خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 14407
۱۴۰۰/۱۱/۰۵ - ۱۱:۱۲
دبیر انجمن بیماری‌های عفونی و گرمسیری:

پیک ششم شروع شده است/ اوایل اسفند به قله موج می‌رسیم

پیک ششم شروع شده است/ اوایل اسفند به قله موج می‌رسیم
دبیر انجمن بیماری‌های عفونی و گرمسیری گفت: با توجه به موارد افزایش مبتلایان در این دو هفته موج ششم شروع شده است و احتمالاً تا آخر بهمن‌ماه و اوایل اسفند به قله این موج خواهیم رسید.

به گزارش اس.بی پرس، «آمیتیس رمضانی» دبیر انجمن بیماری‌های عفونی و گرمسیری در ارتباط با وضعیت شیوع کرونا در کشور گفت: ما ۱۴ روز است که به‌صورت پی‌درپی با افزایش موارد ابتلا مواجه هستیم و حتی موارد ابتلا از موارد بهبودیافته‌مان بیشتر است. این مسئله باعث شده که به نظر برسد احتمالاً در شروع موج ششم باشیم.

او تصریح کرد: اگر این مسئله به پیک ششم مربوط نبود، پشت سر هم و پی‌درپی اتفاق نمی‌افتاد. بعید به نظر می‌رسد که این افزایش موارد ابتلا نسبت به موارد بهبودیافته اتفاقی باشد و به نظر می‌رسد از الگویی تبعیت می‌کند. البته این افزایش نه با شیبی تند بلکه با شیبی ملایم در حال رخ دادن است.

دبیر انجمن بیماری‌های عفونی در ادامه گفت: البته ما پیک شدید پنجم را پشت سر گذاشتیم و ایمنی طبیعی جمعی‌مان بالا بوده است و از طرفی به‌طور ناگهانی حجم بالایی از جامعه را واکسینه کرده‌ایم. درنتیجه مجموع این ایمنی طبیعی و ایمنی ناشی از واکسن، باعث شده است که ترکیبی هیبریدی از دو ایمنی ایجاد شود که بهترین نوع ایمنی محسوب می‌شود. به‌علاوه دز بوستر را نیز شروع کرده‌ایم. درست است که میزان موارد بوستر بالا نیست اما به‌هرحال کمک کرده است که شاید این پیک را با سرعت کمتر، شیب ملایم‌تر و تأخیر برایمان پیش بیاید.

رمضانی در ادامه گفت: قطعاً در هفته آینده همه‌چیز روشن‌کننده خواهد بود. با توجه به موارد افزایش در این دو هفته موج ششم شروع شده است و احتمالاً تا آخر بهمن‌ماه و اوایل اسفند به قله این موج خواهیم رسید. ورود به پیک ششم اجتناب‌ناپذیر است و حتی کشورهایی مانند نیوزیلند که موارد اومیکرون در آن‌ها صفر است هم درنهایت با توجه به سرایت فوق‌العاده زیادی که این سویه دارد، وارد این پیک خواهند شد.

دبیر انجمن بیماری‌های عفونی افزود: البته این را باید در نظر گرفت که ۸۰ درصد موارد ابتلا به امیکرون بدون علامت هستند و در ده درصد باقی‌مانده ابتلا بسیار خفیف و در حد سرماخوردگی است، به همین دلیل تنها موارد شدید بیماری به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند. ازاین‌رو موارد مثبت بیماری می‌تواند بسیار بیش از آمارهای فعلی باشد.

او در پاسخ به این سؤال که به چه دلیل باوجود جهش سریع موارد ابتلا آمار مرگ‌ومیر در کشور با تغییرات خاصی مواجه نشده است، گفت: الآن انتظار نداریم که آمار مرگ‌ومیر افزایش پیدا کند و همیشه آمار مرگ‌ومیر با تأخیر دو یا سه‌هفته‌ای خودش را نشان می‌دهد. آخرین مطالعاتی که در کشورهای دیگر صورت گرفته نشان می‌دهد از نوامبر امسال که اولین موارد ابتلا به اومیکرون شناسایی شد تا آخر ماه مارچ که برابر با فروردین‌ماه است، نصف کره زمین به امیکرون مبتلا می‌شوند و این عدد بسیار بزرگی است، بنابراین احتمالاً تعداد بسیار بالایی از افراد جامعه‌مان بستری می‌شوند.

رمضانی در ادامه گفت: ممکن است موارد ثبت شده ابتلا در این پیک نتواند رکورد موارد قبلی را بشکند اما آمار بسیار بالایی از ابتلا خواهیم داشت. ازآنجایی‌که پیک پنجم شدید بوده و بستری و ابتلای بالایی داشته و افرادی را داریم که سه یا چهار ماه پیش مبتلا شده‌اند و واکسن هم زده‌اند، این مسئله کمک می‌کند هم موارد مرگ‌ومیر بالایی نداشته باشیم و هم موارد بدون علات‌مان بیشتر باشد.

او در ارتباط با وضعیت نظام تست گیری و بیماریابی در کشور افزود: با توجه به ورود احتمالی کشور به پیک ششم و با سرایت بسیار بالای امیکرون چندان تست گیری کرونا نمی‌تواند برای ما اهمیت داشته باشد. در حال حاضر بهترین کار این است که افرادی که دز بوستر را نزده‌اند واکسنشان را دریافت کنند و افرادی که دز اول را زده‌اند واکسیناسیونشان را تکمیل کنند. افراد در نظر داشته باشند که چه قدر حضورشان در فضای بسته خطرناک است و استفاده از یک ماسک باکیفیت که روی صورت به‌خوبی قرار بگیرد و بتواند حفاظت خوبی بدهد، بهترین کاری است که برای جلوگیری از این بیماری می‌توانند انجام دهند.

دبیر انجمن بیماری‌های عفونی در ارتباط با بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها گفت: از طرفی آموزش‌وپرورش و وزارت علوم نگران هستند که دو سال است دانش آموزان و دانشجویان ازنظر تحصیلی آسیب‌دیده‌اند و با افت تحصیلی افراد مواجهیم و از این بابت نیز حق دارند و از طرفی با توجه به شرایط کرونا باید سعی کنیم چندان از آن آسیب نبینیم؛ اما به نظر می‌رسد این مسئله باعث تشدید و سرعت بیش‌تر ایجاد این پیک خواهد بود.

او گفت: به نظر نمی‌رسد این پیک به‌زودی تمام شود و ما بعد از پیک ششم پیک‌های بعدی نیز خواهیم داشت؛ اما ازآنجایی‌که اومیکرون بسیاری از افراد را در دنیا مبتلا می‌کند، افراد تا مدتی بعد که واریانت دیگری ظهور کند، محافظت خوبی خواهند داشت. این مسئله احتمالاً باعث می‌شود دنیا برای مدتی از وضعیت اضطراری اومیکرون خلاص شود.

 

 انتهای پیام/

منبع : ilna.news

نظرات شما