خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 14782
۱۴۰۰/۱۱/۲۳ - ۱۲:۱۸

واکنش سازمان هواشناسی به «اسفند دیوانه»/ سازمان هواشناسی تنها مرجع صدور هشدارهای آب‌و‌هواست

واکنش سازمان هواشناسی به «اسفند دیوانه»/ سازمان هواشناسی تنها مرجع صدور هشدارهای آب‌و‌هواست
مدیر پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی با بیان اینکه «آب‌وهوای دیوانه» مختص انگلیس است، گفت: سازمان هواشناسی تنها مرجع صدور هشدارهای هواشناسی است.

به گزارش اس.بی پرس، صادق ضیائیان در واکنش به اظهارات اردکانی یکی از پیشکسوتان حوزه هواشناسی درباره دیوانه خواندن اسفند، اظهار کرد: آقای اردکانی استاد بنده بوده‌اند،‌ اما اساساً پیش‌بینی‌های فصلی و ماهانه بر اساس نرمال،‌ بیش از نرمال یا کمتر از نرمال خیلی دقیق نیست.

وی ادامه داد: پیش‌بینی دقیق هواشناسی برای یک هفته، 10 روز و نهایت دو هفته است، پیش‌بینی بیش از این مدت با احتمالات بیشتر مطرح می‌شود.

وی افزود: سرمای زودرس یکی از اتفاقاتی است که پیش از فصل بهار برای کشاورزان روی می‌دهد و مختص این اسفند نبوده و برای تمام اسفندهای گذشته نیز بوده است.

مدیر پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی تأکید کرد: بر این اساس کشاورزان باید به هشدارهای سازمان هواشناسی درباره سرمای زودرس بهاره یا دیررس بهاره توجه کافی داشته باشند.

ضیائیان با اشاره به دیوانه خواندن اسفند امسال توسط استاد اردکانی،‌ گفت: Crazy weather «آب‌وهوای دیوانه» اصطلاحی است که فقط در کشور انگلستان به‌دلیل نوع آب‌وهوای آن شایع است، این اصلاح برای زمان‌هایی به کار می‌رود که شاهد تغییرات ناگهانی جوّ هستند و عموماً تغییرات آب‌وهوایی خیلی زیاد است.

وی با یادآوری «همیشه وقتی به بهار نزدیک می‌شویم ناگهان سرما می‌آید اما بلافاصله هوا گرم می‌شود»،‌ اضافه کرد: این به‌معنای شدت و وخامت وضعیت نیست و مردم نگران نباشند، شاید برداشت نگارنده خبر از اظهارات آقای اردکانی وقوع سرمای شدید بوده که این نبوده است.

اخیراً حسین اردکانی پیشکسوت هواشناسی در اظهاراتی با اشاره این‌که 29 بهمن‌ماه تا 4 اسفند موج هوای سرد در کشور حاکم خواهد شد، به‌طوری‌که می‌تواند به محصولات کشاورزان لطمه وارد کند،‌ از این رویداد به «اسفند دیوانه» تعبیر کرده و گفته بود: این موج هوای سرد بیشتر از همه در شمال شرق کشور و خراسان‌ها و در مراحل بعدی سیستان و بلوچستان احساس می‌شود، سپس مرکز کشور و تهران و در آخر شمال غرب کشور را تحت تأثیر قرار می‌دهد اما بیشترین سرما در خراسان و شمال شرق کشور وجود خواهد داشت.

وی با انتقاد از عملکرد سازمان هواشناسی تصریح کرد: سازمان هواشناسی با این‌همه پرسنل به‌موقع نمی‌تواند اطلاعات دقیق را در اختیار کشاورزان قرار دهد تا به‌موقع هشدارهای لازم را در اختیار آن‌ها قرار گیرد.

وی تصریح کرد: هواشناسی بی‌دقتی و ضعف مدیریتی دارد و از اطلاعات موجود هواشناسی در سطح جهان به‌درستی نمی‌توانند استفاده کنند و لازم است برای حداقل 2 هفته آینده بتوانند پیش‌بینی‌های صحیح ارائه دهند.

 

 انتهای پیام/

منبع : tasnimnews.com

نظرات شما

capcha