خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 14723
۱۴۰۰/۱۱/۲۰ - ۲۳:۳۶
سید محسن زهرایی:

واکنش وزارت بهداشت به اخبار "تقلبی بودن واکسن آسترازنکای مصرفی در ایران"

واکنش وزارت بهداشت به اخبار "تقلبی بودن واکسن آسترازنکای مصرفی در ایران"
رئیس اداره بیماری‌های قابل‌پیشگیری تمامی واکسن‌هایی که در نظام واکسیناس با واکسن وزارت بهداشت، در واکنش به برخی اخبار مبنی بر تقلبی بودن واکسن آسترازنکا در ایران، گفت: یون کشور در مراکز و پایگاه‌ها استفاده‌شده است اعم از آسترازنکا یا دیگر واکسن‌ها مستقیماً از شرکت‌های تولیدکننده در دنیا خریداری‌شده و با نظارت دقیق در سطح کشور توزیع و مصرف‌شده است.

به گزارش اس.بی پرس، سید محسن زهرایی درخصوص خبری که در فضای مجازی با عنوان " در سازمان جهانی بهداشت اعلام‌شده است که واکسن آسترازنکا که در ایران استقاده شده، تقلبی بوده است" منتشرشده، گفت: طبیعتاً این خبر باعث نگرانی میشود لذا توضیحاتی جهت رفع هر نگرانی ارائه میکنم. زمانی که به این خبر مراجعه میکنیم متوجه میشویم که هشدار سازمان بهداشت جهانی مبنی بر این است که واکسن آسترازنکایی که خارج از سیستم قانونی واکسیناسیون کشور استفاده‌شده است، تقلبی و پرشده بوده است.

وی افزود: نکته‌ای که لازم است توجه شمارا به آن جلب کنم این است که اگر به سایت‌های خبری داخل کشور در رسانه‌ها و صداوسیما مراجعه کنید متوجه میشوید که در تابستان اخباری اعلام شد که گروه‌ها و باندهای کلاهبرداری با گرفتن مبالغ زیاد واکسن پرشده، تقلبی و یا واکسن‌هایی که احیاناً به‌صورت قاچاق وارد کرده بودند، در خارج از سیستم واکسیناسیون کشور، در خانه، شرکت و یا جاهای زیرزمینی و غیرقانونی با گرفتن مبالغی به افراد تزریق کردند و این افراد متأسفانه در دام این کلاهبرداران افتادند.

رئیس اداره بیماری‌های قابل‌پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت ادامه داد: این موضوع درواقع هشداری است که بسیار خطرناک است و افراد هشیار باشند و واکسیناسیون خارج از سیستم کشور را انجام ندهند.

زهرایی بابیان اینکه این مورد تجربه‌ای است که ممکن است در کشورهای دیگر نیز رخ بدهد، افزود: بنابراین به همین دلیل نیز سازمان بهداشت جهانی این نکته را منتشر کرده است تا افراد و کشورها با چنین مخاطراتی که میتواند کشورها را تهدید کند، توجه داشته باشند.

بنابر اعلام وبدا، وی در پایان گفت: تأکید میکنم که تمامی واکسن‌هایی که در نظام واکسیناسیون کشور در مراکز و پایگاه‌های واکسیناسیون کشور استفاده‌شده است اعم از آسترازنکا و یا دیگر واکسن‌ها، مستقیماً از شرکت‌های کشورهای تولیدکننده خریداری‌شده است و با نظارت دقیق در سطح کشور توزیع و مصرف‌شده است و ازاین‌جهت هیچگونه نگرانی وجود ندارد.

 

 انتهای پیام/

منبع : isna.ir

نظرات شما

capcha