خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 14441
۱۴۰۰/۱۱/۰۷ - ۱۰:۵۴
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اعلام کرد:

مراکز بیمارستانی سیستان و بلوچستان در آماده‌باش کامل/۵ شهرستان به رنگ زرد درآمد

مراکز بیمارستانی سیستان و بلوچستان در آماده‌باش کامل/۵ شهرستان به رنگ زرد درآمد
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: برای نخستین بار در چند ماه اخیر تعداد موارد جدید روزانه کرونا در استان سیستان و بلوچستان از مرز ۲۰۰ نفر عبور کرد و ۵ شهرستان استان هم به رنگ زرد درآمد.

به گزارش اس.بی پرس، سید محمد هاشمی شهری گفت: در چند روز گذشته آمار مبتلایان به کرونا و مبتلایان قطعی به سوش امیکرون در سیستان و بلوچستان چندین برابر شده است.

او می‌گوید: در شبانه‌روز منتهی به صبح امروز چهارشنبه ۶ بهمن‌ماه سال جاری تعداد ۲۰۸ مورد جدید مبتلا به کرونا در سطح استان شناسایی شد و شهرستان‌های ایرانشهر، چابهار، دشتیاری، نیکشهرو بمپور هم از لحاظ خطر ابتلا به کرونا از وضعیت آبی به رنگ زرد تغییر یافت.

به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان شرایط فعلی بیمارستان‌ها و مراکز درمانی را پایدار و قابل‌قبول عنوان کرد و گفت: خوشبختانه در ۵ روز گذشته هیچ مورد فوت ناشی از کرونا در سطح استان سیستان و بلوچستان نداشته‌ایم و آخرین مورد فوتی در ۱ بهمن‌ماه اتفاق افتاده است، امّا در کمال تأسف شاخص‌های تخصصی شروع موج بعدی همه‌گیری کرونا در اثر سویه اومیکرن را تائید می‌کند و به همین دلیل بیمارستان‌ها و مراکز درمانی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و مراکز امدادی این دانشگاه در آماده‌باش کامل بسر می‌برند.

او گفت: یکی از معیار‌های تخصصی ما برای ارزیابی وضعیت همه‌گیری درصد تست‌های مثبت کرونا به کلّ تست‌ها انجام شده است به‌طوری‌که اگر این شاخص از ۱۰ درصد عبور کند نشان‌دهنده ورود جامعه به موج جدید همه‌گیری است. به گفته دکتر هاشمی درحالی‌که تا چند روز اخیر حداکثر موارد مثبت به کل تست‌های ما حدود ۲ درصد بود، این میزان ظرف تنها چند روز به ۱۵ درصد افزایش یافته است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان مهم‌ترین نگرانی مجموعه بهداشت و درمان در آستانه موج آتی کرونا را عدم رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی از قبیل ماسک و عدم تکمیل ۳ نوبت تزریق واکسن کرونا عنوان گرد و گفت: متأسفانه هنوز هم ۱۸ درصد از افراد بالای ۱۸ سال استان حتی برای یک بار هم به مراکز تجمیعی واکسیناسیون مراجعه نکرده‌اند و پوشش ز سوم نیز از ۱۳ درصد فراتر نرفته است.

او گفت: متأسفانه در طی ماه‌های گذشته به دلیل تأثیرات مثبت واکسیناسیون عمومی شاهد کاهش چشمگیر موارد ابتلا و موارد فوت بودیم و به همین دلیل بی‌رغبتی گسترده مردم به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی اتفاق افتاده است به‌نحوی‌که هم‌اکنون میزان رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در سطح استان به پایین‌ترین میزان خود و به زیر ۵۰ درصد رسیده است.

به گفته دکتر هاشمی شهری در حال حاضر به‌روزرسانی مجدد سیستم ایمنی افراد برای مقاومت در برابر سوش امیکرون با تزریق دز سوم ضرورت دارد و حتی افرادی که ۲ نوبت واکسن دریافت کرده‌اند هم لازم است تا با تزریق دز سوم ایمنی خود را تکمیل کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با تأکید بر لزوم استفاده از ماسک و حفظ فاصله اجتماعی برای جلوگیری از ابتلا به این ویروس گفت: مردم در اماکن شلوغ و پرجمعیت در صورت امکان حتماً از ماسک استفاده نمایند

هاشمی در خصوص آخرین آمار موارد مبتلا به کرونا در سیستان و بلوچستان گفت: با شناسایی ۲۰۸ بیمار جدید مبتلا به کرونا تعداد کل بیماران مبتلا به کووید در سطح استان سیستان و بلوچستان به ۱۳۵ هزار و ۲۴۴ مورد رسید.

به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان هم‌اکنون ۶۶ بیمار که دارای مشکلات تنفسی می‌باشند در بیمارستان‌های سطح استان بستری هستند که از این تعداد ۹ نفر طبق آزمایشات صورت گرفته مبتلا به کووید ۱۹ است.

 

 انتهای پیام/

منبع : yjc.news

نظرات شما

capcha