خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 14429
۱۴۰۰/۱۱/۰۶ - ۱۰:۱۳

حذف صف‌های طولانی مقابل نانوایی‌های خاش نیازمند ساماندهی خبازی‌ها

حذف صف‌های طولانی مقابل نانوایی‌های خاش نیازمند ساماندهی خبازی‌ها
کیفیت پایین، رعایت نکردن ساعات پخت و صف‌های طولانی مقابل نانوایی‌ها برای شهروندان شهرستان مرزی خاش مشکل‌ساز شده که برچیده شدن این صف‌ها نیازمند عنایت ویژه مسئولان، نظارت‌های دقیق و مستمر و ساماندهی خبازی‌ها است.

به گزارش اس.بی پرس، نان به‌عنوان قوت لایموت و یکی از مهم‌ترین منابع غذایی مردم در هر کشور و شهری محسوب می‌شود، از همین رو کیفیت و مرغوبیت و رفع مشکلات در تهیه و توزیع آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است‌.

در شهرستان خاش نیز نان نقش مهمی در سبد خانواده‌ها دارد و اغلب غذاهایی که در این خطه از کشور طبخ می‌شوند برای صرف شدن نیاز به نان دارند و به قول نماینده مردم خاش در مجلس شورای اسلامی مردم این منطقه نان را با نان می‌خورند.

مردم خاش این ‌روزها از کیفیت پایین نان، کمبود نان و بعضاً بسته بودن درب خبازی ها، نظارت نامناسب و برخورد نکردن قانونی با متخلفان در این شهر گلایه‌مندند.

برخی از شهروندان خاش مدعی‌اند که در سایه نظارت‌های ضعیف مجبورند نان و گاز موردنیازشان را از زاهدان و شهرهای هم‌جوار تهیه کنند.

 

صف‌های نان، گاز و سوخت کی برچیده می‌شود

 

 

مردم خاش از مسئولان سؤال کردند که چرا در این شهرستان باید همواره صف‌های نان، گاز و سوخت وجود داشته باشد و شهروندان مجبور شوند برای تأمین نیازهای روزمره‌شان به شهرهای هم‌جوار مراجعه و یا با قیمت گران از بازار آزاد تهیه کنند.

آنان می‌گویند: چرا ساعات شروع و پایان پخت نان در نانوایی‌ها رعایت نمی‌شود؟ معمولاً تابلوی ساعات پخت نان در نانوایی نصب است اما از رعایت آن خبری نیست.

به گفته محمود نارویی یکی از شهروند خاش برخی نانوایی‌ها در این شهر از چهار ماه پیش تعطیل هستند و هیچ‌گونه پختی ندارند و سهمیه آرد آن‌ها از مبدأ کارخانه با تبانی دلالان بفروش می‌رسد و سهمیه گازوئیل آن‌ها نیز از شرکت نفت دریافت شده و در بازار آزاد بفروش می‌رسد بنابراین ضروری است مسئولان محترم و در رأس آنان فرماندار برای برخورد با این‌گونه نانوایی‌های متخلف اقدامات لازم را انجام دهند.

وی افزود: آردی که در اختیار نانوایی‌های خاش قرار می‌گیرد و از مرکز استان تهیه می‌شود متأسفانه از کیفیت مطلوبی برخوردار نیست.

یکی دیگر از شهروندان خاش تأکید کرد: از مسئولان خاش انتظار است همانند گذشته‌های نه‌چندان دور آرد با کیفیت را از شهرستان‌های دیگر تهیه کرده و در اختیار نانوایی‌ها قرار دهند تا نان باکیفیت به مردم تحویل دهند.

محمدرضا ریگی یکی از شهروندان خاش در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: متأسفانه به علت وجود صف‌های طولانی بسیاری از شهروندان اعم از زن و مرد و کودک اوقات گران‌بهایشان را در این صف‌ها تلف می‌کنند.

وی اظهار داشت: جای تأسف دارد که زن و مرد و پیر و جوان و کودکان خاشی از صبح تا شب غم تهیه نان دارند و لحظات و اوقات گران‌هایشان را در صف‌های شلوغ نان تلف می‌کنند.

محمد میربلوچزهی نیز گفت: روز گذشته با پای مصدوم برای تهیه دو قرص نان به نانوایی محله خودمان مراجعه کردم که متأسفانه با صف طولانی روبرو شدم حدود ۱۲۰ متر آن‌طرف‌تر نانوایی دیگری وجود دارد که برای خرید نان مراجعه کردم اما درب و پنجره‌های آن بسته بود و در داخل نان پخت و از عرضه آن خودداری می‌کرد از فروشنده نانوایی علت را جویا شدم گفت برای حوزه علمیه نان جمع می‌کنیم.

وی ادامه داد: مأیوس و ناامید به سمت منزل برگشتم که خوشبختانه بازرسان رسیدند و به کارکنان این واحد خبازی متخلف تذکر و قول دادند این نانوایی لغو امتیاز شود.

