خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 14555
۱۴۰۰/۱۱/۱۲ - ۱۱:۵۰

تشخیص زودهنگام سرطان روده بزرگ با انجام تست فیت

تشخیص زودهنگام سرطان روده بزرگ با انجام تست فیت
مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: یکی از راه‌های تشخیص زودهنگام سرطان روده بزرگ، انجام غربالگری با تست تشخیصی فیت می‌باشد.

به گزارش اس.بی پرس، دکتر مجید سرتیپی افزود: سرطان روده بزرگ یکی از شایع‌ترین سرطان‌ها در ایران و جهان است که علائم هشداردهنده‌ای دارد، اما در بسیاری از موارد علائم، نشان‌دهنده بدخیمی نیستند بنابراین بررسی دقیق‌تر شرح‌حال پزشکی، انجام آزمایشات از نظر کم‌خونی و معاینه شکم و راست‌روده توسط پزشک پیش از انجام اقدامات دیگر مانند کولونوسکوپی نیاز است.

وی در خصوص میزان شیوع سرطان گفت: سالانه هزاران مورد ابتلا به سرطان در ایران و میلیون‌ها مورد در جهان رخ می‌دهد که در صورت تشخیص به‌موقع و زودهنگام، تومور در مراحل اولیه و محدود بوده، در نتیجه درمان آن آسان‌تر و امکان کنترل و بهبود کامل آن بسیار زیاد است.

دکتر سرتیپی عوامل خطرساز سرطان روده بزرگ را به دو دسته غیرقابل اصلاح و قابل اصلاح تقسیم کرد و افزود: افزایش سن، سابقه خانوادگی پولیپ یا سرطان روده بزر و بیماری‌های ارثی از عوامل غیرقابل اصلاح هستند و فعالیت بدنی ناکافی، افزایش وزن، مصرف الکل، مصرف دخانیات، مصرف گوشت قرمز و مصرف کم میوه و سبزی را می‌توان از عوامل خطرساز قابل اصلاح مرتبط با شیوه زندگی نام برد.

وی گفت: توصیه می‌شود تمامی افراد بالای ۵۰ سالگی با انجام آزمایش خون مخفی در مدفوع (تست فیت) در خصوص بررسی اولیه از نظر خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ اقدام و با توجه به سوابق فردی و خانوادگی، نشانه‌های مشکوک و نتیجه آزمایش خون مخفی در مدفوع برای انجام کولونوسکوپی و بررسی تخصصی‌تر به پزشک مراجعه کنند.

وی ادامه داد: انجام غربالگری و تشخیص زودهنگام سرطان روده بزرگ در پایگاه‌های سلامت زاهدان به‌صورت رایگان انجام می‌شود.

گفتنی است: پویش ملی مبارزه با سرطان در بهمن‌ماه با شعار سرطان با تشخیص زودهنگام و مراقبت قابل‌پیشگیری است آغازشده است.

 

 انتهای پیام/

منبع : isna.ir

نظرات شما

capcha