خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 14703
۱۴۰۰/۱۱/۲۰ - ۱۰:۳۶

وضعیت زرد کرونایی در خاش

وضعیت زرد کرونایی در خاش
فرماندار خاش گفت: از ابتدای بهمن ماه تاکنون ۳۲۶ نفر از شهروندان خاش به بیماری کرونا مبتلا و هم‌اینک وضعیت زرد کرونایی در شهرستان بر اساس رنگ‌بندی جدید کرونا با توجه به افزایش موارد بستری شکل گرفته است.

به گزارش اس.بی پرس، صاحب گل صالحی در جلسه ستاد کرونای این شهرستان بیان کرد: در شرایط کنونی تلاش در اقناع افکار عمومی و تبیین اهمیت واکسیناسیون توسط همه اقشار جامعه در جهت صیانت از سلامت عمومی و مداخله به‌موقع و هدفمند توأم با ایجاد حساسیت توسط اعضای ستاد به‌عنوان یک ضرورت مطرح است.

صالحی افزود: تشدید واکسیناسیون عمومی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط مردم در آبان ماه، مدیریت و کنترل بیماری در آذر و دی‌ماه، کاهش موارد بیماری و به صفر رسیدن مرگ‌ومیر و بستری را در پی داشت و تأثیر چشمگیر واکسیناسیون در کاهش نرخ فوت ناشی از ابتلا به کرونا به‌وضوح در شهرستان مشاهده شد.

فرماندار خاش بیان کرد: تقویت طرح شهید حاج قاسم سلیمانی به‌عنوان یک طرح مؤثر در مدیریت و پیشگیری از کرونا به‌ویژه در امر واکسیناسیون و رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مناطق با پوشش پایین واکسیناسیون چرا که بهترین اقدام کمک گرفتن از پایگاه‌های بسیج محلات در دعوت از گروه هدف و انجام واکسیناسیون با همکاری تیم‌های سیار می‌باشد.

وی ادامه داد: سرعت انتقال اومیکرون بسیار بالاست و در ۲۴ ساعت گذشته ۶۸ نفر از همشهریان به این بیماری مبتلا و تعدادی بستری شدند، بنابراین حفظ دستاورد خوب ۸۰ روز بدون فوتی ناشی از کرونا در شهرستان خاش مستلزم توجه مردم به تأکیدات ستاد کرونا در جدیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی و تکمیل واکسیناسیون می‌باشد.

صالحی اظهار داشت: تلاش ستاد کرونای شهرستان، علما و روحانیون، بخشداران، دهیاران و شوراهای اسلامی شهر و روستا، مدیران دستگاه‌های اجرایی، اصناف و بازاریان و کادر بهداشت و درمان پیشگیری از گسترش بیماری با توجه به عواقب جبران‌ناپذیر در تمامی عرصه‌ها، جان و مال مردم، آموزش، امورات اداری و بانکی، کسب‌وکار و ارتزاق و معیشت، برنامه‌های مذهبی و غیرمذهبی و...می‌باشد لذا این مهم احساس مسئولیت تمامی اقشار شهرستان در قبال صیانت از سلامت خود و اطرافیان، اطلاع‌رسانی و افزایش سطح آگاهی مردم از مخاطرات بیماری کرونا، جدیت در اعمال مصوبات ستاد را می‌طلبد.

وی گفت: وضعیت واکسیناسیون مدیران و پرسنل ادارات و بانک‌ها و ارگان‌های دولتی و خصوصی، اصناف و بازاریان و خانواده‌های آنان با جدیت رصد و گزارش نهایی به تفکیک محل خدمت به ستاد کرونا ارسال گردد.

فرماندار خاش با تأکید برخورداری از ارائه خدمت به مراجعین فاقد ماسک در تمامی سطوح افزود: معتقدیم واکسن تنها راهکار برای مدیریت بیماری نیست لیکن مهره اصلی و تکمیل‌کننده پازل کنترل بیماری در کنار رعایت سایر پروتکل‌های بهداشتی می‌باشد و انجام واکسیناسیون و پوشش آن در منطقه بایستی شفاف و واقعی باشد و در این بین کیفیت اجرای مصوبات بر کمیت آن ارجح گردد.

وی اظهار داشت: علیرغم اهمیت آموزش‌های حضوری مدارس در پیشبرد اهداف آموزشی و تربیتی دانش آموزان، با توجه به قدرت سرایت بالای بیماری و امکان تشدید زنجیره انتقال بیماری توسط دانش‌آموزان بین معلمان و سایر دانش آموزان و اعضای خانواده سلامت این عزیزان برای ستاد کرونا در اولویت است و در این خصوص نیز پیرو مصوبات ستاد مدیریت کرونا در استان هستیم.

صالحی بیان کرد: برگزاری جلسات اداری در اماکن سربسته با سقف حداکثر ۳۰ نفر و تجمعات مذهبی، فرهنگی و اجتماعی تا ۲۰ درصد ظرفیت بوده و استقرار میز خدمت در ادارات ضروری است.

وی افزود: شیوه‌نامه بهداشتی به بانک‌ها از طریق بانک ملی مرکزی ابلاغ و تأکید بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی به‌ویژه تکمیل ۳ دز واکسن کارکنان، استفاده از ماسک توسط کارمندان و مراجعین، تهویه مناسب در شعب بانکی در کنار تشدید گشت‌های مشترک از کلیه مراکز و سازمان‌های دولتی و خصوصی، مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی، بازار، داروخانه، مطب و...و ارجاع پرونده متخلفین به مراجع قانونی مورد توجه است.

صالحی ادامه داد: با عنایت به رسالت اصحاب رسانه و فعالین مجازی نسبت به اقناع افکار عمومی در حفظ و ارتقای سلامت عمومی و نه تشویش اذهان عمومی هرگونه انتشار مطالب، تصاویر و کلیپ‌های غیر مستند و تهدید سلامت عمومی پیگرد قانونی خواهد داشت.

فرماندار خاش گفت: در درمانگاه‌ها پویش واکسیناسیون، شفافیت در تمام مسائل مرتبط با سلامت، تلاش در جهت اقناع‌سازی و همراهی بیشتر مردم، تشدید نظارت‌ها و گشت‌های مشترک و برخورد با متخلفین در اجرای مصوبات ستاد کرونا، ارزیابی رعایت پروتکل‌های بهداشتی به‌ویژه در مدارس، جلب و تقویت همکاری‌های مدارس دینی و حوزه‌های علمیه در دستور کار قرار گیرد.

وی اظهار داشت: تجربه موفق مدیریت پیک قبلی در استفاده از تمامی ظرفیت‌های موجود، نظارت بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی و مداخلات و همکاری‌های بین بخشی و همراهی مردم در ارتقای شاخص واکسیناسیون می‌بایست به مناطق با پوشش پایین‌تر تعمیم داده شود تا بتوانیم به شاخص مطلوب در شهرستان خاش و تفتان برسیم.

ستاد مدیریت، پیشگیری و مقابله با کرونا در شهرستان خاش با محوریت وضعیت بیماری کرونا، پیگیری مصوبات جلسه گذشته، ارائه راهکار و مداخلات لازم در جهت ارتقای شاخص واکسیناسیون و افزایش ایمنی شهروندان تشکیل جلسه داد.

 

 انتهای پیام/

منبع : isna.ir

نظرات شما

capcha