احمد کرمزهی شهروند دیگر خاشی هم اظهار داشت: دیروز صبح اکثر نانوایی‌های خاش بسته و ظهر برخی از نانوایی که باز بودند به مردم می‌گفتند، به کسانی که تازه آمده‌اند نان نمی‌رسد و ما مجبور شدیم سه تا نان، از سه واحد خبازی، (از هر نانوایی یک قرص که بی‌نوبت می‌دادند) بخریم.

وی افزود: چنانچه همین تعداد موجود نانوایی‌ها ساماندهی و در ساعات مقرر فعالیت کنند مشکلی به وجود نخواهد آمد.

حمید شهریاری شهروند دیگر خاشی نیز گفت: دیشب ساعت هفت و بیست دقیقه رفتیم برای تهیه نان و پس از یک ساعت معطلی و ماندن در صف توانستیم تنها ۲ قرص نان بخریم.

این شهروند ادامه داد: از آقای فرماندار و سایر مسئولان دست اندر کار می‌خواهیم با متخلفان برخورد کنند، زیرا خاش بیشترین نانوایی‌های استان را دارد.

وی بیان کرد: در روز تعطیل نان یافت نمی‌شود، چرا مسئولان فکری به حال بی‌سامانی نانوایی‌ها نمی‌کنند این مشکل تا کی قابل‌تحمل است.

عبدالرحمان میربلوچزهی از متصدیان چند واحد خبازی خاش به ایرنا گفت: برای تهیه آرد موردنیاز جهت پخت‌وپز در خبازی های خودمان مشکلاتی مانند بالا بودن کرایه حمل‌ونقل و همکاری نکردن رانندگان خودروهای حمل‌ونقل مواجهیم و از طرفی آرد باکیفیت نداریم.

وی اظهار داشت: فعالیت یک واحد خبازی با سهمیه ۱۰ تا ۱۵ تن آرد در ماه به‌جز ضرر هیچ‌گونه فایده‌ای برای متصدیان ندارد و قطعاً این معضل برای پیشگیری از خسارت وارده افراد را وادار به فروش آزاد آرد و سوخت می‌کند.

میربلوچزهی افزود: از مسئولان انتظار داریم برای افزایش سهمیه آرد خبازی ها، کاهش صف‌های مقابل نانوایی‌ها و تأمین آرد باکیفیت چاره‌اندیشی کنند، زیرا تشکیل صف مقابل خبازی ها زیبنده کشور ما نیست.

 

 

آرد خریداری‌شده بی‌کیفیت است

یکی دیگر از متصدی خبازی های خاض که خود را «آ.ش» معرفی کرد گفت: فروش سوخت و آرد در واحدهای نانوایی این شهرستان شاید وجود داشته باشد، اما حقیقتاً آردی که ما از زاهدان خرید می‌کنیم دارای کیفیت نبوده و به همین خاطر کیفیت پخت مطلوبی ندارند.

شیرزاد کمالی مدیر جهاد کشاورزی خاش نیز اظهار داشت: در تأمین، توزیع و ذخیره‌سازی آرد موردنیاز مردم این شهرستان هیچ‌گونه مشکل و کمبودی وجود ندارد و مشکلات سوختی نانوایی‌ها هم پیگیری و برطرف شده و در نشست های مسئولان به پرونده متخلفان رسیدگی خواهد شد.

مدیر اداره صنعت، معدن و تجارت خاش به خبرنگار ایرنا بیان کرد: رعایت ساعات و کیفیت بخشیدن به پخت نان از مطالبات به‌حق مردم شهرستان خاش است بنابراین انتظار می‌رود با ارائه تذکرات و آموزش‌های لازم بتوانند نان باکیفیتی را برای مصرف مردم عرضه کنند.

مهدی اسماعیلی افزود: با توجه به اینکه از سوی دولت تأمین و توزیع و نظارت بر عملکرد اصناف و خبازی ها به جهاد کشاورزی واگذار شده، همکاران ما به‌عنوان عضو ستاد و کارگروه تنظیم بازار با اکیپ‌های ستاد همراهی می‌کنند و وظیفه ما و همکارانمان نظارت و بازرسی و تأمین و توزیع کالا نیست.

وی اظهار داشت: تشدید بازرسی‌ها و نظارت بر عملکرد واحدهای صنفی از مهم‌ترین وظایف ستاد تنظیم بازار بوده، بنابراین دستگاه‌ها بر موضوع تأمین به‌موقع کالاهای اساسی موردنیاز مردم و قیمت‌گذاری کالاها باید جدی‌تر عمل کنند.

اسماعیلی ادامه داد: تشکیل نشست های کمیسیون تنظیم بازار و کارگروه گندم، آرد و نان و اتخاذ تدابیر لازم برای کنترل بازار، استمرار فعالیت گشت‌های سیار با هدف نظارت محسوس بر بازار و برخورد با متخلفان و تشدید برخورد با احتکار و گران‌فروشی اصناف و خبازیهای متخلف از اولویت‌های مهم دولت است.

وی گفت: کارخانه آرد تفتان طلایی خاش با ظرفیت اسمی تولید ماهانه ۱۳۰۰ تن آرد در این شهرستان فعالیت دارد که بخشی از نیازهای آرد خاش و استان را تأمین می‌کند.

