خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 14511
۱۴۰۰/۱۱/۱۰ - ۱۲:۴۵
مدیرکل دفتر حفاظت و احیای تالاب‌ها:

تبعات خشک شدن هامون منطقه را درگیر می‌کند/ اکوسیستم‌های طبیعی مرز سیاسی نمی‌شناسند

تبعات خشک شدن هامون منطقه را درگیر می‌کند/ اکوسیستم‌های طبیعی مرز سیاسی نمی‌شناسند
مدیرکل دفتر حفاظت و احیای تالاب‌ها گفت: تأکید داریم که سیلاب‌های منتهی به هامون باید مسیر طبیعی خودش را طی کند و هیچ‌گونه انحراف و خللی در آن ایجاد نشود.

به گزارش اس.بی پرس، «آرزو اشرفی زاده»، مدیرکل دفتر حفاظت و احیای تالاب‌ها در نشست روز جهانی تالاب‌ها که به‌صورت مجازی برگزار شد، در ارتباط با وضعیت احیای تالاب هامون گفت: هامون و اکوسیستم‌های طبیعی مرز سیاسی نمی‌شناسد و تالاب هامون وابسته به سیلاب‌های بالادست کشور افغانستان است. تأکید داریم که سیلاب‌های منتهی به هامون باید مسیر طبیعی خودش را طی کند و هیچ‌گونه انحراف و خللی در آن ایجاد نشود. حقآبه هامون حتماً باید در نظر گرفته شود وگرنه تبعات آن برای هر دو کشور و منطقه خواهد بود و ریزگردها و حتی کل منطقه را تحت تأثیر قرار خواهد داد. امیدواریم با پیگیری‌های دیپلماتیک بحث هامون مدنظر قرار بگیرد. مذاکراتی هم در دست برنامه است و سازمان حفاظت محیط‌زیست رسماً به وزارت امور خارجه اعلام کرده و همکاری‌های لازم را خواهیم داشت.

او در ادامه با اشاره مسئله چاه‌های غیرمجاز گفت: چاه‌های غیرمجاز تحت نظر وزارت نیرو است و در حیطه حفاظت محیط‌زیست نیست. در خصوص میانکاله، انزلی و زریبار هم یکی از مهم‌ترین برنامه‌ها مسئله چاه‌های غیرمجاز است و پیگیر این موضوع از وزارت نیرو هستیم و امیدواریم این مهم محقق بشود تا تأثیر این موضوع در بحث حق آبه تالاب‌ها برطرف شود.

اشرفی زاده در ارتباط با تالاب انزلی گفت: برنامه جامع هفت‌ساله احیای تالاب انزلی در سومین جلسه ستاد هماهنگی تالاب‌های کشور تصویب شد و اقداماتی برای دستگاه‌ها با اولویت احصا شده است. این برنامه مورد تأکید استانداری گیلان است. اخیراً باخبر شدیم جناب آقای مخبر مجدداً نامه‌ای را مبنی بر تأکید بر اجرای این برنامه زده‌اند و پیگیر این برنامه هستیم و اعتباراتی برای سال آینده در نظر گرفته شده است.

او در ادامه با اشاره به برنامه امسال روز جهانی تالاب‌ها که قرار است در کنار تالاب بختگان برگزار شود گفت: این اتفاق که برنامه امسال روز جهانی تالاب‌ها در کنار بختگان باشد دستور آقای سلاجقه ریاست سازمان حفاظت محیط‌زیست بود. توجیهشان این بود که توجه بیشتری را معطوف احیای این تالاب کنیم و در کنار یک تالاب که وضعیت خوبی دارد برگزار نشود. البته این تالاب در بارش‌های اخیر آبگیری هم داشته است و وضعیتش را در تصاویر ماهواره‌ای رصد می‌کنیم. مراسم در کنار تالاب بختگان به‌صورت محدود حضوری و به‌صورت غیرمجدود به‌صورت مجازی برای اهالی رسانه و علاقه‌مندان برگزار خواهد شد.

او در ارتباط با مصوبات کارگروه کم‌آبی گفت: دبیری کارگروه کم‌آبی با وزارت نیرو است. اصحاب رسانه می‌توانند اجرایی شدن این مصوبات را از وزارت نیرو و وزارت جهاد کشاورزی پیگیر باشند. ما برنامه مدیریت زیست بومی را برای اکثر تالاب‌ها با برنامه زمان‌بندی بلندمدت و کوتاه‌مدت داریم. برنامه عمل تالاب‌های کشور را پیگیری می‌کنیم و حتماً باید برنامه مشخصی وجود داشته باشد. مسئله محیط‌زیست مسئله این دولت و دولت نیست و امیدواریم با قوت بیشتر شاهد احیای وضعیت تالاب‌های کشورمان باشیم.

 

 انتهای پیام/

منبع : ilna.news

نظرات شما

capcha