خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 14684
۱۴۰۰/۱۱/۱۹ - ۱۴:۵۱
فرمانده فضایی هوافضای سپاه مطرح کرد:

توافق سپاه و وزارت دفاع برای تولید موتور فضایی/ می توانیم دقت نیم متر در تصاویر ماهواره ای برسیم

توافق سپاه و وزارت دفاع برای تولید موتور فضایی/ می توانیم دقت نیم متر در تصاویر ماهواره ای برسیم
سردار جعفر آبادی فرمانده فضایی نیروی هوا فضای سپاه پاسداران گفت: پرتابگر قاصد موتور مرحله اولش موتور قدر F بود که ساخت وزارت دفاع است. ما برنامه‌هایی داریم که موتورهای آپر استیج را در اختیار وزارت دفاع قرار دهیم.

به گزارش اس.بی پرس، سردار علی جعفرآبادی روز دوشنبه در نشست تخصصی برنامه صنعت فضایی کشور در دولت سیزدهم که در دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار شد، اظهار داشت: پرتابگر  ماهواره در کشور ما در بخش دفاعی تعریف شده و ورود سپاه به حوزه پرتابگر هم در چند سال اخیر بود، اما هرچه می گذرد توجه فرماندهان عالی سپاه به اینکه سپاه باید برنامه بلند مدت و مدونی در حوزه فضایی داشته باشد، بیشتر می‌شود.

وی افزود: از سال ۹۵ که حضرت آقا در دیداری فرمودند و ابراز نگرانی کردند از اینکه بعضی طرح های فضایی کشور متوقف شده است، عزم سپاه برای ورود به حوزه ماهواره و پرتابگر آغاز شد و گام اول آن هم پرتاب ماهواره نور با پرتابگر قاصد بود.

سردار جعفرآبادی ادامه داد: بعد از پرتاب ماهواره نور تمام انرژی ما صرف این شد که موتورهای فضایی به بلوغ برسد که در اثر این بلوغ در چند سال آینده پرتاب‌های متعددی در کشور خواهیم داشت.

فرمانده فضایی نیروی هوا فضای سپاه با بیان اینکه آنچه در کشور اتفاق خواهد افتاد، حضور تثبیت شده جمهوری اسلامی ایران در فضا طی چهار سال آینده خواهد بود، تصریح کرد: جراحی‌هایی در ساختار فضایی کشور لازم است و امیدوارم مهربانی و دلنازکی باعث نشود که از این جراحی صرف نظر شود.

وی با بیان اینکه در حوزه ماهواره می‌توانیم با بخش کشوری همکاری داشته باشیم، گفت: می‌شود ماهواره‌هایی را چند منظوره استفاده کرد که همکاری‌هایی را با سازمان فضایی و وزارت دفاع داریم و از این جهت با برنامه کشوری همراهی خواهیم کرد.

سردار جعفرآبادی در خصوص پرتابگرها با بیان اینکه حوزه پرتابگر نیازمند تقویت تعامل بیشتر است، عنوان کرد: پرتابگر قاصد موتور مرحله اولش موتور قدر F بود که ساخت وزارت دفاع است. ما برنامه‌هایی داریم که موتورهای آپر استیج (مرحله بالا) را در اختیار وزارت دفاع قرار دهیم که اکنون هم توافق‌نامه‌ای میان سپاه و وزارت دفاع برای این موضوع منعقد شده است.

فرمانده فضایی نیروی هوا فضای سپاه با بیان اینکه در کشورمان به دلیل شرایط خاص باید حتما به سمت بومی‌سازی زیرسیستم‌ها برویم، گفت: واردات زیرسیستم‌ها به دلیل اینکه چند دست می‌چرخند، اگر دچار اشکال باشند قابل بازگشت نیستند، از سویی دشمن در حوزه خرابکاری صنعتی ورود می کند چراکه برنامه فضایی کشور خاری در چشم دشمن است و لذا باید رویکردمان بومی سازی باشد.

وی همکاری خارجی و انتقال دانش را لازمه کار فضایی در کشور برشمرد و گفت: جبران بخشی از عقب‌افتادگی‌ها را می‌توان با استفاده از راه‌های میان‌بر انجام داد. مثلا اگر بخواهیم یک ماهواره سنجشی با دقت نیم متر داشته باشیم، قطر لنزش باید ۸۰ سانتی‌متر باشد یا طولش ۱ تا ۲ متر باشد که در حال حاضر امکان ساخت دوربینش در کشور وجود ندارد، اما مثلا می توانیم چهار تا ماهواره یک متر داشته باشیم که دقت تصاویر آن را با پردازش تصویری به نیم متر برسانیم.

سردار جعفرآبادی ادامه داد: از بستر موجود می‌توانیم حداکثر استفاده را داشته باشیم چرا که در حال حاضر هزاران ماهواره در فضا داریم که می توانیم بخشی از نیازهایمان را با استفاده از آن برطرف سازیم.

فرمانده فضایی نیروی هوا فضای سپاه در خصوص موضوع زیست فضایی، خاطرنشان کرد: چون برنامه‌های کشور در این حوزه خوب پیش نرفته، پرداختن به این موضوع در این مقطع می‌تواند موجب اتلاف سرمایه شود؛ اما می‌توان از این رهگذر برای کارهای دیگر استفاده کرد.

وی گفت: ایده نجات ماهواره با توجه به وضعیت فعلی پرتابگرها می‌تواند ایده بسیار خوبی باشد که با توجه به بررسی‌های ما اگر یک پرتابگر تا مرحله پنجم دچار اشکال شود چون در کشور خودمان است امکان نجات ماهواره وجود دارد و در کشور ما می‌شود این کار را پیش برد.

سردار جعفرآبادی ادامه داد: اگر ماهواره را بتوانیم نجات دهیم، مرحله بعد آن می تواند زیست فضایی و ارسال انسان به فضا باشد.

 

انتهای پیام/

منبع : mashreghnews.ir

نظرات شما

capcha