مدیر اداره صمت خاش با اشاره به فعالیت افزون بر ۱۳۰ واحد خبازی در این شهرستان بیان کرد: حدود هزار و ۶۰۰ تن آرد ماهیانه در خاش به‌منظور پخت در نانوایی‌ها و رفع مشکلات روستاییان و عشایر توزیع می‌شود.

 

 

با متخلفان برخورد جدی می‌شود

فرماندار خاش سیستان و بلوچستان گفت: با اصناف و نانوایی‌های متخلف تهدیدکننده سلامت که با رعایت نکردن کیفیت و ساعت پخت و تعطیلی‌های خودسرانه اسباب نارضایتی شهروندان را به وجود می‌آورند برخورد جدی شده و برای اصناف و خبازی‌های قانونمند برنامه‌های تشویقی و حمایتی اعمال می‌شود.

صاحب‌گل صالحی چند روز پیش اظهار داشت: نانوایی‌های خاش زیر ذره‌بین کارگروه آرد، نان و گندم قرار داشته و تقویت نظارت‌های محیطی بازدارنده از سطح خبازی‌ها، برخورد جدی با متخلفان و تهدیدکنندگان سلامت مردم و انعکاس و اطلاع‌رسانی سریع و به‌موقع بازخوردها به شهروندان با جدیت دنبال شود.

فرماندار خاش با تقدیر از اهتمام مجموعه عوامل متأثر در حوزه آرد و نان شهرستان، بر تشدید بازرسی از واحدهای خبازی به‌منظور بالا رفتن کیفیت و کمیت نان و رعایت پروتکل‌های بهداشتی تأکید کرد.

وی بیان کرد: نان قوت غالب مردم است و توجه به‌سلامت آن اهمیت خاصی دارد به همین منظور در راستای صیانت از حقوق مردم برنامه‌ریزی عملیاتی درزمینهٔ سلامت و ارتقای کیفی نان با مشارکت همه دستگاه‌های متولی از مزرعه تا سفره انجام و ضمن اجرایی کردن آن نسبت به ارائه گزارش و اطلاع‌رسانی نتایج به شهروندان اقدام شود.

صالحی ادامه داد: درصدد هستیم تا حد امکان وضعیت کیفی نان را ازنظر شاخص‌های سلامت، ظاهری و شاخص‌های تغذیه‌ای و عرضه به‌موقع را ارتقا دهیم که در این راه وظایف دستگاه‌ها کاملاً تعریف شده است.

وی تصریح کرد: خدمت شایسته به مردم، تسهیل امور و عدالت در دسترسی شهروندان به خدمات وظیفه مدیران است.

فرماندار خاش با تأکید بر رعایت بهداشت فردی و بهداشت محیط و رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی در نانوایی‌ها گفت: به‌منظور رصد کیفیت و بهداشت نانوایی‌ها و احقاق حقوق مردم، نظارت مستمر کارشناسان بهداشتی و تقویت گشت‌های مشترک به‌صورت بازدارنده و تأثیرگذار در دستور کار قرار دارد.

وی افزود: ارتقای کیفیت نان، قانونمندی در ساعت پخت و توزیع مطلوب، رعایت نظافت محیط کار، رعایت بهداشت فردی و وسایل و ابزار پخت نان و لباس کار مناسب در نانوایی‌ها امری ضروری است.

صالحی تأکید کرد: اهتمام جدی در تأمین و توزیع عادلانه سهمیه آرد و نظارت، شناسایی، معرفی و برخورد با برخی افراد سودجو و متخلف در خروج غیرقانونی بخشی از آرد سهمیه‌ای و مدیریت و ساماندهی مکتوب خیازی‌های توزیع‌کننده نان برای برخی ادارات و ارگان‌های دولتی و تعیین میزان نان در نظر گرفته شده در کنار بازآموزی مجدد ضوابط و استانداردهای مرتبط با آرد و نان اعم از ارتقای کیفی و کمی، مسائل تغذیه‌ای و بهداشتی موردتوجه است.

بر حسب تأکیدات مسئولان خاش بایستی کیفیت پخت نان در خبازی های شهری و روستایی این شهرستان بیش‌ازپیش مورد توجه باشد تا شاهد ارتقای شاخص‌های رضایتمندی مردم باشیم.

در شهرستان خاش واحدهای خبازی زیادی وجود دارد که برای ایجاد مباحث رقابتی در کیفیت پخت نان باید از تعداد این خبازی ها کاسته شود.

در سطح شهر خاش شاهد فعالیت خبازی هایی با فاصله‌های بسیار کم از همدیگر هستیم و در برخی مناطق حاشیه‌ای شهر خبازی وجود ندارد بنابراین در جانمایی خبازی ها و دادن مجوزها باید یک نوع حساسیت شکل گیرد.

خاش از توابع سیستان و بلوچستان در ۱۸۵ کیلومتری جنوب زاهدان مرکز این استان واقع شده است.

 

 انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha