خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 14559
۱۴۰۰/۱۱/۱۳ - ۰۸:۴۷
مدیرکل انتقال خون استان:

بیش از 3000 بیمار تالاسمی سیستان و بلوچستان چشم‌انتظار اهدای خون مردم

بیش از 3000 بیمار تالاسمی سیستان و بلوچستان چشم‌انتظار اهدای خون مردم
مدیرکل انتقال خون سیستان و بلوچستان گفت: بیش از سه هزار و ۲۰۰ نفر بیمار تالاسمی موجود سیستان و بلوچستان ۶۸ درصد خون‌های اهدایی را مصرف می‌کنند.

به گزارش اس.بی پرس، دکتر سهیلا خسروی افزود: وضعیت ذخایر خونی استان سیستان و بلوچستان، مناسب نیست و در برخی گروه‌ها به‌ویژه گروه خونی (O) مثبت و منفی ذخایر کمتر از یک روز است.

وی بیان کرد: متوسط خون‌گیری در سیستان و بلوچستان روزانه حدود ۲۰۰ واحد و مصرف استان در هرروز بیش از ۴۰۰ واحد بوده که کسر این عدد از سایر استان‌های کشور در حال تأمین است.

خسروی گفت: بیماران تالاسمی، اعمال جراحی قلب، تیرخوردگی، چاقوخوردگی و زنان و زایمان بالاترین مصرف خونی استان را دارند.

مدیرکل انتقال خون سیستان و بلوچستان افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون ۵۸ هزار و ۵۰۳ نفر برای اهدای خون به پایگاه‌ها و مراکز سازمان انتقال خون استان مراجعه کردند که ۴۶ هزار و ۹۰۱ نفر از آنان موفق به اهدای خون شدند.

خسروی با بیان این‌که این میزان حدود ۶۰ درصد نیاز سیستان و بلوچستان را تأمین کرده گفت: متوسط میانگین درخواست ماهانه خون و فرآورده‌های خونی استان ۱۲ هزار و ۲۱۴ واحد است.

مدیرکل انتقال خون سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه کمبودها از پایگاه‌های معین در سطح کشور دریافت می‌شود، گفت: از ابتدای سال تاکنون ۴۲ هزار و ۸۲۰ واحد خون از سایر استان‌ها به‌ویژه شهرهای سمنان، بیرجند و بجنورد دریافت شده است.

خسروی اظهار کرد: با توجه به بحران کرونا و کاهش مراجعات میزان ذخایر خونی سیستان و بلوچستان کاهش‌یافته است.

 

 انتهای پیام/

منبع : isna.ir

نظرات شما

capcha