خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 14603
۱۴۰۰/۱۱/۱۴ - ۱۲:۴۹
استاندار سیستان و بلوچستان:

پروژه انتقال آب دریای عمان در سیستان و بلوچستان اجرایی شد

پروژه انتقال آب دریای عمان در سیستان و بلوچستان اجرایی شد
استاندار سیستان و بلوچستان با بیان اینکه پروژه انتقال آب از ‌دریای عمان در سیستان و بلوچستان کلید خورد، گفت: آغاز این فرآیند باید از سواحل باشد.

به گزارش اس.بی پرس، حسین مدرس خیابانی در آئین آغاز عملیات اجرایی آب‌شیرین‌کن چابهار که با حضور ماموستا عبدالسلام کریمی مشاور رئیس‌جمهور در امور اقوام و مذاهب و جمعی از مدیران و فعالان اقتصادی برگزار شد ضمن تبریک چهل و سومین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، اظهار داشت: امام خمینی (ره) روحیه و تفکر تحولی داشتند و بزرگ‌ترین رویداد و زلزله سیاسی اجتماعی قرن بیستم را رقم زدند و از نظر من مدیرانی که روحیه تحول‌گرا دارند سربازان روح‌الله هستند.

استاندار سیستان و بلوچستان بیان کرد: دهه فجر امسال روز خوش‌اقبالی برای ما است چرا که رسالتمان به‌عنوان کارگزاران انقلاب اسلامی این است که با اقدامات جهادی، روحیه امید را در مردم ایجاد کنیم.

وی با یادآوری اینکه دشمنان به دنبال کتمان دستاوردهای نظام هستند و تلاش می‌کنند با ابزارهای مختلف، معایب را بزرگ جلوه دهند، تصریح کرد: تلاش می‌کنیم با اقدامات عملی در راستای تحقق رهنمودهای مقام معظم رهبری بتوانیم با تلاش و پیگیری جدی، به مشکلات مردم بپردازیم و آن‌ها را امیدوار نگهداریم.

استاندار سیستان و بلوچستان اضافه کرد: رهبر معظم انقلاب در خصوص توسعه سواحل مکران تأکید کرده‌اند و اینکه ما به‌عنوان سربازان نظام و رهبری دائماً این سخنان را تکرار کنیم کفایت نمی‌کند و حتماً باید روی زمین و در عمل نیز توصیه‌های ایشان را اجرایی و عملیاتی کنیم. امروز مصادیق عملی این نصایح را در حوزه‌های گوناگون داشتیم و یک واحد تولید لنج و ساخت شناورهای صیادی و دریایی در کنارک را افتتاح کردیم که ۴۰ نفر در این واحد تولیدی مشغول به کار شدند.

مدرس خیابانی اضافه کرد: کلنگ‌زنی آب‌شیرین‌کن نگین مکران در چابهار را داریم که ۵۶۰ هزار مترمکعب برداشت آب دارد که امیدواریم از این میزان ۱۴۰ هزار مترمکعب در اختیار مردم قرار گیرد و این یک خبر خوب برای ما و مردم جنوب استان است. این مصداق واقعی انتقال آب از دریای عمان است.

وی افزود: مفهوم انتقال آب این نیست که حتماً آب دریای عمان به همه نقاط منتقل شود و اتفاقاً آغاز این فرآیند باید از سواحل باشد و همیشه گفتم انتقال آب دریای عمان به زاهدان یک پروژه ۳۹ هزار میلیارد تومانی است اما در ابتدا می‌توانیم شهرهای نوار ساحلی را از آب‌شیرین‌کن‌ها بهره‌مند کنیم و این یک اقدام عملی است که شرکت پتروشیمی چابهار انجام داده است.

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: اینکه آب دریای عمان بتواند مشکلات ما را در بحث خشک‌سالی و کمبود آب صنعت، کشاورزی و دام‌پروری تأمین کند، یک مفهوم جدی و واقعی است. ما نمونه این را در انتقال آب خلیج‌فارس اجرا کردیم و امروز هم در دریای عمان کلید خورده است. ۱۴۰ هزار مترمکعب این آب برای مصرف مردم و ۴۰۰ هزار مترمکعب آن‌هم برای پتروشیمی در نظر گرفته شده و حتی مزایای همین پتروشیمی نیز به مردم منطقه خواهد رسید.

مدرس خیابانی با بیان اینکه پتروشیمی چابهار یک طرح بی‌نظیر است، گفت: این طرح از ۱۸ پلنت و کاربرد متفاوت از واحدهای مختلف پتروشیمی با پایه متانول برخوردار است. آنگونه که مدیران این شرکت عنوان کردند؛ فاز نخست این مجموعه با تولید یک‌میلیون و ۸۰۰ هزار تن محصول متانول تا پایان سال ۱۴۰۱ به بهره‌برداری می‌رسد.

استاندار سیستان و بلوچستان اضافه کرد: صنایع پایین‌دستی این مجموعه به ترتیب به بهره‌برداری خواهد رسید و این هم یک اتفاق خوب است چراکه تاکنون همه تصور می‌کردند سیستان و بلوچستان یک استان تجاری است و باید بتوانیم از اقتصاد دریا استفاده کنیم اما امروز بنگاه‌های بزرگ اقتصادی همچون فولاد مکُران، پتروشیمی و نیروگاه‌ها می‌توانند تحول چشمگیری در این دیار رقم بزنند.

وی در خصوص اهمیت ساخت مسکن در سیستان و بلوچستان هم اظهار داشت: اینکه ما در چابهار طرح یک هزار و ۲۰۰ واحدی مسکن را شروع کنیم یعنی برای بیش از ۱۲۰ رشته صنعتی ایجاد اشتغال می‌کنیم و تعداد زیادی از جوانان بیکار منطقه مشغول به کار خواهند شد و از آسیب‌های اجتماعی کاسته می‌شود. امروز عملیات اجرایی مسکن ملی یک هزار و ۲۰۰ واحدی چابهار را کلید زدیم و این موضوع مهمی است چون این منطقه با مشکل حاشیه‌نشینی مواجه است. همه طرح‌هایی که در این استان اجرا می‌شوند باید برنامه زمان‌بندی داشته باشند.

مدرس خیابانی بیان کرد: باید پای بنگاه‌های بزرگ اقتصادی و صنعتی همچون پتروشیمی مکران را به این استان باز کنیم و امیدوارم با اجرای طرح‌های بزرگ، توصیه مقام معظم رهبری مبنی بر پیشرفت و آبادانی سواحل مکران شتاب بگیرد.

 

 انتهای پیام/

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha