خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 14461
۱۴۰۰/۱۱/۰۸ - ۱۴:۵۷

تجمع مردم سیستان نسبت به حقابه هیرمند (ویدئو)

تجمع مردم سیستان نسبت به حقابه هیرمند (ویدئو)
جمعی از مردم منطقه سیستان در شمال سیستان و بلوچستان امروز جمعه تجمع اعتراض‌آمیزی نسبت به دریافت حقابه هیرمند در مقابل پایانه مرزی میلک برگزار کردند.

به گزارش اس.بی پرس، جمعی از مردم شهرستان‌های زابل، زهک، هیرمند، نیمروز و هامون در شمال سیستان و بلوچستان نسبت به دریافت حق آبه رودخانه هیرمند تجمع اعتراض‌آمیزی در پایانه مرزی میلک نقطه صفر مرزی ایران و افغانستان برگزار کردند.

شرکت‌کنندگان در این تجمع با در دست داشتن پلاکاردهایی از مسئولان کشوری خواستند تا نسبت به دریافت حق آبه رودخانه هیرمند با مسئولان کشور افغانستان به‌طور جد وارد مذاکره شوند.

این تجمع از ساعت ۹ امروز در پایانه مرزی میلک آغاز شد پس از حدود دو ساعت بدون هیچ مشکلی پایان یافت.

پس از پایان مسالمت‌آمیز این تجمع تعداد اندکی از مردم بومی میلک اقدام به شکستن شیشه‌ سه کامیون متعلق به اتباع افغانستان مستقر در پایانه مرزی میلک کردند که بلافاصله نیروهای انتظامی با ورود به محل از ادامه این حرکت جلوگیری به عمل آوردند.

با متفرق کردن این افراد اوضاع در مرز میلک آرام است.

همچنین امروز تجمع اعتراض‌آمیزی نسبت به دریافت حقابه هیرمند در مقابل کنسولگری افغانستان در زاهدان برگزار شد.

در این تجمع اعتراضی مردم از مسئولان کشوری خواستند تا نسبت به دریافت حق آبه هیرمند با مسئولان کشور افغانستان وارد مذاکره شوند.

همچنین مردم معترض در مقابل کنسولگری از مسئولان و برادران مسلمان خود در افغانستان نسبت به عدم رهاسازی آب گلایه کردند.

قابل‌ذکر است عصر روز گذشته فرمانداری هیرمند واقع در شمال سیستان و بلوچستان برگزاری هرگونه تجمع در مقابل پایانه مرزی میلک را غیرقانونی اعلام کرده بود.

پارسال اشرف غنی رئیس‌جمهور وقت افغانستان بند کمال خان ایجاد شده بر رودخانه هیرمند را افتتاح کرد.

رودخانه هیرمند از کوههای بابا یغما در مرکز افغانستان سرچشمه گرفته و پس از طی بیش از هزار کیلومتر به مرز ایران در منطقه سیستان می‌رسد.

این رودخانه سرچشمه تالاب بین‌المللی هامون بود که اکنون با گذشت دو دهه این تالاب به سبب بروز خشک‌سالی و عدم رهاسازی حق آبه ایران از افغانستان خشکیده است.

ساخت سد کمال خان بر روی رودخانه هیرمند ور ولایت نیمروز افغانستان موجب جلوگیری از انتقال آب به ایران شده است.

بر اساس معاهده سال ۱۳۵۱ که به امضای دولتین ایران و افغانستان رسیده، دولت افغانستان موظف به رهاسازی ۸۲۰ میلیون مترمکعب آب از ذخیره سد کجکی در ولایت هلمند به‌عنوان حق آبه ایران شده است.

 


منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha