خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 14513
۱۴۰۰/۱۱/۱۰ - ۱۳:۴۹

انتهایی تلخ بر مطالبه‌ای به‌حق

انتهایی تلخ بر مطالبه‌ای به‌حق
یک فعال اجتماعی گفت: آنگاه که وعده‌ها به ثمر ننشست و انتظارها به یاس بدل شد و آب در بستر هیرمند جاری نشد، چاره‌ای جز ندای حقیقت از نوع طلب حق آبه نبود. هیرمند خشکیده و تن تفدیده هامون، هامونیان را به خروشی واداشت تا حق آبه را طلب کنند.

به گزارش اس.بی پرس، حبیب اعلائی در پیامی گفت: هرچند گردهمایی مسالمت‌آمیز هشتم بهمن‌ماه با حرکت نادرست ورود به پایانه مرزی میلک و تعرض به کامیون‌ها به حاشیه رفت اما خواست عموم مردم و دعوت‌کنندگان حرکتی اجتماعی در جهت معطوف کردن نگاه مسئولین و جهانیان به موضوع مهم حق آبه و حیات سیستان بود. جا داشت امنیت این تجمع و کنترل آن مدنظر مسئولین قرار می‌گرفت تا در مسیر درست و بدون حاشیه به پایان می‌رسید.

این گردهمایی خودجوش می‌توانست با همراهی مسئولین تبدیل به نمایشی از مردم تشنه‌ای باشد که آب را طلب می‌کنند و با بازتاب این موضوع، نگاه بین‌المللی را به موضوع آب سیستان معطوف و حساسیت لازم در مجامع جهانی را ایجاد کند.

نه‌تنها از این حرکت مردم بهره‌برداری لازم در جهت لزوم تأمین حق آبه نشد بلکه شنیده‌ها حاکی از احضار و بازداشت برخی از فعالین اجتماعی است.

در همه جای کشور گردهمایی‌های مردمی بستری است برای انعکاس خواست مردم و دستمایه پیگیری بیشتر مسئولین می‌گردد و چه‌بسا در این خصوص یک تعامل بین برگزارکنندگان و مسئولین برای حصول به نتیجه صورت پذیرد.

انتظار می‌رود فعالین اجتماعی که افرادی شناخته‌شده هستند و نیتشان جز بهبود شرایط نابسامان سیستان نیست موردحمایت قرارگرفته و تحت‌فشار قرار نگیرند. اینان معدود افرادی هستند که نسبت به موضوعات اجتماعی حساس‌اند و با عنوان مطالبه گر بر خواسته‌های عمومی و نه فردی تأکید دارند. برخورد و به خاموشی کشاندنشان کار سختی نیست اما نتیجه آن جامعه خاموشی خواهد بود که شهر را به قبرستان انسان‌های متحرک بدل خواهد کرد.

از بزرگ‌ترین سرمایه‌های اجتماعی مردم پویا و سرزنده است و این حاصل نمی‌شود مگر در سایه ایجاد بستر تحرک و تأثیر اجتماعی فعالین اجتماعی.

امید است فعالین اجتماعی و مطالبه گران را به‌عنوان عناصر یک جامعه پویا بپذیریم و با تعامل و همسویی در جهت رسیدن به اهداف منطقه از آن‌ها بهره بریم.

اینان حق آبه را خواهان‌اند و طلب حق گناه نیست!

 

حبیب اعلائی

دهم بهمن‌ماه هزار و چهارصد

 

 انتهای پیام/

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha