خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 14650
۱۴۰۰/۱۱/۱۷ - ۱۸:۳۳
 دوباره پیش‌بینی‌های استاد تمام دانشگاه زابل را مرور کنیم؛

شتاب‌زدگی افغانستان برای آغاز جنگ با ایران

شتاب‌زدگی افغانستان برای آغاز جنگ با ایران
پروفسور احمد قنبری استاد تمام دانشگاه زابل در گفتگوی تصویری دی‌ماه ۱۳۹۹ با خبرنگار اس.بی پرس، هشدار داد: افغانستان با انحراف آب به سمت گود زره به دنبال ایجاد فشار حداکثری بر ایران برای رسیدن به منافع سیاسی است و بستن سد کمال خان باوجود وابستگی شدید سیستان و بلوچستان به کشاورزی، شاهد نابودی این استان و اختلال در امنیت کشور خواهیم بود.

اس.بی پرس_محدثه زابلی: آب، مایه‌ی حیات بشر است و این روزها حیات سیستان و بلوچستان در دست افغان‌ها گروگان گرفته‌شده است. سدسازی و برنامه‌های افغانستان برای توسعه و همین‌طور عدم رهاسازی آب به سمت ایران این روزها بیش‌ازپیش باعث عطش دشت سیستان و نگرانی مردم و کشاورزان شده است.

آنچه در این میان بیش از بدعهدی‌های افغانستان موجب رنج مردم می‌شود عدم برنامه‌ریزی دقیق و بی‌توجهی دولت‌مردان ایران و به‌خصوص مسئولان سیستان و بلوچستان به نظرات کارشناسان است.

سال‌هاست اساتید و کارشناسان مختلف لزوم عدم وابستگی سیستان و بلوچستان به کشاورزی را فریاد می‌زنند و آنچه در عمل دولتمردان مشاهده می‌شود اجرای طرح‌های نیمه‌کاره برای احیای امید و کشاورزی است که هریک به‌نوبه خود تیشه‌ای به ریشه‌ی این مردم زده است.

یکی از پرونده‌های ویژه‌ی موردتوجه پایگاه خبری مردمی سیستان و بلوچستان پرونده‌ی آب و کشاورزی است و سعی نموده تا با گفتگو با کارشناسان مختلف راهکارهایی برای بهبود معیشت مردم این خطه ارائه دهد تا شاید موردتوجه و در برنامه‌های اجرایی مسئولان قرار گیرد.

در همین راستا، اس.بی پرس دی‌ماه ۱۳۹۹ گفتگویی با احمد قنبری استاد تمام دانشگاه زابل داشت که وی در این گفتگو هشدارهای جدی در خصوص مسائل آبی ایران و افغانستان مطرح نموده است که بخش‌های از آن را در ادامه مرور می‌کنیم:

پروفسور قنبری گفت: شتاب‌زدگی افغانستان برای ایجاد و تکمیل سد کمال خان ازآن‌جهت است که بتواند سیلاب‌های فصلی را کنترل و راهی برای فشار حداکثری بر همسایگان ایجاد نماید‌.

 

بیشتر بخوانید:

ویدئو: بستن سدکمال خان یعنی نابودی سیستان/اگر سیستان تخریب شود در تهران امنیت نخواهید داشت

ویدئو: چرا افغانستان برای ایجاد کانال انحرافی وتکمیل بند کمال خان عجله دارد؟

ویدئو: استراتژی افغانستان برای توسعه، بلای جان سیستان است

 

او در پاسخ به تحلیل برخی که این انحراف آب را در راستای برنامه‌های توسعه‌‌ی افغانستان می‌دانند، گفت: اگر واقعاً افغانستان قصد توسعه کشورش را داشته باشد چرا آب را به گود زره منتقل می‌کند؟ آن‌ها حاضرند آب شیرین را با انتقال به گود زره به آبی بلااستفاده و شور تبدیل کنند اما به سمت ایران جاری نشود.

این استاد دانشگاه زابل هشدار داد: وابسته کردن سیستان و بلوچستان به کشاورزی اشتباه بزرگی است و بااین‌وجود بستن سد کمال خان به معنی نابودی سیستان است و مسئولان بدانند اگر سیستان تخریب شود در تهران امنیت نخواهند داشت.
 

انتهای پیام/

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha