خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 14783
۱۴۰۰/۱۱/۲۳ - ۱۲:۲۵
استاندار سیستان وبلوچستان:

کسب‌وکارهای مردم در منطقه سیستان بر روی مرز باید متمرکز شود

کسب‌وکارهای مردم در منطقه سیستان بر روی مرز باید متمرکز شود
استاندار سیستان و بلوچستان گفت: کسب‌وکار مردم در منطقه سیستان باید بر روی استفاده از مزیت مرز متمرکز و بدون وابستگی به آب تعریف شود.

به گزارش اس.بی پرس، حسین مدرس خیابانی در کارگروه ویژه مرز اظهارداشت: کسب‌وکار مردم سیستان به دلیل خشکسالی نابود شده و اشتغال این منطقه که بر پایه کشاورزی و شیلات بوده از بین رفته و باید به نقطه‌ای برسیم که کسب‌وکار مردم این منطقه بدون وابستگی به آب تعریف شود.

وی با بیان این‌که باید طرحی را برای اجرای اقتصاد بدون آب برای منطقه سیستان طراحی کنیم تصریح کرد: مرز با افغانستان در این منطقه به عنوان بزرگ‌ترین مزیت برای راه‌اندازی کسب‌وکار و تجارت است که باید با مانع زدایی و تسهیل از فرصت مرز بیشتر از این استفاده و مرز را جایگزین اقتصاد مبتنی بر آب کنیم.

استاندار سیستان و بلوچستان ادامه داد: باید بر تبادل کالا متمرکز شویم و تسهیل سازی و ساده‌سازی در این امر را برای تبادل در مرز میلک و مرز گمشاد ایجاد کنیم.

وی تصریح کرد: روزانه باید ۸۰۰ کامیون بین مرز میلک جابجا شود اما هم‌اینک این تعداد میانگین ۱۱۰ تا ۱۲۰ کامیون است که نشان می‌دهد تبادلات در پایین ترین حد ممکن انجام می‌شود.

مدرس خیابانی افزود: باید نمایندگانی از ادارات صمت، جهاد کشاورزی، اداره استاندارد، غذا و دارو در پایانه‌های مرزی مستقر شوند تا تسهیلگری بیشتری در امور اداری انجام شود.

وی ادامه داد: امنیت را نیز باید در دو طرف مرز تامین کنیم چراکه هر کاری که بخواهیم انجام دهیم باید پیوست امنیتی داشته باشد حتی ساخت مسکن در وسط شهر نیز باید پیوست امنیتی داشته باشد و از سویی نیز نباید فضای امنیتی ایجاد کنیم.

استاندار سیستان و بلوچستان یکی دیگر از راه‌های رونق اشتغال در منطقه را، راه‌اندازی کسب‌وکارهای محلی از جمله صنایع‌دستی، قالیبافی، مرغداری‌ها و دام‌پروری‌های محلی عنوان کرد.

وی تصریح کرد: باید کار جهادی و ضربتی در سیستان اجرا شود چراکه این منطقه با بحران روبروست و این حجم بیکاری موجب گرایش به مهاجرت و یا پیوستن به مشاغل کاذب و قاچاق مواد مخدر خواهد شد.

مدرس خیابانی تاکید کرد: کارگروه ویژه مرز سیستان راه‌اندازی شود و به طور خاص هر هفته برای بررسی و پیشبرد وضعیت مرز و کسب‌وکار مرزی با حضور تعاونی مرزنشینان و معتمدین تشکیل جلسه دهد و انتظارات مردم نیز مد نظر قرار گیرد.

وی بیان کرد: باید طرحی اجرا شود که تجارت رسمی سوخت در حوزه مرزی ایجاد شود چرا که هم عرضه سوخت انجام می‌شود و هم تقاضا از سوی کشور افغانستان وجود دارد اما هم‌اینک این تبادل نفعی برای دولت هم ندارد و تنها عده‌ای خاص از آن منتفع می‌شوند.

در این نشست به طور ویژه به موضوع پایانه مرزی میلک پرداخته شد و موانع پیش روی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 

 انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha