خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 14818
۱۴۰۰/۱۱/۲۵ - ۰۸:۵۴
به مناسب گرامیداشت دهه مبارک فجر:

برگزاری برنامه‌های فرهنگی ورزشی بانوان در زاهدان

برگزاری برنامه‌های فرهنگی ورزشی بانوان در زاهدان
به مناسب گرامیداشت دهه مبارک فجر، برنامه‌های مختلف فرهنگی ورزشی مختص بانوان در شهر زاهدان برگزار شد.

اس.بی پرس فاطمه زینلی: به مناسب گرامیداشت دهه مبارک فجر، برنامه‌های مختلف فرهنگی ورزشی مختص بانوان در شهر زاهدان برگزار شد. از جمله این برنامه‌ها می‌توان موارد زیر را نام برد:

 

مسابقات قهرمانی تنیس جام دهه فجر استان: این مسابقات در تاریخ 16 الی 21 بهمن‌ماه و در محل زمین تنیس دهکده المپیک زاهدان برگزار شد.

 

 

 

جشنواره فرهنگی ورزشی و آموزشی ویژه بانوان پهنه شمال شهر زاهدان:

 

همایش ورزش صبحگاهی ویژه‌ی اساتید، معلمان، دانشجویان و کارکنان پردیس رسالت:

 

همایش ایروبیک بانوان:

 

ورزش ایران در بعد از پیروزی انقلاب اسلامی همواره دارای فراز و فرود‌هایی بوده است هم در زمینه قهرمانی و هم در بعد همگانی. البته افزایش اماکن و تأسیسات ورزشی در طی این سال‌ها همواره رو به رشد بوده اما برخی چالش‌ها در طی این سال‌ها مانع دست‌یابی به افتخارات بیشتری در ورزش ایران شده است.

 

ورزش در کلام بنیان‌گذار انقلاب

در آثار امام خمینی (ره) 95 بار واژه ورزش بکار رفته که مشهورترین آن این جمله است: «من خودم ورزشکار نیستم اما ورزشکارها را دوست دارم». امام خمینی (س) در هر دیداری که با ورزشکاران رشته‌های مختلف داشتند، نکاتی را یادآور می‌شدند که ذکر هفت نمونه از آن‌ها خالی از لطف نیست:

شما اگر دقت کنید در حال جامعه‌ها و طبقات جامعه می‌بینید که آن‌هایی که در عیش و عشرت می‌گذرانند، حقیقتاً عیش و عشرت نیست؛ بدن‌ها افسرده، روح‌ها پژمرده و کسالت سرتاپای آن‌ها را گرفته است. اگر دو ساعت عشرت می‌کنند، بیست و دو ساعت در ناراحتی او هستند و آن‌هایی که اهل خدا هستند، توجه به خدا دارند، ورزش جسمی می‌کنند و ورزش روحی؛ آن‌ها در تمام مدت، اشخاصی هستند که پژمردگی در آن‌ها نیست و افسردگی در آن‌ها نیست و این یک نعمتی است از خدای تبارک و تعالی که خداوند نصیب همه بکند، ان‌شاءالله (صحیفه امام، ج 16، ص 80-81)

 

ورزش در قانون اساسی انقلاب

حدود چند ماه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و در ۱۲ مرداد ۱۳۵۸ انتخابات مجلس خبرگان قانون اساسی برگزار و اعضای منتخب از ۲۸ مرداد شروع به تدوین قانون اساسی کردند. در ۲۴ آبان ۵۸ کار تدوین به پایان رسید و دو روز بعد (۲۶ آبان ۵۸) اعلام عمومی شد. همه‌پرسی قانون اساسی در ۱۱ آذر برگزار شد و با رأی اکثریت ملت به تصویب نهایی رسید.

بر اساس بند سوم اصل سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، دولت موظف است برای آموزش و پرورش و تربیت‌بدنی رایگان برای همه در تمام سطوح، همه امکانات خود را به کار برد.

