خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 14604
۱۴۰۰/۱۱/۱۴ - ۱۶:۱۶
مسئول کمیته گردشگری استان در گفتگو با اس.بی پرس:

سیستان و بلوچستان را به ایران بشناسانید/ سیستان و بلوچستان فقط محل قاچاق نیست

سیستان و بلوچستان را به ایران بشناسانید/ سیستان و بلوچستان فقط محل قاچاق نیست
فریبا شاهسون پور، مسئول کمیته گردشگری استان با تأکید بر توجه به ظرفیت‌های فراوان استان، گفت: سیستان و بلوچستان استانی است با دیدنی‌های بسیار، مناظر بکر و دیدنی. قاچاق، قتل و غیره تنها در این استان اتفاق نمی‌افتد و این اتفاقات در همه‌جا رواج دارند.

به گزارش خبرنگار اس.بی پرس، شاهسون پور اظهار داشت: هدف از برگزاری همایش‌های گردشگری در استان این است که بتوانیم این استان پرظرفیت را به ایران و جهان بشناسانیم. نشان دهیم که سیستان و بلوچستان تنها محل قاچاق و خلاف نیست بلکه مملو از طبیعت‌های بکر و دست‌نخورده و تمدنی ۸۰۰۰ ساله است که کمتر به آن پرداخته شده است.

وی افزود: عموماً از سیستان و بلوچستان با عنوان استان محروم و فقیری یاد می‌شود اما این‌گونه نیست. کوه تفتان در سیستان نماد قدرت و توان این استان است. از آن‌طرف کویر لوت زیبا را داریم. از طرفی به دریای آزاد راه داریم که به لحاظ اقتصادی و تجاری و گردشگری بسیار باارزش است. از سمت دیگر سیستان و بلوچستان تمدنی ۸۰۰۰ ساله دارد که به‌اشتباه میگویند ۶۰۰۰ سال تمدن داریم اما صحیح آن ۸۰۰۰ سال است.

مسئول کمیته گردشگری استان ادامه داد: مردم سیستان و بلوچستان، مردمانی خونگرم، بافرهنگ هستند و با قومیت‌ها و مذاهب مختلف در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند.

او افزود: صنایع‌دستی معروف مردم سیستان و بلوچستان جایگاه ویژه‌ای در میان اقوام مختلف دارد. امروزه هنرهایی مانند بلوچ دوزی، سوزن‌دوزی، سیاه دوزی، خامه‌دوزی و غیره پای خود را به هنر جهانی نیز باز کرده است.

 

 

ازجمله دیدنی‌های زیبا و فراوان سیستان و بلوچستان به چند مورد زیر می‌توان اشاره کرد:

 

ساحل شب‌تاب چابهار:

 

شهر سوخته در حاشیه جاده زابل – زاهدان:

 

کوه آتش‌فشانی تفتان:

 

گل‌فشان ناپگ:

 

ریگ یلان:

 

جزیره شیطان:

 

تالاب صورتی لیپار چابهار:

 

غار لادیز:

 

ساحل بریس چابهار:

 

مسئول کمیته گردشگری استان در پایان عنوان کرد: در هفته گذشته نیز از تاریخ 5 بهمن الی 8 بهمن برنامه‌هایی با عنوان همایش گردشگری، طبیعت‌گردی، مریخ نوردی و ساحل نوردی به همت باشگاه طوفان جوان و جوان‌ترها و انجمن گردشگری باران و با همکاری استانداری، اداره ورزش و جوانان استان و شهرستان چابهار، اداره کل تربیت‌بدنی، فرمانداری چابهار و اداره هلال‌احمر چابهار و درک به مناسبت روز جهانی گمرک در شهرستان چابهار برگزار شد.

 

 

 

 

 

 

گزارش از فاطمه زینلی خبرنگار اس.بی پرس در زاهدان

 

 انتهای پیام/

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha