خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 148
۱۳۹۸/۱۰/۱۷ - ۱۸:۵۲
قول شهردار برای افتتاح اولین پارک بانوان

پارک بانوان، سهم فراموش‌شده زنان در سیستان/ گلایه بانوان زابلی را بشنوید

پارک بانوان، سهم فراموش‌شده زنان در سیستان/ گلایه بانوان زابلی را بشنوید
آزادانه ورزش و تفریح کردن در یک پارک یا فضای عمومی امن تقریباً خواسته تمام زنان است که باگذشت چند سال از تحقق این خواسته در سایر استان‌های کشور اما بانوان سیستانی هنوز سهمی در این عرصه ندارند.

به گزارش اس.بی پرس به نقل از عصرهامون، نبود مکان‌هایی تفریحی و ورزشی برای بانوان در سیستان همواره یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های این قشر از جامعه است.

 

سیستان را می‌توان به چند مجموعه تفریحی قدیمی و طبیعی محدود کرد که کوه خواجه و چاه نیمه‌ها از مهم‌ترین آن‌ها هستند. این مجموعه‌های تفریحی که عمدتاً در نوروز بازارگرمی دارند در دیگر روزهای سال به‌جز آخر هفته‌ها به دلیل دور بودن از مناطق مسکونی و همچنین مسافت طولانی عمدتاً کم رفت‌وآمد هستند و از رونق می‌افتند.

 

اما محیط‌های تفریح مختص بانوان در منطقه سیستان که بیش از نیم میلیون نفر از جمعیت را دربر می‌گیرد به آرزوی دست‌نیافتنی برای آنان مبدل شده است. در این میان استخرهای شنا در بخش خصوصی و یا سالن‌های ورزشی تنها سه روز در هفته را برای بانوان برنامه دارند که با توجه به هزینه‌بر بودن آن کمتر کسی برای مراجعه به آن اقدام می‌کند.

 

طیبه میر، مشاور سلامت زنان روستایی سیستان در خصوص آسیب‌های کم‌تحرکی در بانوان، می‌گوید:

«علاوه بر آسیب‌های جسمی زنان خانه‌دار به دلیل سبک زندگی یکنواخت دچار روزمرگی و همچنین آسیب‌های روحی می‌شوند.

زنان روستایی به‌مراتب از سلامتی بالاتری نسبت به زنان شهری برخوردار هستند که تحرک و جنب‌وجوش ناشی از زندگی روستایی راز سلامتی آنان است.»

 

خانم میر با اشاره به این مطلب که بر اساس آمار بیشتر از ۸۰ درصد زنان کشور ورزش نمی‌کنند، ادامه داد: ایجاد مکان‌هایی برای ورزش بانوان و همچنین فرهنگ‌سازی در راستای تندرستی بدن از مهم‌ترین عوامل برای تشویق افراد برای روی آوردن به ورزش است.

 

پارک ملت زابل

 

یکی از بانوان زابلی با گلایه از اینکه برای بانوان مکان مناسب ورزشی وجود ندارد، می‌گوید:

«بسیاری از زنان سیستانی که امروز به زندگی شهری روی آورده‌اند از ورزش دوری می‌کنند.

شمار قابل‌توجهی از آنان نیز که عصرها برای ورزش به پارک یعقوب لیث و پارک ملت شهرستان زابل مراجعه می‌کنند با نگاه‌های بسیاری از مردم مواجه هستند که این مسئله باعث می‌شود تا از پیاده‌روی صبح و شبانگاهی خودداری کنند.

در زابل هیچ مکانی برای ورزش بانوان در نظر گرفته نشده درصورتی‌که سایر شهرها پارک‌های مختص به بانوان دارند که از آن برای استفاده از ورزش‌های هوازی استفاده می‌کنند.»


افتتاح اولین پارک بانوان در زابل


موسی خمری، شهردار شهرستان در این رابطه گفته است:

«پس از بازسازی پارک ملت مکانی برای بانوان در نظر گرفته‌شده، این مکان با عنوان پارک بانوان به تأیید کمیسیون بانوان و خانواده شورای شهر رسیده و به‌زودی افتتاح خواهد شد.

پارک بانوان با محیطی امن و استتار شده برای بانوان مجهز شده است و زنان سیستانی ازاین‌پس با آرامش خاطر می‌توانند در این مکان به ورزش‌های هوازی بپردازند.

زمین چمن کوچک برای ورزش فوتبال، آسفالت برای پیاده‌روی و سایر ابزار موردنیاز برای ورزش‌های صبحگاهی در این مکان وجود خواهد داشت.

ایجاد فضای مناسب برای شهروندان و همچنین جلب رضایت آن‌ها از مهم‌ترین برنامه‌های شهرداری است.»

 

انتهای پیام/#

منبع : asrehamoon.ir

نظرات شما

capcha