 

ورزش همگانی بعد از انقلاب

در جهان امروز ورزش پدیده‌ای است که می‌تواند پویایی اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی یک کشور را به همراه داشته باشد تا جایی که بسیاری از کشورها محور برنامه توسعه خود را به ورزش متمرکز کرده‌اند. توسعه تربیت‌بدنی و ورزش همگانی در کشور می‌تواند زمینه پویایی و نشاط اجتماعی را به همراه بیاورد و سرمایه‌گذاری در حوزه درمان و بهداشت را کم کند و به کاهش مصرف دارو منجر شود. با وجود اینکه هرم سنی جامعه ایران جوان است، طبیعتاً پویایی در حوزه ورزش همگانی و قهرمانی انتظار غیرمعقولی نیست.

ورزش با کارکردهای مختلف می‌تواند به جامعه‌پذیری افراد بر اساس ارزش‌های مسلط جامعه کمک بسیار زیادی کند. از این رو کشورهای توسعه‌یافته نقش محوری را برای ورزش در توسعه کلان کشور در نظر می‌گیرند.

 

سهم ورزش همگانی در صرفه‌جویی اقتصادی و سبد خانوار

در صورت رواج ورزش همگانی در کشوری مثل استرالیا به ازای هر نفر 125 دلار صرفه‌جویی اقتصادی می‌شود. این رقم در کشوری مثل آمریکا 1900 دلار است؛ یعنی اگر ملت آمریکا در سال قدم بزنند، 7.3 میلیارد دلار صرفه‌جویی اقتصادی می‌شود. این گزارش سازمان بهداشت جهانی است که هزینه درمان چاقی در کشورهای مختلف از جمله ایران بین 2 تا 7 درصد هزینه‌های درمان ملی را شامل می‌شود. در اروپا با وجود 800 هزار باشگاه حرفه‌ای کمتر از 10 درصد هزینه‌های مردم این قاره به ورزش باشگاهی اختصاص یافته است. سهم مخارج ورزش در کشورهای کانادا و نیوزیلند تقریباً یک درصد از تولید ناخالص داخلی است و در کشورهایی نظیر استرالیا، کانادا، نیوزلند، انگلیس و آمریکا بین 100 تا 300 دلار است. درحالی‌که کل هزینه مصرف شده توسط خانوارهای ایران برای ورزش، تفریحات سالم و سرگرمی معادل 328 میلیون دلار تخمین زده شده است.

در دولت تدبیر و امید در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری و تأکیدات ریاست جمهوری مبنی بر لزوم توسعه ورزش همگانی و با بهره‌گیری از ابزارهای قانونی در این زمینه، تدوین برنامه‌های بلندمدت متناسب با سند چشم‌انداز 20 ساله در دستور کار وزارت ورزش و جوانان قرار گرفته است. وزارت ورزش با تنظیم، نظارت و برنامه‌ریزی عملیاتی در حوزه ورزش همگانی فدراسیون‌ها، تشکیل معاونت توسعه ورزش همگانی و ایجاد ردیف بودجه مستقل جهت توسعه و تعمیم ورزش همگانی در فدراسیون‌های مختلف و اداره کل استان‌ها اقدامات مؤثری را در این حوزه انجام داده است. بر اساس برنامه راهبردی توسعه ورزش همگانی چشم‌انداز این حوزه به ارتقای سلامت تن و روان و ترویج نشاط در جامعه با دو هدف کیفی و کمی خلاصه می‌شود. نهادینه شدن ورزش و فعالیت‌های بدنی در بین آحاد و اقشار جامعه هدف کیفی و افزایش میزان مشارکت آحاد مردم در ورزش همگانی هدف کمی در این راستا عنوان شده است.

امید است به‌منظور احقاق این اهداف و افزایش سطح سلامت جسم و روان جامعه، شاهد مشارکت پررنگ‌تر مردم استان در این‌گونه برنامه‌ها باشیم.

 

 انتهای پیام/

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha