خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 14452
۱۴۰۰/۱۱/۰۷ - ۱۱:۵۱
رئیس اداره حفاظت محیط زیست ایرانشهر:

افزون بر ۴ هزار تله زنده‌گیری هوبره در ایرانشهر جمع‌آوری شد

افزون بر ۴ هزار تله زنده‌گیری هوبره در ایرانشهر جمع‌آوری شد
رئیس اداره حفاظت محیط زیست ایرانشهر در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: افزون بر چهار هزار تله زنده گیری هوبره طی سه ماه اخیر توسط یگان حفاظت محیط زیست در این شهرستان جمع‌آوری شده است.

به گزارش اس.بی پرس، محمد انور هاشمزهی اظهار داشت: ایرانشهر یکی از بهترین زیستگاه‌های پرنده هوبره است که متأسفانه تعدادی افراد سودجو و برخی از مردم محلی اقدام به ساخت تله‌های دستی به تعداد زیاد کرده و برای زنده گیری این پرنده کمیاب آن‌ها را در طبیعت کار می‌گذارند و پس از زنده‌گیری به واسطه‌هایی که در قاچاق هوبره شریک هستند بفروش می‌رسانند.

وی افزود: هر ساله افراد سودجو با هدف قاچاق در زیستگاه‌های فصلی شهرستان ایرانشهر برای زنده‌گیری این پرنده تله‌گذاری می‌کنند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست ایرانشهر بیان کرد: علاقه زیاد کشورهای حوزه خلیج‌فارس برای زنده گیری و استفاده از هوبره در تفریحاتشان هرسال مبالغ هنگفتی را برای خرید این پرنده هزینه می‌کنند، بطوریکه هوبره‌ها بعد از شکار در دشت‌های ایرانشهر به این کشورها قاچاق می‌شوند.

وی با بیان این‌که پرنده هوبره از اواخر مهر به ایرانشهر برای زمستان گذرانی مهاجرت می‌کنند، گفت: قاچاقچیان هوبره با تزریق پول به سرشاخه‌های اصلی خود در شهرستان از آنان می‌خواهند که هوبره را از افراد محلی خریداری کنند.

هاشمزهی اظهار داشت: هوبره از جمله پرندگان در معرض خطر انقراض کشور است و افرادی که نسبت به شکار و زنده‌گیری آن اقدام کنند بابت هر قطعه هوبره ٣٠٠ میلیون ریال جریمه می‌شوند.

وی افزود: هوبره از تیره درناسانان و یکی از گونه‌های حمایت شده سازمان حفاظت محیط زیست است که از لحاظ ظاهری تا حدودی به بوقلمون ماده شباهت دارد...

 

 انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما