خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 14458
۱۴۰۰/۱۱/۰۷ - ۱۲:۲۴
معین‌الدین سعیدی:

۶۲ درصد از آب‌شیرین‌کن‌های جهان در خلیج‌فارس و دریای عمان هستند

۶۲ درصد از آب‌شیرین‌کن‌های جهان در خلیج‌فارس و دریای عمان هستند
عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی به بیان توضیحاتی درباره لزوم ورود جدی به اجرایی سازی طرح‌های انتقال آب به استان‌ها دچار بحران بی‌آبی پرداخت.

به گزارش اس.بی پرس، معین‌الدین سعیدی گفت: با توجه به فلات خشک ایران، هرگونه طرح انتقال آب باید ملاحظات اجتماعی و زیست‌محیطی داشته باشد، زیرا اگر این مؤلفه‌ها در آن‌ها رعایت نشود تبعات زیادی حتی از نوع تبعات امنیتی برای ما در پی خواهد داشت مثل آنچه در اصفهان شاهد آن بودیم.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی ۲۲ دی‌ماه طرح انتقال آب از دریای عمان به استان سیستان و بلوچستان را تصویب و نهایی کردند. بر اساس این طرح وزارت نیرو با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و با استفاده از توان معاونت علمی ریاست جمهوری مکلف شد زمینه سرمایه‌گذاری داخلی یا خارجی را برای برداشت آب، نمک‌زدایی، انتقال آب و استفاده از نمک‌ها و فلزات باقی‌مانده از دریای عمان فراهم کند.

سعیدی می‌گوید بهترین راهکار برای برون‌رفت از بحران بی‌آبی، شیرین سازی آب دریا است، زیرا بیش از ۶۲ درصد از آب‌شیرین‌کن‌های جهان در خلیج‌فارس و دریای عمان وجود دارد و در مقابل سهم ایران از شیرین سازی آب دریا حدود ۲ درصد است.

تصریح قانون‌گذار و اقدام کشور‌های توسعه‌یافته به شیرین سازی آب دو دلیل سعیدی برای جدیت در پروژه‌های انتقال آب است.

ابراهیم عزیزی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی هم دراین‌باره می‌گوید که در موضوع انتقال آب عقب‌افتاده‌ایم و درحالی‌که روزانه ۲۵ میلیارد مترمکعب شیرین سازی آب انجام می‌شود، ولی در کشور ما به ۵۰۰ میلیارد مترمکعب هم نمی‌رسد که این فاجعه است. باید به شیرین کردن آب از خلیج‌فارس و دریای عمان ورود کنیم و دولت را ملزم به ورود به این مسئله کنیم.

سعیدی همچنین درباره وعده دولت برای ساخت چهار میلیون مسکن در چهار سال گفت: گاهاً برخی وعده‌ها داده می‌شود که گرزی بر پیگره اعتماد جامعه است که یکی از این وعده‌ها پیش‌بینی رشد ۸ درصدی اقتصاد در بودجه ۱۴۰۱ است که با مبانی اقتصادی جامعه سازگاری ندارد.

سعیدی ضمن تأکید بر اینکه مخالف تزریق روحیه ناامیدی به مردم است گفت: اما این به این معنی نیست که ما واقعیت‌های اقتصادی را نادیده بگیریم. بحث جهش تولید مسکن و تولید سالانه یک‌میلیون مسکن در کشور بسیار بلند پروازانه است، زیرا قیمت مصالح هرروز بالا و بالاتر می‌رود، تکلیف زمین هنوز مشخص نیست و علاوه بر این نباید وظیفه آن فقط بر عهده وزارت مسکن باشد و سایر ارگان‌ها باید کنار هم بیایند که البته در کنار هم قرارگرفته‌اند. با همه این اوصاف معتقدم ساخت ۴ میلیون مسکن شدنی نیست.

به گفته این نماینده مجلس یازدهم، اعطای تسهیلات مسکن و ساخت مسکن می‌تواند کشور را تا حد زیادی از رکود خارج کند و تمام بخش‌های مولد را فعال کند، اما با شرایط فعلی حتی اعطای تسهیلات هم منجر به بهبود اوضاع نخواهد شد، زیرا شرایط اعطای وام تسهیلات و سود تسهیلات خیلی بالاست و باید اصلاح شود.

سعیدی گفت: من آدم ناامیدی نیستم، ولی با حلوا حلوا گفتن هم دهن شیرین نمی‌شود و نمی‌توان با شرایط موجود کاری کرد.

 

 انتهای پیام/

منبع : yjc.news

نظرات شما

capcha