خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 14711
۱۴۰۰/۱۱/۲۰ - ۱۱:۴۸
استاندار سیستان و بلوچستان:

برنده مزایده معدن مس جانجا سیستان و بلوچستان مشخص شد

برنده مزایده معدن مس جانجا سیستان و بلوچستان مشخص شد
استاندار سیستان و بلوچستان گفت: کنسرسیومی ‌به هدایت شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات شامل هلدینگ صنایع و معادن غدیر، چادرملو، گل‌گهر، تجلی، گهرزمین برنده مزایده معدن مس «جانجا» در سیستان و بلوچستان شده است.

به گزارش اس.بی پرس، حسین مدرس‌خیابانی روز دوشنبه در نشست با مسئولان و کارشناسان سازمان صنعت‌، معاون و تجارت استان بابیان اینکه باید شرکت سرمایه‌گذاری برای واگذاری ۴۰ درصد سهام به مردم تشکیل شود اظهار داشت: کنسرسیوم برنده مزایده در خط انتقال آب دریای عمان به سیستان و بلوچستان سرمایه‌گذاری و مشارکت کند.

استاندار سیستان و بلوچستان بیان کرد: ورود بنگاه‌های بزرگ صنعتی و معدنی به این استان باعث تبدیل منابع به ثروت و توزیع متناسب سرمایه می‌شود. 

وی با اشاره به علاقه‌مندی بخش خصوصی به فعالیت در معدن «جان‌ها» در پی اقدامات اکتشافی ایمپاسکو افزود: برای فعال‌سازی معدن «جانجا» قرارداد ۲۵ ساله امضا می‌شود، سال دوم تا پنجم (حداکثر تا انتهای ۱۴۰۵) احداث و راه اندازی پروژه خواهد بود و بهره‌برداری از معدن تا حداکثر ابتدای ۱۴۰۶ پیش‌بینی‌شده است.وی تصریح کرد: در راستای فعال‌سازی معدن فراخوان جذب سرمایه‌گذار باهدف تولید سالانه ۱۳۰ هزار تن کنسانتره مس و محصولات جانبی انجام شد که ۱۵ شرکت کنسرسیوم در این مزایده شرکت کردند اما سه شرکت کنسرسیوم با توجه به حجم سرمایه‌گذاری، اهلیت مالی و فنی حائز صلاحیت شده بودند که از میان آنها کنسرسیوم برنده انتخاب شد.

مدرس خیابانی ادامه داد: همچنین مدل استفاده از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های مردمی سیستان و بلوچستان برای سهامدار کردن مردم در این معدن نیز ارائه میشود.وی خاطرنشان کرد: معدن «جانجا» با شروع پروژه تا ۱۵۰۰ نفر اشتغال مستقیم و تا ۶ هزار نفر اشتغال غیرمستقیم خواهد داشت.

گفتنی است، معدن مس و طلای جانجا که در شهرستان نیمروز واقع‌شده و از معادن کلاس جهانی محسوب می‌شود، با ذخیره‌ای بالغ‌بر یک میلیارد تن به یکی از بزرگ‌ترین معادن کشور تبدیل خواهد شد. این معدن قبلاً در اختیار ایمپاسکو بوده است که این شرکت ۸۰ هزار متر حفاری در این محدوده با بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان ارزش حفاری در معدن «جانجا» انجام داده است و همین رقم سبب علاقه‌مندی بخش خصوصی برای فعالیت در این معدن شده است.

 

 انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha