خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 14718
۱۴۰۰/۱۱/۲۰ - ۱۳:۱۹

قیام تاریخی مردم سیستان در مبارزه با ظلم و ستم دربار پهلوی (ویدئو)

قیام تاریخی مردم سیستان در مبارزه با ظلم و ستم دربار پهلوی (ویدئو)
در ۱۹ بهمن سال ۱۳۳۰ مردم انقلابی سیستان در مبارزه با علیه ظلم و ستم دربار پهلوی دست به قیامی تاریخی زدند، به همین مناسبت با حضور جمعی از مردم و مسئولان مراسم بزرگداشت این روز تاریخی در مصلی المهدی زابل برگزار شد.

به گزارش اس.بی پرس، ۱۹ بهمن سال ۱۳۳۰ مردم سیستان در حرکتی خودجوش و تاریخی به شورش و قیام علیه حکومت ظالم پهلوی و تبعیض و بی‌عدالتی حکام و سردمداران این حکومت و دست‌نشانده‌های آن چون خاندان خزیمه علم در سیستان برخاستند و ظلم ناپذیری مردم این منطقه را به عینه نشان دادند.

قیام ۱۹ بهمن سال ۱۳۳۰ خورشیدی در سیستان یکی از مهم‌ترین قیام‌های مردمی تاریخ سیاسی معاصر منطقه و نشان‌دهنده آزادی و آزادخواهی مردمان این خطه از ایران است.

مردمانی ولایت مدار و صبوری که مدال‌های بسیاری از مرزداری را در طول تاریخ اسلام و ایران بر دوش خود چسبانده و به آن می‌بالند.

نام زیبای تنگه احدی که رهبر معظم انقلاب برای این منطقه انتخاب کردند زیبنده این دیار و افتخار بزرگی برای مردم مرزدار سیستان و بلوچستان است که هیچ‌گاه اجازه نگاه نامحرم به این کشور را به کسی نداده‌اند.

مردمان غیوری که حاضر شدند سر زنان و دختران آنان را بتراشند اما لعن امام علی (ع) نکردند و آن را بر خود ننگ دانستند و اولین خون‌خواهان در شهادت فرزند رشید این امام بزرگوار و ۷۲ یار باوفای آن حضرت بودند.

مردم سیستان هیچ‌گاه ظلم و ستم را تاب نداشته و قیام ۱۹ بهمن ۱۳۳۰ در جواب نارضایتی‌های مردم این منطقه علیه حکومت پهلوی و خاندان خزیمه علم بود.

مردم نسبت به انتخاب امیرحسین خزیمه علم برای نمایندگی مجلس از حوزه سیستان که با تقلب آرا و بدون در نظر گرفتن خواست مردم انتخاب شده بود را قبول نداشته و آیت‌الله میرزا ابراهیم شریفی را نماینده خود می‌دانستند.

فرماندار، بازرس قضایی و شورای شهر آن زمان اعتراض مردم را در خصوص تشکیل شورای شهرستان و مشورت در مسائل انتخابات وارد نمی‌دانستند و نه‌تنها بی‌طرف نبوده بلکه تصمیم گرفتند انتخابات را به سود امیرحسین خزیمه علم به پایان برسانند.

مردم که از مسئولان استانی و شهری ناامید شده بودند با ارسال تلگراف به مرکز کشور سعی در تجدیدنظر و توجه به درخواست خود داشتند اما هیچ‌گونه توجهی در این باره نشد.

تا اینکه مردم خود دست‌به‌کار شدند و صبح روز ۱۹ بهمن ۱۳۳۰ با تجمع در خیابان‌ها دست به اعتراض زدند.

مأموران حکومتی که تاب شنیدن و دیدن اعتراض مردم را نداشتند به سمت مردم شلیک و افراد بسیاری را در این روز کشته و مجروح کردند.

به همین مناسبت شب گذشته با حضور مردم و مسئولان اولین همایش بهمن یاد در سالن مجتمع فرهنگی ارشاد زابل برگزار شد.

حجت‌الاسلام شریفی فرزند آیت‌الله شریفی یکی از رهبران این قیام در این مراسم گفت: حضور مردم در قیام ۱۹ بهمن نشان داد که سیستانی‌ها همیشه به دنبال اجرای عدالت بودند.

وی بیان کرد: انتخاب نمایندگانی برخواسته از مردم و مردم‌سالاری مهم‌ترین درس این قیام بود.

 


download

منبع : iribnews.ir

نظرات شما

capcha