خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 14533
۱۴۰۰/۱۱/۱۱ - ۱۱:۲۳
توانگر مطرح کرد؛

مخالفت اکثریت مجلس با خرید خدمت سربازی

مخالفت اکثریت مجلس با خرید خدمت سربازی
نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی مصوبه کمیسیون تلفیق درباره خرید خدمت سربازی را مغایر عدالت خواند و گفت که به‌احتمال‌زیاد این مصوبه در صحن علنی تصویب نمی‌شود چرا که اکثریت نمایندگان با آن مخالف‌اند.

به گزارش اس.بی پرس، مجتبی توانگر با اشاره به مصوبه کمیسیون تلفیق درباره خرید خدمت سربازی گفت: این موضوع مصوبه کمیسیون تلفیق است که هنوز به قانون تبدیل نشده است.

وی ادامه داد: در شرایطی که بسیاری از نمایندگان به مصوبه کمیسیون تلفیق درباره خرید سربازی انتقاد دارند، برخی طوری موضع‌گیری می‌کنند که گویا این قضیه مصوب شده و کار تمام است.

این نماینده مجلس پیش‌بینی کرد که با توجه به فضای موجود در مجلس، به‌احتمال‌زیاد موضوع سربازی در صحن علنی تصویب نمی‌شود چون مهم‌ترین مشکل و دلیل مخالفت با خرید سربازی بحث ارتباط آن با عدالت است. این مصوبه تلفیق پیام خوبی به جامعه ارسال نمی‌کند.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس یادآور شد: در ۴ سال دولت آقای روحانی یعنی از سال‌های ۹۴ تا ۹۷ خدمت سربازی فروخته شد چون اعتقاد برخی از موافقین این است که سرباز فراری‌ها زیاد هستند و سن آن‌ها بالا رفته و این مصوبه برای رفع این مشکل است، حال اینکه راه‌حل فرار عده‌ای از خدمت سربازی، فروش آن نیست. برای حل این معضل باید چاره دیگری اندیشید. هم سربازی را حرفه‌ای کرد و هم راه را بر فراریان بست نه اینکه روی قانون‌گریزی قیمت‌گذاری کنیم.

توانگر با اشاره به بند ۹ سیاست‌های کلی قانون‌گذاری ابلاغی از سوی رهبر انقلاب در مهر سال ۱۳۹۸ گفت: رهبر انقلاب در این سیاست‌ها تصریح می‌کنند که «عدالت‌محوری در قوانین و اجتناب از تبعیض ناروا، عمومی‌بودن قانون و شمول و جامعیت آن و حتی‌الامکان پرهیز از استثناهای قانونی.» با عنایت به این موضوع، مصوبه کمیسیون تلفیق مخالف این بند است و حتی مشکل بنیادین دارد. عدالت یک آرمان اساسی است و هیچ‌چیز نمی‌تواند و نباید آن را مخدوش کند.

نماینده مردم تهران در مجلس در پایان گفت: همین حالا هزاران سرباز در مناطق مختلف عملیاتی و مرزهای کشور در شرایطی سخت مشغول خدمت و تأمین امنیت هستند و هرچند وقت یک‌بار خبر شهادت یکی از این عزیزان را می‌شنویم. آیا می‌دانیم فروش خدمت سربازی چه تأثیری در روحیه این جوانان دارد؟

 

 انتهای پیام/

منبع : isna.ir

نظرات شما

capcha