خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 14535
۱۴۰۰/۱۱/۱۲ - ۰۸:۲۷
مدیرکل بنادر سیستان و بلوچستان:

تپش تند نبض صادرات و واردات در سواحل مکران

تپش تند نبض صادرات و واردات در سواحل مکران
مدیرکل بنادر سیستان و بلوچستان با اشاره به روند به رشد صادرات کالاهای غیرنفتی از بندر چابهار، اضافه کرد: با توجه به موقعیت استراتژیک و تجهیزات بروز بندر چابهار، امسال شاهد رشد ۱۶۷ درصدی صادرات کالا از این بندر استراتژیک هستیم.

به گزارش اس.بی پرس، آقایی افزود: با توجه به موقعیت ممتاز بندر چابهار، صادرات از طریق این بندر بزرگ اقیانوسی مهم‌ترین اولویت ماست.

وی وسعت پس‌کرانه فاز دوم بندر چابهار را ۴۰ هکتار اعلام و اظهار کرد: اگر بتوان سرمایه لازم برای پیشبرد طرح توسعه بندر چابهار را فراهم کرد و فاز دوم طبق زمان‌بندی به اتمام برسد، سال آینده صاحب بندری خواهیم شد که قابلیت پشتیبانی از کشتی‌های بسیار بزرگ را دارد.

آقایی قابلیت‌های بندر چابهار، تجهیزات استراتژیک تخلیه و بارگیری، تخفیف‌های قابل‌توجه در حقوق عوارض و هزینه‌های بندری و خطوط منظم کشتیرانی از مبدأ چابهار را از عوامل تسهیل صادرات کالاهای متنوع از طریق این بندر اعلام کرد و گفت: واردات کالای اساسی موردنیاز کشور نیز با توجه به ظرفیت‌های موجود در بندر چابهار با رشد چشمگیری همراه بوده است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان بیان کرد: همچنین با توجه به موقعیت استراتژیک بندر چابهار و اهمیت آن برای کشور و منطقه آماده پذیرش هر نوع سرمایه‌گذاری خارجی به‌خصوص از کشورهای منطقه و شرق و جنوب شرق آسیا هستیم.

آقایی تأکید کرد: بندر چابهار با توجه به دسترسی به اقیانوس و عمق بالای آبخور، علاوه بر اینکه می‌تواند نقشی مهم در پشتیبانی از منطقه شرق کشور و توسعه کریدورهای ترانزیتی در ایران ایفا کند، در آینده نه‌چندان دور می‌تواند امید اصلی کشور برای پایداری در تجارت بین‌المللی دریایی دور باشد.

وی تصریح کرد: بندر چابهار به دلیل دسترسی مستقیم به اقیانوس از عمق آبخور بالایی برخوردار بوده و به‌عنوان عمیق‌ترین بندر کشور می‌تواند قادر به پذیرش کشتی‌های اقیانوس‌پیما با تناژ بالا بدون هیچ محدودیتی باشد.

وی افزود: در همین راستا فاز دوم این بندر اقیانوسی متشکل از دو اسکله ۴۵۰ متری با عمق ۱۸ متر در دست اجراست، بیش از ۸۰ درصد از عملیات تحکیم بستر آن انجام شده و عملیات روسازی و تجهیز این دو اسکله که به ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه نیاز دارد، پیش‌بینی می‌شود که تا سال آینده به اتمام برسد.

 

 انتهای پیام/

منبع : isna.ir

نظرات شما

capcha