.

وی خاطرنشان کرد: کشت غلات، نباتات علوفه‌ای، محصولات جالیزی و تولیدات باغی به‌ویژه میوه‌های گرمسیری شامل خرما، موز، مرکبات، انبه، خربزه درختی، چیکو، گواوا، پسته و انگور منحصربه‌فرد یاقوتی و تولیدات گلخانه‌ای بخشی از قابلیت‌های کشاورزی و باغی سیستان و بلوچستان را تشکیل می‌دهد.

وی گفت: علاوه بر میوه‌های گرمسیری منحصربه‌فرد، مرکبات این استان شامل ترنج، پرتقال، گریپ‌فروت و نارنگی، انواع انار و میوه‌های جالیزی نیز از دیگر محصولاتی هستند که طعم آن‌ها متفاوت از اقسامی است که در سایر نقاط کشور کشت می‌شود.

 

 انتهای پیام/

منبع : isna.ir

نظرات شما